Avokado - güzelliğinize güzellik katın

yosun

yosun

Süper Yönetici
Avokado - güzelliğinize güzellik katın

Bu küçük yeşil meyvede glutatyon denen bir madde bulunmaktadır ve bu madde en güçlü antioksidanlardan, toksin arındırıcılardan biridir. Glutatyon bakımından zengin olan avokado, vücudunuzu tehlikeli oksitlenmiş yağlardan arındırır ve hücre hasarına neden olabilecek serbest radikalleri etkisiz hale getirir. Avokado aynı zamanda fitonut-rient bakımından da zengindir -bunlardan biri kolesterolün kan tarafından emilimine engel olan beta-sitosteroldür. Çoğu insan yağlı olduğu için avokadodan uzak durmaktadır, ancak avokadodaki yağ’ makul miktarda tekli doymamış yağlardandır -ki bu tür yağlar da pürüzsüz ve sıkı bir cilt için gerekli olan yağlardır.

Bunun yanı sıra avokadonun besin değeri de yüksektir. Vücudunuzun diğer sebze ve meyvelerde bulunan alfakaroten, betakaroten ve likopen gibi besin emilimini artırır. O nedenle salatalarınızda iyi yağ kullanmaya özen gösterin ve kendinize biraz daha güzellik katmak istiyorsanız içine bir de avokado ekleyin.

Orta boy olgun bir avokadonun yarısı 630 kilojoule gelmektedir ve içinde 15 gram tekli doymamış yağ vardır. Avokadoda muza oranla daha fazla potasyum vardır ve iyi birer betakaroten, E vitamini, C vitamini, folik asit ve önemli bir cilt vitamini olan biotin kaynağıdırlar.

Güzellik dozajı: Haftada birkaç kez yarım avokado.

Güzellik servis önerileri: Yarım avokadoyu ezip tam tahıl gevreğinin üzerine ya da esmer çavdar ekmeğinin üzerine koyun. Bir avokadoyu yeşil salatanın içine küp şeklinde doğrayın ve içine bir miktar da ceviz ekleyin.

Püf noktası
Sour-cre-am, krem peynir ya da tereyağının yerine avokadonun kremsi güzelliğini koyun.

Güzel cilt için biotin
Biotin, yağ sentezi için gerekli bir vitamindir -vücudunuzdaki yağın üretilmesi için gerekli inşa bloklarını biraraya getiren asetil Co-A carboxylase enziminin işini yerine getirebilmesi için gereklidir. Biotin eksikliği seboreik dermatit* gibi cilt hastalıklarına sebep olabiliyor. Avokadoyla beraber domates, soya fasulyesi, tam tahıllar ve yumurta sarısı gibi besinler güçlü biotin kaynaklarıdır.
 
Nehir

Nehir

Bölüm Yöneticisi
paylaşım için teşekkürler canım. avakado özellikle kuru ciltler için mükemmel yağlı ciltlere tavsiye etmiyorum.
 
Üst