Auguste Rodin Kimdir ?

Goksel

Goksel

Admin
Yönetici
Auguste Rodin Victor Hugo heykeli ,
Auguste Rodin Eserleri , Düşünen Adam Heykeli ,


Auguste Rodin Biyografisi , Kişiliği , Hayatı


Auguste Rodin, 12 Kasım 1840 günü Paris'te doğduğunda orta halli bir aileye gözlerini açmıştı. Ne yoksulluk çektiler, ne de zengin oldular. Açık adı biraz uzun aslında: François-Auguste-René Rodin. Başarılı bir çocuktu, La Petite École (Küçük Okul) adında özel yetenekli çocukların kabul edildiği bir Desen ve Matematik Okulu'ndan gelen haber hayatını değiştirdi. Okula kabul edildi ve heykeli keşfetti. Resimle başladı her şey, desen becerisi gittikçe gelişiyordu.

1864 yılında ilk atölyesini kiraladı. O atölyede ileride evleneceği 20 yaşındaki Rose Beuret ile tanıştığında Auguste Rodin 24 yaşındaydı. 1871'de ilk sergilerini Belçika'da açtılar. Gerçek boyutlu bir insan bedeniydi yaptığı. Zaten birkaç ay geçtikten sonra Tunç Çağı ismini koyduğu bronz heykelini yapmaya başladı. Yıllar 1875'i gösteriyordu. 1882'de ise Adem, Havva ve Düşünen Adam adlı heykelleri yaptığında herkes çok büyük bir heykeltıraş olduğunu kabul etmişti bile. Sanat çevreleri Auguste Rodin'den bahsediyordu.

Bir süre sonra önce sevgilisi, ardından da en önemli rakibi olacak Camille Claudel ile tanıştı. 1883'te Sefiller adlı eseriyle dünya edebiyatını sarsan ünlü yazar Victor Hugo'nun büstünü yaptı. İki yıl sonra da Calais Belediyesi, Calais Burjuvaları adlı anıtı yapması için ısmarladı.

Ertesi sene yine çok bilinen eseri Öpüşme'yi yaptı. 1888'de Fransa devleti, uluslararası bir sergi için Öpüşme'nin mermerini ısmarladı. Sanat çevrelerindeki namı çoktandır büyümüştü. O yılların büyük Fransız ressamlarından Claude Monet, ortak sergi açmayı teklif ettiğinde yıl 1889'du.

İlerleyen yıllar çok çeşitli Fransız şehirlerinde ardı ardına açtığı sergiler açmakla geçti. Ve bugün hala her yıl binlerce turistin ilgisini çeken, Türkiye'de Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nin bahçesinde de bir kopyası bulunan ünlü Düşünen Adam heykelinin büyük boy alçıdan yapılmış halini ilk kez Londra'daki International Society'de sergiledi. Bronz versiyonunu da yapmıştı ve o da Salon de Paris'de sergilendi.

Şimdi gelelim turistlere ve bugüne… Bugün Düşünen Adam heykeli hala 1906'da yerleştirildiği Panthéon'un önünde duruyor. Koleksiyonlarını ölürken devlete bırakan Auguste Rodin adına devlet Biron Konağı'nı Rodin Müzesi'ne dönüştürdü.

29 Ocak 1917'de Rodin ve Rose Beuret evlendi. Rose çok hastaydı ve evlendikten sadece 16 gün sonra sevgililer günü olan 14 Şubat'ta hayata veda etti. Aynı yıl, 17 Kasım'da ölen Rodin, Meudon'daki Villa des Brillants'ın bahçesine, eşi ve aşkı Rose'un yanına gömüldü.

Mezarlarının hemen baş ucunda Düşünen Adam heykelinin ufak bir kopyası bulunuyor. Google bugün Auguste Rodin kimdir insanlar öğrensin diye onu bir doodle ile hatırladı ve hatırlattı.
 
Üst