Barikat Biyografi-Barikat Kimdir?

A

Almira

Yeni Üye
Bugün Türkiye'nin en çok tartışılan gruplarından biri olan ve 2002 yılında yayınladıkları ilk albümleri "Güneşin Çocukları" ile Türkiye Hiphop hareketininin yönünü sivil bir gençlik hareketi olarak Güneşin Çocukları adıyla Bursa'da kuruldu.

Uzun bir süre sonra müzik ve şiir dinletileri düzenleyerek toplumsal dönüşüme katkıda bulunmaya çalıştı.

Bursa Amatör Yazarlar ve Sanatçılar Derneği'ni kurdu. Simurg Yayınevi'ni ve "Bursa Gençlik Merkezi"ni açtı.

Sokak çocukları cinsel yönelim ayrımcılıklarına karşı pek çok protesto eylemleri düzenledi.

Uzun yıllar Güneşin Çocukları adıyla bir kültür sanat / düşün dergisi yayınladı.

1996 yılından itibaren start verdikleri 1. Güneşin Çocukları Türkiye Dans Yarışması ile birlikte Alper kadrosuyla yolarına rap müzik yaparak devam etti.

Türkiye'de hiphop kültürünün sağlıklı gelişimi amacıyla "Kuşlara Yem Veriyoruz" adıyla Türkiye’nin ilk hiphop/rap programı yaptı.

Bursa'da Dream Night Breakers'ın gibi pek çok hiphopın pek çok kez konserlerini düzenleyerek sesini duyurmasına katkıda bulundu. Yeni rapperların seslerini duyurmalarına katkıda bulunmak amacıyla "Microphone Control Türkiye Rap Yarışması"nı; Türkiye'nin ilk "Hiphop Festivali'ni; "Boys Of Sun Türkiye Hiphop Oscarları"nı; beş yıl boyunca geleneksel "Güneşin Çocukları Türkiye Dans Yarışması" düzenledi.

1999 yılında Türkçe rap'in yurt genelinde kökten değişimini sağladı.

Egemen kültür karşısında tüketime ve sömürüye dayalı müzik sektörünü korkusuzca topa tuttu.

Sınırsız ilk kez "Anadolu hiphop" kavramını ortaya attı.Bu arda Akyüz Yayın Grubu’ndan yayınladı.

Sosyal protesto konserleri ile yüz binlerce insana seslenen tek hiphop grubu olmayı başardı.

2003 yılı sonunda alternatif müzik eleştirmenleri ve yazarlarının övgüsünü kazanarak tüm ulusal basında büyük ses getirdi.Bu arda bu konudaki kararlılığını sürdürüyor.

İkinci albümlerinde bulunan Özbek sanatçı Şahsenem ile düet yaptıkları "Geceler Günlerimi Gömer" adlı parçaya ilk profesyonel kliplerini çeken Barikat "F Tipi Dünya" parçasına da çektikleri son derece politik klip sansüre uğrayarak yayınlandı

Şu an Solo albüm çalışmalarının yanısıra "Yeraltında Savaş Var" adlı yeni kitabını yayınlamaya hazırlanıyor
 
H

Hoca

Yeni Üye
bu müzik grubu nasyonel-sosyalist değildir. şarkı sözlerine bakıldığında ırkçı bir ifade görülmemektedir. aksine dünya barışı, eşitlik, adalet gibi değerler savunulmaktadır. zaten grubun savunduğu ilkelerin esası bunlara dayanır.
 
Üst