1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Atatürkün Kaç Kardeşti ?

Konu, 'Mustafa Kemal Atatürk' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Mustafa Kemal Atatürk Kaç Kardeşti ? ,
  Atatürkün Kaç Kardeşi Vardı ? ,


  Atatürkün Kaç Kardeşi Vardı

  En son ortaya çıkan belgelere göre Mustafa Kemal Atatürk’ün 6 tane kardeşi bulunuyor. Her ne Kadar Atatürk’ün 2 kardeşi olduğu bilinse de aslında ölen kardeşleriyle birlikte Mustafa Kemal Atatürk’ün 6 kardeşi bulunuyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde hanımın Darüşşafaka’ya bıraktığı mirasta yazılı olarak duran ayrıntıdan ortaya çıkartan Tarihçi yazar Murat Bardakçı mirası Darüşşafaka’ya bağışlamak için bir şart koşmuş ve şart ise her yıl ölen çocukları için hatim indirilmesini istemişti.

  [​IMG]

  Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım ile babası Ali Rıza bey 1871 yılında evlenmişler ve altı çocukları olmuş. Fatma, Ahmet, Ömer, Mustafa Kemal Atatürk, Makbule Boysan Atadan ve Naciye isimlerini verdikleri çocuklar daha sonra çeşitli nedenlerle bir kısmı hayatını kaybetti.

  Fatma, Atatürk doğmadan altı yıl önce, Ahmet ve Ömer de 1883 yılında Fatma gibi kuşpalazı denen(difteri) hastalığından ölmüşler. Naciye öldüğünde Atatürk yirmi yaşındaymış ve on iki yaşında ölen bu küçük kardeşinin ölümü onu çok üzmüş, içlerinde en uzun ömürlüsü Makbule hanım olmuş Atatürk’ten tam on sekiz yıl sonra 1956 yılında, yetmiş bir yaşında ölmüş.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Atatürkün kaç kardeşti :) Yoksa Atatürk'ün kaç kardeşi vardı?
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş