Aşılama Yapılan Bitkiler Nelerdir?

M

Mevsim

Yeni Üye
Bağ bahçe işleri ayrı bir keyif verir insanlara, Bahçe işi aynı zamanda bol kazanç sağlayan işler arasında yer almaktadır, Aşılama yapılabilecek bitkiler nelerdir hangi bitkilerde aşılama yapılmaktadır?

Aşılama genellikle meyve ağaçlarında önem taşır. Meşe ve kayın gibi ağaç türlerinin aşılanması bu türlere göre daha zor olur. Aşılamanun iki çeşiti vardır. Bu aşılama türleri kalem aşı türü ve göz aşısıdır.

Sürgün aşısı erken sürgün ve geç sürgün aşısı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bitkilerde göz aşısı aynı aşısının yararları bir kaç kalemden bir kaç tane göz alındığı için daha çok bitkiyi aşılama yapabilirsiniz. Bu aşılamada çıkan sürgünler belirtilen aşılama yoluyla yapılırsa daha sağlıklı çıkmaktadırlar.

Bitkilerde uygulanan kalem aşısı ise göz aşısı yapılamayan aşılamalar da tercih edilir, daha yaşlı ağaçlarda bu aşılama uygulanır. Kalem aşısı erken ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yapılır.Kasım aralık aylarında yapılan aşı daha sağlıklı olur.Kalem aşısı göz aşısına göre daha zordur.

Aşılama işlemi sonuç olarak meyve ağaçları ve süs bitkilerinde yapılabilmektedir.
 
Üst