Anadolu'nun haftalık kültür sanat rehberi 2

yosun

yosun

Süper Yönetici
Diyarbakır

Diyarbakır Devlet Tiyatrosu (DDT) "Ceza Kanunu" adlı oyunu sahnelemeyi sürdürüyor.

Türk tiyatrosunun temel taşlarından olan, 1923'te ilk kez Bedia Muvahhit'in sahne aldığı, İbnürrefik Ahmet Nuri Sekizinci'nin yazdığı oyunu Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçılarından Volkan Özgömeç yönetiyor.

Dekoru Murat Gülmez, kostümü Sevgi Türkay, ışığı İzzettin Biçer, müziğiCem İdiz'e ait oyunda Lebib Gökhan, Serkan Ekşioğlu, Ali Çelik, Şivan Binici, Hatice Sezer, Duygu Zade Erçağ, Selda Özler ve Özden Gököz rol alıyor.

Sümbülteberzade Amberi'nin piyano hocasıyla evlilik dışı ilişkisi sonucunda polisle başının derde girmesiyle başlayan olayların konu edildiği oyun bugün, yarın ve 22 Kasım'da izleyicisiyle buluşacak.

DDT, ayrıca minik seyircileri için "Dünyanın Eski Zamanlarında" adlı oyunu beğeniye sunacak.Usta yönetmen Işıl Kasapoğlu'nun yazıp yönettiği, Anadolu kültürünün hikayelerle, masallarla anlatıldığı tek kişilik oyunda Serkan Ekşioğlu rol alıyor.

Işığı İzzettin Biçer, dekoru Hakan Dündar'a ait oyun, yarın ve 23 Kasım'da Orhan Asena Sahnesi'nde izlenebilecek.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu da 22 Kasımda "Dullar" adlı oyunun prömiyerini yapacak.

Ariel Dorfman'ın yazdığı, Mehmet Gündüz'ün yönettiği, dünyanın heryerindeki kadınların ortak öykülerinin anlatıldığı oyunun dekoru Serdar Geren, ışığı Bayram Can, kostüm tasarımı İsmail Oyur'a ait. Şehir Tiyatrosu oyuncularının rol aldığı oyun, aralık ayı süresince cuma ve cumartesi günleri sahnelenecek.

Gaziantep

Ankara Devlet Tiyatrosu, "Pinti Hamit" adlı oyunu Gazianteplilerin beğenisine sunacak. Teodor Kasap'ın yazdığı, Doç. Dr. Mustafa Özcan'ın günümüz Türkçesine uyarladığı, Münir Canar'ın yönettiği oyunda "Para çok var ama kimde, nerede. Aşk güzel yaşanıyor ama kiminle" teması işleniyor.

Dekor ve giysi tasarımını Funda Karasaç, ışık tasarımını Mehmet Yaşayan'ın yaptığı oyunda Buğra Kocatepe, Koray Karaca, Aylin Gürsoy Arıöz, Mümtaz Aydoğan Mengi Bahadır Karasu, Hicran Yavuz, Gerçek Özkök Akdemir, Cem Balcı, Müjde Hayat, Acan Ağır Aksoy, Orhan Kocabıyık, Turgut Alkaçır, Celal Murat Usanmaz, Bülent Türkmen ve Melek Ateş rol alıyor.

Oyun, bugün, yarın ve 22 Kasım'da Gaziantep Devlet Tiyatrosu Sahnesi'nde izlenebilir.

Erzurum

Erzurum Devlet Tiyatrosu "Tehlikeli Saplantı" adlı oyunu sahneleyecek.

Norman Crisp'in yazdığı, Dürrin Tünç'ün çevirdiği, Akif Yeşilkaya'nın yönettiği oyun, bugün ve yarın saat 19.30'da, 22 Kasım Cumartesi günü ise saat 14.00 ve 19.00'da izlenebilecek.

Aldatmayı konu alan ve "yüzleşme" odağında kurgulanan oyunda, Fulya Koçak, Burak Altay, Kuvvet Yurdakul rol alıyor.

Van

Van Devlet Tiyatrosu "Ayyar Hamza" adlı oyunu beğeniye sunacak.

Ali Bey'in yazdığı, Hakan Boyav'ın yönettiği oyunun kostüm tasarımı Funda Çevi, ışık tasarımı ise Burhanettin Yazıcı'ya ait.

Van ve Ankara Devlet tiyatrolarının ortak yapımı olan oyunda, Süleyman Atanısev, Serap Sağlar, İpek Atagün, Mustafa Şen ile Tolga Evren rol alıyor.

