1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Atatürk'ün Eğitim ile ilgili sözleri

Konu, 'Mustafa Kemal Atatürk' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Ülkemizin kurucusu tüm Dünyanın İdol olarak gösterdiği Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK' ün Eğitim ile ilgili sözleri ve gelecek nesillere öğütleri olan en güzel sözlerini sizler için araştırdık.

  Çocuklarımız ve gençlerimiz yetiştirilirken onlara özellikle varlığı ile, hakkı ile, birliği ile çatışan ve tüm yabancı öğelerle savaşma gereği ve ulusal değerleri tam bir coşku ile, her karşıt düşünce önünde şiddetle ve özveriyle savunma zorunluluğu iyice öğretilmelidir.

  Milli eğitim alanında ne pahasına olursa olsun tam bir başarıya ulaşmak gerekir. Kurtuluş ancak bu yolla olur.

  Milli eğitim politikamızın temel ilkesi, bilgisizliğin yok edilmesidir. Bu yapılmadıkça yerimizdeyiz… Yerinde duran bir şeyse, geri gidiyor demektir.

  Eğitimdir ki, bir ulusu ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum olarak yaşatır ya da tutsaklığa ve düşkünlüğe sürükler.

  Herkesin kendine göre bir zevki vardır: Kimi bahçe ile uğraşmak; güzel çiçekler yetiştirmek ister, kimi de adam yetiştirmekten hoşlanır.

  İlköğretimin yayılması için, sade ve kullanışlı önlemler almak zorundayız. İlköğretimde amacımız, bunun genel olmasını bir an önce gençleştirmektir. Bu sonuca varmak, ancak aralıksız önlem almakla ve bunları sistemli uygulamakla sağlanır. Ulusumuzun başlıca işi olarak, bu konuda direnmeyi gerekli görüyorum.

  Eğitim işlerinde kesinlikle zafer kazanmış olmak gerekir. Bir ulusun gerçek kurtuluşu ancak bu yolla olur. Bu zaferin kazanılması için hepimizin tek bir can, tek bir düşünce olarak temelli bir program üzerinde çalışması gerekir. Bence bu programın temel noktaları ikidir:

  1. Eğitim, toplumsal yaşamımızın gereklerine uymalıdır.
  2. Eğitim, çağın gereklerine uymalıdır.
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Büyük devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk eğitime çok önem vermiş bu doğrultuda bir nesil yetişmesi için gününü gecesini katmış neticesinde eğitim için söylediği sözler yerine getirecek bir nesil özlemi devam etmektedir.
   
 3. Ottoman

  Ottoman Bölüm Yöneticisi

  Atam ne güzelde sözler söylemiş işte benim Atam.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş