Annelere Çocuklarla İlgili Birtakım Öneriler

  • Konbuyu başlatan Minik Peri
  • Başlangıç tarihi
Minik Peri

Minik Peri

Bölüm Yöneticisi
Anneler çocuklarının en iyi olmasını isterler. Bunun için çocuk psikolojisi ile ilgilenir ve birçok kitap okuma tercihinde bulunurlar.

Çocuk yetiştirirken yanlış yaptığımız ve dur dememiz gereken birtakım tüyolar:

*Çocuğunuza zorla yemek yedirmeye çalışmanız durumunda yetişkinliğe kadar bu durumun devam etmesi mümkün olabilir. Hiçbir çocuğun açlıktan ölmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

*Çocuğunuz pişen yemeği sevmiyor diye alternatif olarak makarna, köfte, pilav gibi ekstra seçeneklerin yer aldığı bir sofraya oturmasını sağlarsanız onun yemek seçen bir çocuk olarak yetişmesine sebep olursunuz. Sebze sevmeyen çocuk olmak ailenin sebep olduğu bir durumdur. Çocuğunuzu aç bırakmak onu yemek seçen biri olarak yetiştirmenizden daha iyi olacaktır. Çocuğunuz acıktığı zaman dolaptan bir şeyler aşırıp yer; bu durumu görmezden gelebilirsiniz. Ama bu durumu çocuğunuza hissettirmeyin ki çocuğunuz bir daha aynı sofraya oturmama konusunda direniş göstermesin.

*Çocuğunuza sorumluluk almayı öğretirken bu sorumluluğun ona ait olduğunu ona hissettirin.

*Çocuğunuza karşı fazla korumacı bir tutum sergilememelisiniz.

*Evde uyulması gereken kuralların neler olduğunu net bir şekilde ona somut örneklerle kavratmalı ve uyması için çaba harcamalısınız.

*Çocuğunuza karşı kararlarınızda tutarlı olduğunuzu hissettirmeyi unutmamalısınız.

*Çocuğunuza koyduğunuz kurallar açıklanabilir olmalıdır.

*Gerektiği zaman çocuğunuzdan özür dilemeyi bilmelisiniz.

*Çocuğunuzu dinleyin ve onun fikirlerine önem verdiğinizi ona hissettirin.

*Çocuğunuzu dinleyemeyeceğiniz durumlarda bunu ona açıkça ifade etmelisiniz. Müsait olduğunuz zaman onu dinleyeceğinizi ifade edin.
 
Üst