Anne Sütü Bebeğe İlk Ne Zaman Ve Ne Sıklıkta Verilmelidir?

dilayim

dilayim

Bölüm Yöneticisi
Anne sütü ile bebeğinizi beslemeye doğumdan sonra en geç 1 saat içerisinde başlamalısınız. Yenidoğan bebekler huzursuz olduğunda ya da açlık refleksi ile ağzını açıp arama güdüsü içerisine girdiği zaman emzirilmelidir. Bebek her istediği zaman ihtiyaç duyduğu kadar emzirilmelidir. 24 saat içerisinde yaklaşık 8- 12 kere emzirilmelidir. Her bir memede genel olarak 10- 15 dakika kadar emzirilmelidir.

İlk zamanlarda bebeğinizi emzirdikten sonra bebek 4 saatten uzun süre uyanmadıysa uyandırılıp emzirilmelidir. Kaç aylık olursa olsun bebek geceleri uyandığı zaman emzirildiği zaman büyümesi için gerekli kalori alımını gerçekleştirmesine yardımcı olmuş olacaksınız.

Sütünüz ilk zamanlar fazla gelebilir. Sütünüz fazla ise kaynatılmış şişeler içine sağdığınız sütü koyup buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Buzdolabından çıkardığınız sütü ılık su içerisinde ılıtıp içirmelisiniz.
 
Netice

Netice

Yeni Üye
Anne ve Bebek açısından en önemli andır ilk emzirme, mutlaka ihmal etmeden bilinçli emzirin. Bebeğinizi hissedeceksiniz.
 
dilayim

dilayim

Bölüm Yöneticisi
Acemi bir anne adayı olarak ilk emzirme anım nasıl olacak şimdiden merak ediyorum. İçgüdüsel olarak kendiliğinden gelişir emzirme anı umarım.
 
Üst