Anne Sütünü Arttıran Besinler

Nehir

Nehir

Bölüm Yöneticisi
Hamilelik ve doğum sonrasında annenin bazı besinleri daha çok tüketmesi gerekir. Bunun başlıca nedeni doğum sonrasında annenin sütünün bol olmasıdır. Sezeryan doğum sonrasında annelerin en büyük sıkıntısı sütün olmaması yada bebeği doyuracak kadar bol gelmemesidir.
Bu nedenle anneler yiyeceklerine özen göstermeli ve süt yapan besinleri tercih etmelidirler. Peki hangi yiyecekler süt yapar? Annelerin günde 2-3 litre sıvı alması, her gün protein içeriği yüksek gıdalar (et, balık, tavuk) tüketmesi, bol meyve yemesi ve meyve suları içmesi gereklidir. Sebze çorbaları, domates suyu, ve zeytinyağlı yiyecekler beslenme uzmanları tarafından özellikle önerilmektedir. Günlük kalsiyum ihtiyacı gerek 2-3 bardak süt gerekse peynir veya yoğurt tüketilerek karşılanabilir.


Günde 2 fincan ısırgan çayı ile 4-5 fincan rezene çayı sütün kalitesin ve miktarını artırır.
 

Ekli dosyalar

Moderatör tarafında düzenlendi:
dilayim

dilayim

Bölüm Yöneticisi
Kimileri yaşlıların önerdiği gibi sütlü tatlılar ya da meşrubatlar tüketirler. Ama bu durum tamamen yanlış bir tutum olacaktır. Size ekstra kilodan başka bir şey vermez. En iyisi süt arttırıcı çay ya da meyve suyu tüketiminde bulunabilirsiniz.
 
Üst