Ancistrus dolichopterus (Cüce, Boynuzlu Vatoz)

S

sedacım

Yeni Üye
Ancistrus dolichopterus (Cüce, Boynuzlu Vatoz)Latince Adı: Ancistrus dolichopterus

Habitatı ve Anavatanı: Güney Amerika kıtasının Brezilya bölümü, Rio Negro havzası

Beslenme Biçimi: Etçil - Otçul

Davranış Biçimi: Sakin ve barışçıl Kendi Türlerine Davranısı: ılımlı

Yüzme Seviyesi: Dip, ayrıca camda ve aksesuarlarda da hareket ederler.

Cinsiyet Ayrımı: Erkeklerin ağızlarının üstünde dikenler oluşur. Bu dikenler sık ve kalındır.

Üreme: Düz yumurta dökerler, yumurtalarını korurlar.

Sıcaklık: 22-27°C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 15 cm

En Az Akvaryum Hacmi: 100 litre

Zorluk Seviyesi: 1

Genel Yorum: İlk bakışta yakın akrabaları olan vatozlara çok benzeselerde davranış olarak çok farklıdırlar. Bugüne kadar herhangi bir şekilde diğer balıklara saldırdıkları gözlemlenmemiştir ama kendi türleri içinde bölge kavgaları olabilir. Cinsiyet ayrımı vücut şekillerinden yapılabilir, geniş yuvarlak vücutlular dişi, ince uzun vücutlu olanlar erkektir. Yumurta dökmek için karanlık ortamları tercih ederler. Bunlar hindistan cevizi kabuğu, yan yatırılmış testiler ve mağara şeklinde mango kökleri olabilir. Anne va baba yavrularını korumada sosyal davranışlar sergileyebilirler. Baba yumurtaları havalandırma görevini üstlenebilir, bozulmuş yumurtaları mağara dışına taşıyabilir. Özellikle bölgelerini korurken kişisel değil kolonisel hareketler sergilerler. Ne kadar sosyal davranışlar gösterselerde yavrular toplanıp anne babadan ayrı olarak büyütülmeli yemlemede de artemia ve toz yemler kullanılmalıdır.

Bilgilerin Açıklaması
Davranış Biçimi: Balıkların karma tanklardaki davranış biçimidir. Üreme döneminde hemen her canlının daha saldırganlaştığını göz önünde bulundurmak gerekir.
Yüzme Seviyesi: Balığın doğal şartlarda nerede yüzdüğü ile ilgili bilgidir.
En Fazla Büyüdüğü Boy: Balığın geldiği en büyük boydur. Genellikle bu boya gelmesi zorken, bazı bireylerin bu boyu geçtiği de görülebilir.
En Az Akvaryum Hacmi: Balığın karma tankta rahat yaşayabilmesi için gerekli minimum hacimdir. Üretim tankları gibi 2 balığın bulunduğu durumlarda daha küçük tanklar kullanılabilir. Sırasıyla; balığın ortalama boyuna, hareketliliğine ve narinliğine bakılarak değerlendirilmiştir.
Zorluk Seviyesi: 1 en kolay, yeni başlayanlar için uygundan. 5 en zor, sadece uzman akvarisltere uzanan balığın akvaryum şartlarında beslenmesini zorluğu ile ilgili bilgi.
 
Üst