Oyun, bugün, yarın ve 22 Kasım'da izleyicisiyle buluşacak.

Adana

Adana'da, bu hafta, "Barış", "Küçük Karabalık" ve "Bit Yeniği" adlı oyunlar seyirciyle buluşacak, "Altın Koza 13 Kare Uluslararası Sanat Festivali" ve "Çukurova Tek Kişilik Gösteri Günleri" çeşitli etkinliklerle sürecek.

Adana Devlet Tiyatrosu (ADT), Aristophanes'in yazdığı, Azra Erhat'ın çevirdiği, Kemal Kocatürk'ün uyarladığı ve yönettiği "Barış" adlı oyunu sahnelemeyi sürdürüyor.

"Tüm dünyayı saran savaş illetinden insanlığı kurtarmak isteyen Trigayos'un, bir tezek böceğinin sırtında 'Savaş'ın esir aldığı 'Barış' adlı güzeli kurtarışı, ancak daha sonra onu kullanarak elde ettiği iktidar sayesinde yine insanları açlığa ve soyguna sürükleyişi"nin anlatıldığı oyun, 21, 22, 25-27 Kasım'da izlenebilecek.

ADT, aynı sahnede, Samed Behrengi'nin kitabından Reha Bilgen'in tiyatroya uyarladığı ve Şekip Taşpınar'ın yönettiği "Küçük Karabalık" adlı çocuk oyununu, 23 ve 26 Kasım'da küçük izleyicilerle buluşturacak.

Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu Sahnesi'nde ise Fransız komedi yazarı Georges Feydeau'nun yazdığı, Nisa Serezli'nin çevirdiği ve devlet sanatçısı Ali Hürol'un yönettiği "Bit Yeniği" adlı oyunla izleyici karşısında olacak. Şehir Tiyatrosu oyuncularının rol aldığı oyun, 24- 26 Kasım'da görülebilir.

"Altın Koza 13 Kare Uluslararası Sanat Festivali" kapsamında da yarın Başkent Hastanesi Sanat Galerisinde "Adana Buluşması" adlı resim, heykel, enstalasyon (yerleştirme) ve hat sergisi açılacak.

Çukurova Üniversitesi ÇEAŞ Konferans Salonunda ise 22 Kasım Cumartesi günü, Hollandalı sanatçı Wilko von Harpen'un söyleşi ve fotoğraf gösterisi, Zeynep Oral'ın Adana Kültür Sanat Merkezi'nde edebiyat üzerine söyleşisi gerçekleşecek. Yine aynı gün Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosunda da"14'üncü Altın Kamera Fotoğraf Yarışması" ödül töreni ve sergisi gerçekleştirilecek, Adana Musiki Derneği konser verecek.

Festivalde, 24 Kasım Pazartesi Çukurova Üniversitesi ÇEAŞ Konferans Salonunda "50. Sanat Yılında İsa Çelik" konulu söyleşi, Adana Kültür Sanat Merkezinde de "Birlikte Varoluş" adlı uluslararası fotoğraf sergisi açılacak. Festival, 25 Kasım Salı günü Sabancı Devlet Güzel Sanatlar Galerisindeki "Çukurova Sergileri" adlı resim, heykel ve enstalasyon sergisiyle son bulacak.

Bu yıl 16-25 Kasım tarihlerinde üçüncüsü düzenlenen "Çukurova Tek kişilik Gösteri Günleri" kapsamında, 26 Kasım Çarşamba Günü Mahir Günşiray, "Yalnızlıklar" adlı oyunuyla Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu sahnesinde olacak.

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda yarın ve 22 Kasım Cumartesi günü Şef Vladimir Lungu yönettiği ve solistler Mehmet Yasemin'in kemanı, Serdar Mamaç'ın viyolonseliyle katılacağı konserde, J. Brahms'ın "İkili Konçerto" ve "Senfoni No 3" adlı eserlerini klasik müzik severlerle buluşturacak.

Aynı salonda, 23 Kasım Pazar günü İlkay Akkaya konseri, 27 Kasım Perşembe günü ise Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Müdürü İsmail Timuçin yönetiminde Mevlana, Hacı Bektaşı Veli ve Yunus Emre'nin anılacağı şiir dinletisi gerçekleştirilecek.

Ressam Semih Ersu'nun, yarın Adana Çimento Sanat Galerisinde sanatseverlerin beğenisine sunulan "Yılkı" adlı resim sergisi, 29 Kasıma kadar gezilebilecek.

Mersin

Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB), 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında "Çanakkale'de Zaman" adlı müzikli oyunu sahneleyecek.

Metinlerini Murat Göksu'nun yazdığı ve MDOB sanatçısı Kenan Korbek'in sahneye koyduğu eser, 24 Kasımda Kültür Merkezinde ücretsiz olarak izlenebilecek.

Atatürk'ü Anma Etkinlikleri kapsamında sahnelenen ve Çanakkale Zaferini anlatan oyunda, soprano Nazlı Alptekin, mezzosoprano Zeynep Pınar Tatlıpınar, tenor Ozan Öndeş, bariton Korhan Dinçer ve bas Hasan Berk ile Yusuf Ziya Büyükaslan'a Ahad Asker piyano ile eşlik edecek.

MDOB, Guiseppe Verdi'nin geçen sezon sahnelediği "La Traviata" operasını bu sezon izleyiciyle buluşturmaya devam ediyor.

Librettosu Francesco Piave'ye ait, orkestra şefliğini Alexander Dmitriev, koro şefliğini Alexei Vinogradski'nin yaptığı ve geçen yıl sahnelenmeye başlanan 4 perdelik eser, 26 Kasımda Kültür Merkezi'nde sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

MDOB eğitim etkinliği kapsamında yarın Taşucu Prof. Dr. Tezcan Lisesi'nde, 22 Kasımda ise Taşucu Amphora Müzesinde öğrencilerle buluşacak.

Hatay

Tiyatro Oyun Evi, Hatay'da "Yalnızlıklar" adlı tek kişilik oyunu sahneleyecek.

Hasan Ali Toptaş'ın yazdığı, Celil Toksöz'ün yönettiği ve Mahir Günşiray'ın oynadığı "Yalnızlıklar" adlı tek kişilik oyun 24 Kasım Pazartesi günü Antakya Kültür Merkezi'nde sanatseverlerle buluşacak.

Aynı sahnede Antakya Belediyesi tarafından 4. Sinema Günleri, 21 Kasım Cuma günü "Güneşin Oğlu" filmi ile başlayacak. Babil, Tatil Kitabı, Sihirli Orman gibi ödüllü filmleri sinema severler ücretsiz izleyebileceği etkinlik 28 Kasım Cuma gününe kadar devam edecek.

Eskişehir

Eskişehir'de "İstanbul Efendisi", "İbiş Adında Bir İbiş" ve "Deli Dumrul" adlı oyunlar sahneleniyor.

Musahipzade Celal'in yazdığı, Ünsal Coşar'ın yönettiği "İstanbul Efendisi"nde, Özlem Akdoğan, Mete Ayhan, Özlem Baykara, Bilge Cezayirli, Korel Cezayirli, Emir İzci, Özgür Onan, Serkan Sezgin, Elçin Tezcan, Tolga Tümer ve Melda Yılmaz rol alıyor.

Savleti Efendi'nin kimliğinde dönemin cinli-büyülü toplumsal yapısı içinde gelişen romantik bir aşk öyküsünün dolambaçlı serüveninin anlatıldığı oyun, yarın, 25 ve 27 Kasım'da Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Tepebaşı Sahnesi'nde izlenebilecek.

Yönetmenliğini Türk tiyatrosunun usta isimlerinden Haluk Yüce'nin yaptığı, Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosunun başarılı oyuncularından Berkay Akın'ın rol aldığı "İbiş Adında Bir İbiş" adlı çocuk oyunu, 25 Kasımda Sanat ve Kültür Sarayı'nda sahnelenecek.

Kukla, karagöz, orta oyunu ve meddahtan kesitlerin bulunduğu oyun, çocukları da oyuna dahil ederek sahnelenişi ve oynanış biçimiyle beğeni kazanıyor.

Anadolu Üniversitesi Tiyatro Anadolu Sahnesi'nde, Güngör Dilmen'in yazdığı, Arzu Turan'ın yönettiği "Deli Dumrul" beğeniye sunulacak.

Nazan Yerli, Pınar Arık, Ezgi Uzşen, Berk Kırlak, Ferit Çağrı Mengüç, Ozan Karaahmet, Ozan Çolak ve Arzu Turan'ın rol aldığı Dede Korkut hikayesi "Deli Dumrul"da, Azrail'e meydan okuyan, uyanık ve kabadayı bir kişinin, sonradan kazandığı iyi niyeti sonucu yaşamının bağışlanması ve eşiyle uzun yıllar yaşaması anlatılıyor.

