Bademcikler Ne Zaman Alınmalı?

dilayim

dilayim

Bölüm Yöneticisi
Vücutta mikroplarla savaşmaya yardımcı olan savunma hücresi üretimi gerçekleştiren lenfoid dokunun bir parçası olan bademcikler bağışıklık sisteminin yeterli gelişmediği çocukluk çağında mikroplara karşı savaş vermektedir. Bademcikler kimi zaman hastalıklara yenik düşüp çocuklarda ateş ya da daha riskli belirti oluşumlarına da neden olabilmektedir.

Çocuklarda bademciklerin normalden büyük olması durumunda gece uykusunda hava yolunun tıkanması; geçici solunum duraksamaları gibi durum oluşumlarına neden olabilmektedir. Bu durumda beyne daha az oksijen gittiği için vücutta karbondioksit birikimi meydana gelebilmektedir. Bu durum ilerleyen dönemlerde akciğer ve kalbe binen yük de artışa sebep olabilmektedir. Organ fonksiyon bozuklukları, büyüme- gelişme geriliklerine de sebep olan bu durum okul başarısında da düşüşe sebep olabilir.

Aynı yıl içerisinde 3 kereden fazla enfeksiyon geçirilmesi durumunda ya da arka arkaya iki sene ağır bir şekilde bademciklerde aynı sorunun yılda en az iki kere oması durumunda bademciklerin alınması önerilmektedir. Bademciklerdeki apse gelişimi nedeni ile ciddi riskli sağlık sorunlarının oluşum durumunun önüne geçmek için bademcik alımı önerilmektedir.
 
Üst