Amerika İrene Kasırgası

Y

yenice

Yeni Üye
irene kasırgası nereleri etkiledi, Amerika irene kasırgası bilançosu, Newyork irene kasırgası.
irene kasırgası görüntüleri, irene kasırgası


ABD'nin New York kentini de etkisi altına alması beklenen Irene kasırgası öncesi şehir tam bir sessizliğe büründü. İrene Kasırgası New York Borsası'nı da vurdu.Edinilen bilgiye göre, ABD'nin Kuzey Carolina kıyısını vuran Irene kasırgası New York'a doğru ilerliyor. Yetkililerin tarihi bir felaket olabileceğini ifade ettiği ve şehrin alçak kesimlerinde yaşayan yaklaşık 370 bin kişinin evlerini boşaltmasını istediği Irene kasırgasıyla ilgili tedirgin bekleyiş, New York;un cadde ve sokaklarında hissediliyor. Sabahın erken saatlerinden itibaren turist akınına uğrayan ünlü Times Meydanı bugün tarihinin en sakin günlerinden birini yaşadı. Meydana çıkan ve çoğu zaman trafiğin kilitlenme noktasına geldiği cadde ve sokaklar bugün adeta sessizliğe büründü.

Kasırgadan birinci derecede etkilenmesi beklenen Wall Street bölgesinde boş sokak ve caddeler dikkati çekti. Öğleden sonra seferlerin durdurulacağı açıklanan, bölgenin ana ulaşım aracı metro seferleri de neredeyse boş vagonlarla gerçekleşti. Bazı metro istasyonlarındaki bilet turnikeleri de kapatılarak binişler ücretsiz olarak yapıldı.

Wall Street bölgesinde bulunan ve ekonomin kalbi olarak nitelenen New York Borsası binasında da yaklaşan kasırga öncesi bir takım önlemler alındığı gözlendi. Yetkililerin, kasırganın etkisine bağlı olarak kapatılması ihtimali üzerinde yedek bir plan geliştirdikleri kaydedilen tarihi New York Borsası binasının girişleri kum çuvallarıyla yükseltildi. Bölgede faaliyet gösteren ve genellikle yoğun müşteri potansiyeli olan birçok restoran ve işletme yetkililerin uyarısı üzerine bugün açılmazken, açılan iş yerleri beklediği ilgiyi bulamadı.

Şehrin özellikle kıyı kesimlerdeki sokakları tamamen boşaldı. Bu sokaklardaki birçok iş yeri geçici olarak yaptıkları duvarlarla işletmelerini koruma altına almayı tercih etti. Alçak kesimlerde yer alan birçok binanın yola bakan ızgaraları da kum çuvallarıyla kapatıldı.

Irene kasırgasının yarından itibaren New York'u etkisi altına alması bekleniyor.
 
N

neval

Yeni Üye
ABD Ulusal Kasırga Merkezi, ülkenin doğusunu vuran Irene kasırgasının gücünü kaybederek tropikal fırtınaya dönüştüğünü bildirdi.

ABD'nin orta Atlantik kıyılarını kasırga gücüyle vuran Irene'nin New York'a yol alırken saatteki rüzgar hızının düştüğü belirtildi.

Irene'nin hızının saatte 100 kilometreye düştüğü kaydedildi.

Amerika Birleşik Devletleri'nde 8 kişinin yaşamına mal olan Irene kasırgası, New York'a ulaştı. Sokakları neredeyse bomboş olan New York'ta, kasırga öncesinde riskli bölgelerde yaşayan binlerce kişi kenti terk etmişti.

'SOKAĞA ÇIKMAYIN'

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg halka ‘sokağa çıkmayın’ çağrısı yaptı.

Kasırgası dolayısıyla Virginia ve Kuzey Carolina eyaletlerinde elektrik kesintileri, seller ve çatıların uçması gibi çeşitli hasarların yaşanmaya başladığı ve en az 8 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

1 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ ELEKTRİKSİZ KALDI

Virgina ve Kuzey Carolina eyalet yetkililerine göre, kasırga nedeniyle şu an 1 milyondan fazla kişi elektriksiz kaldı. New Jersey'de ise 1 milyondan fazla kişi tahliye edildi.

Kasırganın etkili olduğu bölgelerde ağaçların devrilerek bazı yerlerde yollar tıkandığı, ekiplerin yolları açmaya çalışmasına rağmen ağaç devrilmelerinin sürdüğü belirtildi.

BİNLERCE UÇUŞ İPTAL EDİLDİ

Binlerce uçuşun iptal edildiği Washington, Boston, Philadelphia ve New York'taki havaalanlarında hafta sonunun bir kısmında her türlü çalışmaya ara verilmesi planlandı.

Kasırganın hızını düşürdüğü haberleri ise yetkilileri, bu bilgiyi duyan insanların sel ve tahliye hazırlıklarını ciddiye almamaya itmesi ihtimali karşısında endişelendiriyor. Yetkililer, bu kasırganın en yıkıcı sellere neden olan kasırgalardan biri olduğuna dikkati çekiyor.

Bu arada, kasırgaya yakalananlar bölgelerinde yaşananları televizyon kanallarına görüntü ve fotoğraflar göndererek an be an aktarmaya çalışıyor. Bunun yanında Amerikalılar ve acil durum yönetim ekipleri, sosyal paylaşım ağları aracılığıyla kasırgayla ilgili gelişmeleri, diğer insanlara aktarıyor.

Öte yandan, başkent Washington'da da kasırganın etkileri yavaş yavaş hissedilmeye başladı. Sabah saatlerinde ihtiyacı olanlara kum torbaları dağıtılan kentte, şiddetli yağış başladı.

ABD'Yİ VURAN IRENE KASIRGASININ NEW YORK'TA ETKİSİNİ ARTIRMASI BEKLENİYOR

ABD'yi vuran Irene kasırgasının New York'ta etkisini artırması bekleniyor.

8 kişinin ölümüne neden olan Irene kasırgası kuzeye doğru ilerlemeye devam ediyor. Irene kasırgası, sabahın ilk saatlerinden itibaren Türklerin yoğun yaşadığı New Jersey eyaletinde etkili olduktan sonra New York'a yöneldi. Her geçen dakika şiddetini artıran kasırga yüzünden yaklaşık 3 milyon ev elektriksiz kaldı. Yetkililer, alçak semtlerde yaşayan 370 bin kişiden evlerini terk etmesini istedi. Çok sayıda tünel ve yolun sular altında kaldığı New York'ta köprülerin büyük bölümü de trafiğe kapatıldı. Toplu taşıma araçları ve metro sistemi ise dün öğleden itibaren hizmet vermeyi durdurmuştu.

Irene kasırgasının etkisi nedeniyle yükselen Hudson nehri Manhattan'ın aşağı kesimlerine doğru taşmaya başladı. Kasırganın beraberinde getirdiği yağışlar neticesinde çok sayıda park sular altında kaldı. Aynı zamanda hava ulaşımını da felç eden felaket yüzünden 9 bin uçuşun iptal edildiği öğrenildi.
 
Üst