1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Atatürkün Gençliğe Hitabesinin Açıklaması Nedir?

Konu, 'Mustafa Kemal Atatürk' kısmında dilek öğretmen tarafından paylaşıldı.

 1. d

  dilek öğretmen Yeni Üye

  Atanın Gençliğe Hitabesinin açıklaması
  Atatürkün Gençliğe Hitabesinin Anlamı nedir özet
  Atatürkün Gençliğe Hitabesinin açıklaması

  Ey Türk gençliği!
  Türk gençlerine Türk ifadesiyle seslenerek, gençlere kimliklerini, mensup oldukları ulusun kökenini, tarihini, kültürünü hatırlatıyor.


  Birinci görevin Türk bağımsızlığını, Türk cumhuriyetini sonsuza kadar korumak ve savunmaktır.
  Türk gençliğinin hayatlarındaki önem sırasına göre öncelikli ilk görevleri Atatürkün vurguladığı gibi bağımsızlığımızın iç ve dış düşmanlara karşı, Cumhuriyet rejiminin iç ve dış düşmanlara karşı korunulması ve savunulmasıdır.

  Varlığının ve geleceğinin tek temeli budur. Bu temel senin en değerli hazinendir. Gelecekte bile, seni bu hazineden yoksun bırakmak isteyecek iç ve dış düşmanların olacaktır. Birgün bağımsızlık ve cumhuriyeti savunmak zorunluluğuna düşersen, göreve atılmak için, bulunduğun durumun olanak ve şartlarını düşünmeyeceksin! Bu olanak ve şartlar, çok elverişsiz bir özellikte ortaya çıkabilir. Bağımsızlık ve cumhuriyetini yok etmek isteyecek düşmanlar, bütün dünyada eşi görülmemiş bir galibiyetin temsilcisi olabilirler. Zorla ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri ele geçirilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve ülkenin her köşesi eylemli olarak ele geçirilmiş olabilir. Bütün bu koşullardan daha acı ve daha tehlikeli olmak üzere, ülkenin içinde iktidara sahip olanlar duyarsızlık, sapkınlık ve hatta ihanet içinde bulunabilirler. Üstelik bu iktidar sahipleri, kişisel çıkarlarını işgalcilerin siyasi istekleriyle birleştirebilirler. Ulus fakirlik ve çaresizlik içinde yorgun ve bitkin düşmüş olabilir.

  Türk kimliğiyle bu topraklarda özgür ve bağımsız olarak yaşayabilmemizin temeli Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bağımsızlığının savunulması ve yönetim biçiminin korunulmasıdır.Öyleyse en değerli hazinemiz bağımsızlığımız ve Cumhuriyet tarzı yönetim biçimimizdir. Bu hazineyi kaybedersek her şeyimizi onurumuzu, şerefimizi, hayatımızı da kaybederiz.Türkiye cumhuriyetinin varlığı bağımsızlığı barış anlaşmasıyla düşman ülkeler tarafından tescil edilmiş yönetim biçimiz TBMM tarafından kabul edilip ilan edilmiş olmasına rağmen ileride bile yurt içinde ve yurt dışında Türkiye Cumhuriyetinin Bağımsızlığını ortadan kaldırmak yönetim biçimini değiştirmek isteyecek odakların, şahısların, devletlerin var olacağı hatırlatılıyor, vurgulanıyor.İleride bir gün Türk Gençliği bağımsızlığımızı ve yönetim biçimimizi korumak ve savunmak zorunda kalırsa göreve başlamak için Türk Gençliği, içinde bulunduğu ülke şartları ve kendi öznel koşullara bakmaksızın, düşünmeksizin, korkmadan göreve atılmalıdır.


  Ey Türk geleceğinin evladı! İşte, bu durum ve şartlar içinde bile görevin Türk bağımsızlık ve cumhuriyetini kurtarmaktır.
  Atatürk Türk Gençliğine vasiyetine son verirken Türk gençliğine görevini bir kez daha hatırlatıyor. İşte ifadesiyle yazısına son vermeye başlıyor. Bütün Gençliğe Hitabe boyunca anlatılan korkunç şartlara rağmen Türk
  Gençliğinin görevinin Türkiye Cumhuriyeti bağımsızlığının ve rejiminin korunması, kurtarılması olduğunu bir kez daha anlatılıyor vurgulanıyor.

  Gereksinim duyduğun güç damarlarındaki asil kanda bulunmaktadır!
  Bütün Gençliğe Hitabe boyunca anlatılan tüm olumsuz koşul ve durumlarda dahi Türk Gençliğinin görevi vatanı kurtarmaktır. Türk Gençliğinin bir işgal durumunda ihtiyaç duyacağı güç Damarlarındaki Asil kanda mevcuttur. Asil kan ifadesiyle anlatılmak istenen şey Türk Milletinin şeref ve başarı dolu tarihidir.
   
 2. F

  Fıstık Yeni Üye

  İlkokulda Atatürk'ün gençliğe hitabesini ezberlemiştim
   
 3. M

  Misafir Misafir

  :cool:ezberlemek çok kolay
   
 4. M

  Misafir Misafir

  Atatürkün gencligimize hitabesini cok begendim
   
 5. Şaban

  Şaban Yeni Üye

  içinden çıkarmamız gereken bir çok öğüt var bunları dıkkate almalıyız.
   
 6. Şuşu

  Şuşu Yeni Üye

  bu hitabeyi ezberlettirdiler bize
   
 7. M

  Misafir Misafir

  açıklaması ile ilgili ödev vardı teşekkürler..;):D:eek::):cool::rolleyes:
   
 8. M

  Misafir Misafir

  bize anlamını yazdırdılar
   
 9. M

  Misafir Misafir

  her sınavda çıkar.
   
 10. M

  Misafir Misafir

  sağolun işime çok yaradı.:)
   
 11. M

  Misafir Misafir

  işime yaramadı kusura bakmayın:confused:
   
 12. E

  Esra Dere Misafir

 13. m

  maddyLight Misafir

  İşime yaramadı ama yine de sağolun :)
   
 14. o

  orhun717171 Misafir

  kardeş daha kısası lazımm
   
 15. K

  Kayıtsız Misafir

  bence çok güzel :) :) <3
   
 16. s

  sanane lan Misafir

  güzel bir açıklama
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 20 Eylül 2014
 17. m

  misfir Misafir

  of of of anlam ve önemini arıyorum bulamadım:(
   
 18. a

  asdfasdf Misafir

  Çok teşekkürler işime yaradı (ödev için )
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş