Balıklar Suda Nasıl Yüzerler?

Murat

Murat

Yönetici
Ayrı bir alem olan deniz altında yaşayan balıklar yüzgeçleri sayesinde su altında yüzerler. Bütün balıklar vücudunun elastikiyeti cinslere bağlıdır.Örneğin Yılan balığı adından anlayacağınız gibi vücudunu bir yılan gibi hareket ettirebilir.

Balıklar, yüzerken çok fazla miktarda enerji harcarlar. Bunun sebebi elbetteki suda çok uzun süre yüksek hızda yüzmeleri değildir. Balıklar, durgun halde iken aniden yüksek hızlara ulaşabilmek için çok fazla enerjiye ihtiyaç duymaktadırlar.

Şunu da belirtmekte fayda var balıklar suyun içinde çoğu zaman akıntıya karşı hareket etmektedirler. Su altında ne kadar zor hareket ettiğimizi suyun içindeyken ne kadar zor hareket ettiğimizi, yolda yürürken ise ne kadar kolay hareket ettiğinizden pay çıkarabiliriz. Deniz ve Kara arasındaki yaşamın ne kadar farklı olduğunu bu örnekle daha net anlayabiliriz.

Tüm balıklar kuyruklarını iki yana da hareket ettirebilirler.Ayrıca Kuyruklarının her iki yana hareketi sırasında geri ve yandaki suyu iterler. Suyun bu hareketlere olan tepkisi balıkların ters yönde hareket etmesine neden olmaktadır. Kuyruğun başka bir vazifesi de balığın yana yatmasını önlemesidir. Bunun yanı sıra hareket yönünde sabit kalmasını sağlar. Yüzgeçlerin açısının değiştirilmesi ile balık aşağı ve yukarı yüzebilir. Bu mekanizma ayrıca uçaklardaki gibi işler. Balıklardaki Ön yüzgeçler hızı düzenleme yönünden fren etkisine sahiptirler.
 

Ekli dosyalar

Venom

Venom

Bölüm Yöneticisi
Baliklarin suda nasil yuzduklerine dair cok guzel ve önemli bir konu hazirlamissin abi, ellerine saglik..
 
Üst