Oyun, 25 ve 26 Kasımda seyircisiyle buluşacak.

Konya

İzmir Devlet Tiyatrosu "Felatun Bey İle Rakım Efendi" adlı oyunu Konya'da sahnelenecek.

Ahmet Mithat Efendi'nin eserinden Türel Ezici'nin uyarlayıp, Levent Suner'in yönettiği "Felatun Bey İle Rakım Efendi" adlı oyunun dekor tasarımı Savaş Çevirel, kostüm tasarımı Yıldız İpeklioğlu, ışık tasarımı Hasan Yalman'a ait.

Özkan Gezgin, Tamer Yılmaz, Cemalettin Çekmece, Hande Kılıç, Canan Erener, Fulya Yalçın, Neşe Zindan, Dilek Çetiner Demir'in rol aldığı oyunda, Tanzimat Dönemi'nin batı taklitçiliği, orta oyununun açık biçim özelliğiyle sahneleniyor.

Kantolar, şarkılar ve canlı müzik eşliğindeki oyun, bugün ve yarın saat 20.00'de, 22 Kasım Cumartesi günü ise saat 15.00 ve 20.00'de izleyiciyle buluşacak.

Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nde, Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrenci ve mezunlarının açtığı "Geleneksel Türk El Sanatları" sergisi 27 Kasıma kadar gezilebilir.

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde "10 Kasım ve 29 Ekim Baş Sayfaları" isimli sergi açıldı.

İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Caner Arabacı öncülüğünde, Basın Arşivi ve Araştırma Teknikleri dersi öğrencilerinin araştırma ve çalışmaları sonucunda hazırlanan, gazetelerin 1924'ten günümüze 10 Kasım ve 29 Ekim tarihlerine ait baş sayfalarını kapsayan sergi, İletişim Fakültesi'nde
izlenime sunuldu.

Yrd. Doç. Dr. Arabacı, çalışmaların öğrencilere ait olduğunu ve 40 parçadan oluşan serginin çalışmaları değerlendirmek için düzenlendiğini belirtti.

Sergi, konuşmaların ardından İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Hadi Sümer ile Yrd. Doç. Dr. Caner Arabacı tarafından açıldı.

Açılışa, öğretim üyeleri ve öğrenciler de katıldı.

Sivas

Sivas Devlet Tiyatrosu (SDT) "Aslan Asker Şvayk" adlı oyunu beğeniye sunacak.

Jaroslav Hasek'in aynı adlı romanından Charles Apotheloz'un oyunlaştırdığı eseri, Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçılarından Münir Canar yönetiyor.

Oyunda Cevat Duman, Ulaş Ersoy, Ümit Dikmen, Fatih Özyiğit, Kerem Yücel, Nesimi Kaygusuz, Fırat Topkorur, Cebrail Esen, Mustafa Yıldıran, Filiz Demiral, Bahar Şenbahar, Esra Ertör ve Elif Taşdemir rol alıyor.

Reji asistanlığını Menekşe Özyiğit, Kerem Yücel, dekor tasarımını Sertel Çetiner, kostüm tasarımını Funda Karasaç, ışık tasarımını Mehmet Yaşayan'ın yaptığı oyun, bugün ve yarın saat 19.30'da, 22 Kasımda ise saat 14.00'da ve 19.30'da izlenebilir.

Oyunda, 1914 yılında Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun buyruğu altındaki Çekoslovakya'nın başkenti Prag'da, Rus cephesine hareketlenen Avusturya ordusunda gelişen destan anlatılıyor.

SDT "Oyunun Adı Külkedisi" adlı çocuk oyununu 26 Kasım Çarşamba günü saat 14.00'te sahneleyecek.

Özer Tunca'nın yazdığı, Mustafa Yıldıran'ın yönettiği oyunun reji asistanlığını Esra Ertör üstleniyor.

Özgür Cengiz, Nesimi Kaygusuz, Fırat Topkorur, Kerem Yücel ve Esra Ertör'ün rol aldığı oyunun dans tasarımını Uğur Yıldıran, dekor ve kostüm tasarımını Özlem Karabay Acar, ışık tasarımını Mehmet Kumru ve Hasan Koçyiğit yapıyor.

Kayseri

Türkiye'yi Eurovision yarışmasında temsil edecek Hadise, Kayseri'de konser verecek.

Hadise, 23 Kasım Pazar günü saat 19.30'da Kadir Has Kültür Merkezi'nde hayranlarıyla buluşacak.
 
Üst