Balığın Bayat Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Murat

Murat

Yönetici
Özellikle kış aylarında tüketimine önem verdiğimiz balıkların taze mi bayat mı olduklarını anlamanın bir kaç yolu var, bu konumuzda bayat balık nasıl anlaşılır kısaca bilgi vermeye çalışacağız.

Özellikle çocukların beslenmesinde büyük önem taşıyan denizlerden mutfağımıza gelen balık nedense çok fazla tüketilmiyor, bunun sebebine balığın taze mi yada bayat mı olduğunu anlayamamamız neden olmakta. Balık alma hususunda başarılı sayılmam neden derseniz balığın taze mi bayat mı olup olmadığını anlayamadığımdan.

Balık alırken dikkat etmeniz gereken küçük ama önemli ayrıntılar şöyle;

Halden yada marketten yada mahallenizin balıkçısından ürün alırken dikkat etmeniz gereken ilk şey balığın gözlerinin parlak olup olmadığıdır, balık canlı bir göz yapısına sahipse tazedir.Gelelim bir başka ayrıntıya taze balığın koku durumunda yosun kokması varsa balık yosun kokuyor gözleri parlak ise çok tazedir. Bir diğer ayrıntı ise balığın solungaçlarının kırmızı olmasıdır balık alırken bu üç ayrıntıya dikkat ediniz.

Gözleri düzleşmiş ve parlaklığını kaybetmiş balık bayat balıktır.Balık bayatlayınca solungaçlarının rengi de değişir ve soluk bir renk alır.Balığın pulları taze ise sıkı olur fakat kendiliğinden pulları dökülen balıklar taze olmazlar.
 

Ekli dosyalar

Üst