Balat Gezilecek Yerler

!pek

!pek

Admin
İstanbul'un belki de en fotojenik semtidir Balat. Boynuna resim makinasını asan gelir turist olur burada. Balat’ın çocukları o kadar alışkındır ama bu duruma kamera gördüler mi poz tahsis etmek için yarışırlar. Bu yüzden hemen hemen bir fotoğraf atölyesidir bu şirin mahalle. Sırf bu yüzden bile Balat gezilecek yerler, İstanbul gezilecek yerler listelerinde geniş bir yer kaplar.
Balat Gezilecek Yerler

Eski adı Rumca “saray kapısı’” anlamına gelen “Palation” sözcüğünden gelen Balat, sonra bir mahalle adı olmuştur. Eski gizli sokakları, rengarenk cumbalı evleri ile bir dönem Yahudi nüfusunu barındıran Balat, camileri, kiliseleri ve sinagoglarıyla da öbür din ve kültürleri birleştiren kozmopolit bir yapıya sahip benzer zamanda.

4. Sveti Stefan Kilisesi

Fener semtinde yer alan ve Balat gezilecek yerler listemizdeki bir öteki ilginç yapı ise Bulgar dini inanışlarının en büyük sembollerinden Sveti Stefan Kilisesi.
Sveti Stefan halk müziği arasındaki adıyla Demir Kilise. Demir dediysek mecazi anlamda değil. Sahiden de bu kilisenin yapımında tam 500 ton demir kullanılmış! Prens Stefan Bogoridi’nin bağışladığı arazi üzerine yapılan ahşap yapı yanınca burası İstanbul’daki Bulgar gönüllerinin yardımları ile kiliseye dönüştürülmüş. Ayrıca Osmanlı İmparatorluğu döneminde Bulgarların bambaşka bir cemaat olarak tanınması ilk kez burada bir fermanla duyurulmuş. Şüphesiz Bulgarlar için bir övünç ve bağlarımızı güçlendiren bir sembol. Şuan dünyada tek demir kilise olma ünvanına sahip kiliseyi görmeden dönen Balat’ta turist oldum demesin
5. Minik Mustafa Paşa Hamamı

Balat’ın ve doğrusu İstanbul’un en tarihi hamamlarından biri burası. Cibali semtinde yer alan hamam 15.yy. a ait olup 11.yy da Bizans Kilise’sinden dönüştürülmüş Gül Cami ile iki taraflı bulunmaktadır. Hamam adını “Kara” lakabıyla anılan Minik Mustafa Paşa’dan alır.
6. Moğolların Meryemi Kilisesi


Kanlı Kilise olarak da bilinen bu yapının ilginç bir hikayesi var. 13.yy da Moğollar ile yakın ilişki düzenlemek isteyen Bizans İmparatoru kızı Prenses Maria’yı evlenmesi için Moğol İmparatoru Hülagü Han’ın yanında göndermiş. Ama uzun süren gezi sonunda Maria ulaştığında ihtiyar Hülagü Han ölmüş olduğu için oğlu Abhaka Kağan ile evlendirilmiş.
Taht kavgaları sebebiyle Abhaka Kağan da amcası göre öldürülünce bir kağan ile evlendiği için başka biri ile evlendirilemeyecek olan prensesi Moğollar Konstantinopolis’e geri yollamışlar. Bu süreden sonra kendini dine adayan,misyonerlik yapan Prenses Maria, yaptığı iyilikler ve din namına çalışmaları sebebiyle Moğolların Meryem’i olarak anılmaya başlamış. Ayrıca kilise Fatih Sultan Mehmet’in özel fermanı ile camiye dönüştürülmemiş ve kilise olarak varlığını sürdürmüştür.
7. Balat Sokakları


Bazen gidilen yerin önemi yoktur. Sevinç yolun sonunda değil, yolun kendisidir. İşte Balat sokakları tam da böyle. Evden eve uzanmış iplere asılan çamaşırları,rengarenk herkesin hayallerini süsleyen o cumbalı şirin evleri, grafitili sokakları, sokakta top oynayan çocukları, dükkanlardan fırlayan kedileri… Bu liste uzayıp gider. Eğer sizde zamanın yavaş akmasına gereksinim duyarsanız ve büyük kasaba hayatına minik bir ara verme tahsis etmek isterseniz gelin ve Balat sokaklarında bilmediğiniz sokaklara girip kaybolun. Çünkü turist olmak bunu gerektirir.

8. Merdivenli Yığın

Bazı yerler vardır fakat semtle özdeşleşir hatta semtin sembolü olur. İşte “Merdivenli Yokuş” da Balat denilince ilk akla gelen Balat’ın en dikey sembolü

Bu yokuş Balat gezilerinin, rehberlerinin ve fotoğrafçılarının es geçmediği es geçilmeye kalkıldı mı “Hocam merdivenli yokuşa gitmeyecek miyiz?” sorularının işitildiği güzel bir mekan. Merdivenli yokuştaki evler 1988 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Sıralaması’na dahil edilmiş olup aslına uygun bir şekilde restore edilmiştir. Merdivenli tepe cumbalı birbirinden güzel evlerin arasından az kalsın gökyüzüne çıkarcasına mutluluk vaad ediyor size. Bu görselin içinde olup mutlu olmamak olası mü?
9. Balat Antikacıları


