Anaokulunda Karşılaşılan Sorunlar ve Çözümleri

dilayim

dilayim

Bölüm Yöneticisi
anaokuluna başlayan çocuklarda ilk olarak ayrışık kaygısı oluşmaktadır. Çocuklar bu kaygıyı ortalama 1- 2 hafta içerisinde aşabilmektedirler. Bu kaygıyı aştıktan sonra çocuklar okula gelmemek için farklı bahaneler bulabilmektedirler.

Çocukların zaman geçtikçe anaokuluna karşı geliştirdikleri merak geçer. Anaokulunda yer alan farklı oyuncaklar, öğrenilen şarkı, tekerleme, masal ve hikayeler, yeni bir ortam, yeni arkadaşlar ilk zamanlarda çocukları cezbetmektedir. Ama zaman içerisinde tüm bu uyaranlara karşı sönme davranışı gelişmeye başlar. Bu sönme davranışı çocuğun her bir uyaranı keşfetmesi ile son bulur.

Çocukların okula karşı tepki göstermelerinin bir diğer nedeni de okulda kuralların var olmasıdır. Kurallara uymayı değil kurallar koymaya alışan çocuğun birden bire hayatı değişir ve bu değişime uyum göstermek çocuklara zor gelir. En basitinden ev ortamında çocuğun sıra beklemeden her istediğini yapması ve oyuncakları paylaşmadan oynama kolaylığına sahip olması çocuk için okul ortamına ters tepki yaratmaya yetmektedir. Zaman geçirdiği okulda kurallara uyma zorunluluğu ile çocuk yaptığı şeylerden daha zevk alır hale gelir ve bu durum hiç hoşuna gitmediği için sorun çıkarmaya başlar.

Çocuğun kendi özel hissedebileceği bir ortam olmadığı için çocuk okuldan soğur. Çocuk evde kendine özel davranılmasından hoşlanır. Sürekli ona ilgi gösterilmesi, sevilmesi ve ilgi alakanın ondan yana olması çocuğu evde özel yapar. Ama okulda kurallar vardır ve öğretmeni ile geçirdiği özel anlar oldukça kısıtlıdır. Bu durum çocuğun okula gelmek istememesine neden olur. Bu nedenle çocuğunuza okul ortamının kurallarla dolu ama eğlenceli bir yer olduğu mesajını evde vermeye gayret göstermelisiniz.

Bu sorunlar karşısında ebeveynler sakin davranmalıdır. Eğer onlar çocuklardan çok panik yaparlarsa ve bu durumu özellikle çocuğun yanında konuşmaya devam ederlerse sorun daha çok kalıcı durum oluşumuna sebep olabilmektedir.

Bir ebeveyn olarak çocuğunuzun okulda yaşadığı problemleri onu önemsediğinizi hissederek dinlemeli ve onu okula gitme konusunda ikna etme çabası içerisine girmelisiniz. Başlangıç olarak çocuğunuza neden okula gitmek istemediği konusunda bilgi almak için sohbet edebilirsiniz. Okul konusunu pazarlık haline getirmemelisiniz. Okula gidersen sana şunu alacağım; şu saatte yatmana izin vereceğim ya da senin sevdiğin çikolatalardan okul çıkışlarında alacağım gibi vaatlerde bulunmamalısınız. Çocuğunuza zaman zaman okulda sıkılabilecekleri ortamların olabileceğini; kimi zaman kendinizinde okul yıllarınızda okuldan sıkıldığınız zamanlar olduğunu çocuğunuza anlatarak onu rahatlatabilirsiniz. Kısacası okula gitme konusunu çocuğunuzun kafasında gitmesem olmaz mı sızlanmalarına rağmen net bir şekilde gidecekleri konusunda şekillendirmelisiniz.

Okula ısınamama nedenleri arasında evin tek çocuğu olma, tek kız olma, tek erkek olma ya da ilk torun olmadan dolayı her istediği yapılan bir birey olarak yetiştirilme durumundan dolayı da kaynaklanabilmektedir. Her ne olursa olsun çocuğunuzu okula göndermekten asla vazgeçmemelisiniz.
 
Üst