Bahçe düzenlemesi Bahçe düzeni ve bakımı nasıl yapılır?

Nursena

Nursena

Admin
Bahçe düzenlemesinin püf noktaları nelerdri
Bahçe düzeni ve bakımı nasıl yapılır
Bahçe düzenlemesi Bahçe düzeni ve bakımı nasıl yapılır


Bahçe düzenlemek ve doğru biçimde bakımını yapmak göründüğü kadar kolay değildir. Ekbette her işin ayrı bir zorluğu ve ayrı bir bilgi dağarcığı olduğuda aşikardır. Bu itibarla aşağıda bahçenin nasıl düzenlenmesi gerektiği, nelere dikkat edileceği ve bakımının nasıl yapılması gerektiği sorularının cevaplarını bulabilirsiniz
Bahçenin düzenlenmesi öncelikle bahçenin durumuna ve ardından da bahçe sahibinin istek ve beğenilerine göre yapılır.
Her tasarım kendi mimari çevre yapısına göre ilişkilendirilerek yapılır. Bununla birlikte bitkilerin, toprak, su ve hava koşullarına uyum sağlayacak cinsten olmasına özen gösterilir ve koşullara en uygun bitkiler seçilir.
Sulama sistemleri uygulaması da en iyi sulamayı yapacak şekilde tasarlanır ve uygulanır. Bahçıvan sizinle görüşerek bahçenizi ne şekilde düzenlemek istediğinizi, bahçenizde hangi bitkileri görmek istediğinizi, sevdiğiniz renkleri, dizaynları, formları anlar ve uygular.
Site ve ev bahçelerinde geniş açık çim alanlar ile kenar bölgelerde düzenlenen bitkisel düzenlemeler; hem yaşanabilir ferah alanlar yaratırken hem de doğa ile yapılar arasında bütünleşmeyi sağlar.
Bahçenizin belirli köşelerine yapılan özel çeşitli görünümlere sahip kayalarla çeşitli bitkiler bir arada kullanılarak bahçe içinde özel minyatür bahçeler (kaya bahçeler) oluşturarak ayrı bir hava oluşturulabilir.
Doğal görünümlü su yüzeyleri bahçelere hem dinlendirici bir işlev katarken hem de bahçeleri serinletici etkisiyle mikroklimatik bir ortam meydana gelir. Çok değişik malzemeler kullanarak süs havuzları yapabilir bahçenize bir güzellik katabilirsiniz.
Teras düzenlemeleri yapıların soğuk görünümlerine sıcaklık katar hem de yeşilin az olduğu şehirlerde insanlara nefes alacak ortamlara yaratır. Terasınız varsa bunu en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz.
Bahçe aksesuarları bahçede hem doğallığı arttırır hem de bahçelere görsel zenginlik katar. Bahçelere dikilecek mevsimlik çiçekler güzel değişik ve estetik görünümler oluşturur.
 
M

Mina

Yeni Üye
Bah bahçe düzenlemesi konusunda üzerime adam tanımam çok güzel düzenlerim
 
Üst