Balat sokaklarında dolaşırken çoğu antikacı çıkacaktır karşınıza. Nostalji esen sokaklarda bir yanlamasına çalan 45’likler öteki yanda antika dükkanlarındaki müzayedeler. Ne zaman Balat’a gelsem kesin bu müzayedelere katılır, açık arttırma ile satılan eşyaları büyük bir özenle izlerim.
İçerisi eski eşya doymuş, kimi kırık fakat maneviyatı yüksek, kimi çalışmayan lakin 100 yıllık bir saat, kimi ise gösterişli bir gramafon.. Seyirlik oyun izler gibi onlarca insan dükkana atılan sandalyelere oturup burada açık arttırmayı izler.Kimisi herif kimisi ise izleyicidir. Burada oturmak ücretsizdir. Hedef ilgi biriktirmek olduğu için herkesi içeri gösteri ediyorlar zaten. Sizlere tavsiyem Balat gezilecek yerler listenize bu antikacıları da eklemeyi unutmayın.
10. Çıfıt Çarşısı

Eskiden her türlü eşyanın satıldığı çarşılara “Çıfıt Çarşısı” denilirmiş. Bu çarşılarda Osmanlı döneminde Yahudi Esnaf ticaret yaparmış. Şuan bu nüfus sayıca fazla azalsa da yine her türlü eşyayı bulabileceğiniz Balat gezilecek yerler listenizde olması gereken güzel bir çarşı.
Balat’ta Ne Yemeli, Ne İçmeli?

Balat gezilecek yerler listemizde sıra geldi en iştahlı bölüme. Gezdik tozduk, ee haliyle de acıktık. Peki Balat’ta ne yenir, ne içilir?
Forno Balat


Balat’ın gelindi mi uğranmadan dönülmemesi gereken meşhur mekanı. Pide ve lahmacunları pek lezzetli ama birini yesen diğerinin hatırı kalıyor. Birçok ünlü isimi de ağırlayan bu mekan Balat geziniz esnasında doyurucu bir yemek isteyenlerin birincil adresi olmalı. Lahmacun 6 TL, pizza ve pideleri ise sıradan 20 TL civarı.
Cafe Naftalin K


Naftalin K vintage sevenlerin içinden çıkmak istemeyecekleri fantastik bir mekan. İçeride nostalji rüzgarları esiyor. Mahalle arasındaki muhallebicide çaktırmadan bulaşan aşıklar edasında çiftlerle dolu mekan. O Kadar arkadaşça bir etraf var burada. Gelmişken dibek kahvesi içip yanına da kurabiye tabağı söylemeyi unutmayın. Dibek kahvesi 8 TL, kurabiye tabağı 6 TL.
İncir Ağacı Kahvesi


Balat’ın en renkli mekanlarından biri İncir Ağacı. Çiçekli süslü duvarları, renkli bahçesiyle fotoğraflarda aralıksız karşınıza çıkan o mekan işte burası. Yer bulabilirseniz keyifli bahçesinde oturup soluklanmanızı nasihat ederim.Yanınızda Sadri Alışık. Zihninizde Ah Müjgan Ah: “Yeniden mahalleye gelmedi, gelemedi Müjgan. Bizim rahat ve eski sokaklara otomobili sığmıyormuş dediler.”
Agora Meyhanesi

Balat gezilecek yerler denildiğinde akla birincil gelen şüphesiz Agora Meyhanesi’dir. Burası Agora Meyhanesi burada yaşanır aşkların en şahanesi. Çoğu filme şarkıya konu olmuş 1890’lardan günümüze gelmiş Agora Meyhanesi Balat’ın gözbebeklerinden. Birahane kültürünün yaşamış en canlı örneği, en azından bir kere havası solunası.
Balat Hobbit House


Kahvenizi içerken iyilik yapmaya ne dersiniz? Evet hatalı duymadınız “iyilik“. Burası geliri çocuklar yararına kullanılan ve gönüllü öğretmenler göre üst katında resim, tiyatro gibi değişik eğitimlerin verildiği bir iyilik yuvası. Balat’ın cafeleri popülerliği nedeniyle fazla ucuz olmasa da bir yere oturmasanız bile buraya gelin ve oturun. Çorbada herkesin bir tuzu olsun. Çocukların yüzündeki gülümse olmak inanın çok hoş..
Atolye Kafası Hangar


Size Balat gezilecek yerler listesi için garip bir mekan daha. Bir cafe düş edin ama her şey satılık olsun. Oturduğunuz sandalye de buna dahil Mekanda kayıtlı günlerde canlı müzik oluyor lakin benim demin dinleme fırsatım olmadı. Bir şey yiyip içmelikten ziyade görüp geçmelik mekanlardan bana göre maalesef. Çünkü mönü içeriği çok güçsüz. yemek yemek için o kadar bir seçenek değil. Ambiyansı yaşamak içinse bir nehir bir kahve yeterli olacaktır giderken mekanın hoş duvarlarının birincil görüşte dikkatinizi çekeceğinden eminim. Bu hatıra kaçırmadım bağlı ancak
Balat’a Nasıl Gidilir?


Balat, İstanbul’un Haliç kıyısında olup Ayvansaray ve Fener semtlerinin arasında bulunmaktadır.
Toplu nakliye ile gelecekler için en basit yol Eminönü’nden kalkan otobüslerle sahil yolu üzerinden Balat’a ulaşmaktır.^başkaca her iki yakadan gelecekler için önereceğim ve benim de en çok tercih ettiğim usul ise Ayvansaray metrobüs durağında inerek sahil yolundan 10-15 dk neşe saçan bir yürüyüş eşliğinde Balat’a gelmek veya buradan kalkan İETT otobüslerini göstermek.
 
Üst