1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Aort Kapak Hastalığı » Neden Olur?

Konu, 'Kalp Hastalıkları' kısmında sedacım tarafından paylaşıldı.

 1. s

  sedacım Yeni Üye

  Aort kapak hastalığının nedenlerini 3 başlık altında değerlendirilir.

  1. Doğumsal nedenler
  2 yaprakçıklı aort kapak erişkin yaşta en sık görülen aort darlığı nedenidir. Nadiren aort yetmezliği şeklinde görülür. Toplumda %1-2 sıklıkta görülen 2 yaprakçıklı aort kapak, kalp içi enfeksiyon geçirme riskinden dolayı da hayati tehlike arz eder.

  2. İleri yaşa bağlı
  65 yaş ve üstündeki hastalarda kapaklar zamanla kalınlaşma göstererek esnekliğini yitirir. Sıklıkla darlığa nadiren de yetmezliğe neden olmaktadır. Şeker hastalığı, sigara kullanımı, böbrek yetmezliği, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol bu hastalığın ilerlemesi için önemli risk faktörü olarak görülmektedir.
  3. Ateşli romatizmal hastalık
  Bizim ülkemizde olduğu gibi özellikle gelişmekte olan ülkelerde aort kapak hastalığının en sık nedenidir. Beta mikrobu sıklıkla boğaz enfeksiyonuna neden olur.Yaklaşık 3 hafta sonra eklemlerde şişlik ve kızarıklık ortaya çıkar. Eğer mikroba bağlı gelişen vücuttaki savunma sistemi kalp kapağını da tutarsa kapakta hasarlanma meydana gelir.
   
 2. I$ık

  I$ık Gümüş Ufağı

  Aort yetmezligi ve aor darlıgının nedenlerini başlıklarla güzel açıklamışsınız. Aort kapakçık degişimi ne kadar sürebiliyor?
   
 3. Venom

  Venom Bölüm Yöneticisi


  Sanirim cok görulen bir hastalik degil yaniliyormuyum?
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş