Atatürk Ve Kitap Sevgisi

  • Konbuyu başlatan Mahmut Hoca
  • Başlangıç tarihi
M

Mahmut Hoca

Yeni Üye
Atatürkün Kitap Sevgisi Nasıld?
Atatürk Ve Kitap Sevgisi Hakkında Bilgi

Mustafa Kemal Atatürk’ün en önemli vasıflarından birisi sürekli okuyarak bilgi dağarcığını genişletmesiydi. Onun bu özelliği günümüzde dahi yerli ve yabancı pek çok devlet adamında olmayan bir özelliktir. Uzmanlarca okuma alışkanlığının ilerleyen yaşlarda da edinilebileceği ifade edilmesine rağmen, bu davranışın kazanılacağı en uygun çağın, çocukluk dönemi olduğu belirtilmektedir.

Atatürk’te bu alışkanlığı ilkokula gittiği yaş döneminde edinmişti. Mahalle arkadaşı Asaf (İlbay) anılarında Atatürk henüz ilkokul öğrencisiyken; onun kitap okumayı, sokakta oyun oynamaya yeğlediğinden bahsetmekteydi. Onun kitap okuma merakını en iyi anlatan örneklerden birisi Atatürk’ün cumhurbaşkanı olduğu dönemde özel hizmetinde bulunan Cemal Granada tarafından aktarılan şu cümleler olsa gerektir:Atatürk’ün çocukluğunda başlayan kitap tutkusu, savaş zamanı cephede bile sürmüştür. Sırtından üniformayı çıkarıp sivil hayata geçince okumaya ayırdığı zaman daha da arttırmıştır. Atatürk’ün hizmetinde bulunanlardan Cemal Granada, Atatürk’le Vasıf Çınar arasında geçen bir konuşmayı anlatırken; O’ndaki okuma alışkanlığının çocuk yaşlarda oluştuğunu belirler.

Atatürk’ün hizmetinde bulunanlardan Cemal Granada, Atatürk’le Vasıf Çınar arasında geçen bir konuşmayı anlatırken; O’ndaki okuma alışkanlığının çocuk yaşlarında kazanıldığını da belirler:
Boş zamanlarında Atatürk’ün elinden tarihle ilgili kitapların düşmediğini hatırlarım. Bir gün yine Atatürk, tarihle ilgili kalın bir kitap okuyordu. Öylesine dalmıştı ki, çevresini görecek hali yoktu. Bir sürü yurt meselesi dururken Devlet Başkanının kendini tarihe vermesi, Vasıf Çınar’ın biraz canını sıkmış olmalı ki, Atatürk’e şöyle dediğini duydum:

Paşam!.. Tarihle uğraşıp kafanı yorma… 19 Mayıs’ta kitap okuyarak mı Samsun’a çıktın?

Atatürk, Vasıf Çınar’ın bu çok samimi yakınmasına gülümseyerek şöyle karşılık verdi:

Ben çocukken fakirdim. İki kuruş elime geçince bunun bir kuruşunu kitaba verirdim. Eğer böyle olmasaydım, bu yaptıklarımın hiç birisini yapamazdım
 
Üst