1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Amasyanın Efsaneleri Nelerdir

Konu, 'Hikaye' kısmında dilek öğretmen tarafından paylaşıldı.

 1. d

  dilek öğretmen Yeni Üye

  Amasyanın Efsanesi igneci baba
  Amasyanın Efsaneleri Serçoban efsanesi
  Amasyanın efsanesi ferhat ile şirin

  İğneci Baba Efsanesi

  İğneci Baba ile kardeş olan Serçoban, Amasya merkeze bağlı Karasenir Köyü ne yerleşir. Çobanlık ile geçimini sağlayan, hal ve hareketleri, ibadetinin sadeliği ile tanınır.

  Bir gün Amasya da ayakkabıcılıkla geçimini sağlayan ağabeyi İğneci Baba yı ziyarete gelir. Beraberinde de koyunlarından sağdığı sütü bir mendiline çıkılayıp hediye olarak getirir. Amacı, kendi mendiline koyduğu sütün, mendilden sızmadığını göstermektir. Serçoban mendilini kunduracı dükkanının duvarındaki bir çiviye asar. Bu sırada İğneci Baba dükkanında bir bayanın ayak ölçünü almaktadır. Serçoban, bayanın topuklarını görünce, ne kadar da güzel diye aklından geçirdiğinde çiviye asılan mendilden süt yavaş yavaş damlamaya başlar.

  İğneci Baba, kardeşinin niyetinde bozulmalar olduğunu sezer ama hiç birşey belli etmez. Bayan ayak ölçünü verip dükkandan ayrılınca, İğnecibaba, kardeşi Serçoban a Keramet dağ başında ermekte değil, keramet burada, çıkındaki sütü damlatmamakta der.

  Mezarı bugün özel bir mekan olarak hazırlanmış, Kocacık Çarşısı ndadır.

  Serçoban Efsanesi

  Serçoban, Amasya merkezdeki Kocacık Çarşısı nda türbesi bulunan İğneci Baba ile kardeştir. İğneci Baba ayakkabı tamiri, kardeşi Serçoban ise çobanlık yapar.

  Serçoban, bir gün dağda sürülerini otlatırken kaçan oğlağı yakalamak ister, Serçoban kovalar, oğlak kaçar, iyice yorulan Serçobon "Seni yakaladığımda keseceğim" der. Sonunda yakaladığı oğlağı sözünü yerine getirmek için tam kesmek üzere iken mahzun ve etkileyici bakışları ile karşılaşan Serçoban, duygulanır Beni de çok yordun mübarek der ve yakaladığı oğlağı serbest bırakır.

  Serçoban öldüğünde, sürüdeki hayvanların her biri ağaca dönüşür ve bir orman oluşur. Mezarın bulunduğu mevkii kendi adı ile adak ve mesire yeri olarak ziyaret edilir. Yöre insanı oradaki ağaçları kesmenin kendilerine kötülük getireceğine inanır.


  Ferhat ile Şirin Efsanesi

  Ferhat, nakkaşlık yapan, Şirin e sevdalı yiğit bir delikanlıdır. Saraylar süsler, fırçasından dökülen zarafetin Şirin e olan duygularının ifadesi olduğu söylenir.

  Amasya Sultanı Mehmene Banu ya, kız kardeşi Şirin için, dünürcü gönderir Ferhat. Sultan; Şirin i vermek istemediği için olmayacak bir iş ister delikanlıdan. Şehir'e suyu getir, Şirin'i vereyim der, demesine de su, Şahinkayası denen uzak mı uzak bir yerdedir.

  Ferhat'ın gönlündeki Şirin aşkı bu zorluğu dinler mi? Alır külüngü eline, vurur kayaların böğrüne böğrüne. Kayalar yarılır, yol verir suya. Zaman geçtikçe açılan kayalardan gelen suyun sesi işitilir sanki şehirde.

  Mehmene Banu, bakar ki kız kardeşi elden gidecek, sinsice planlar kurarak bir cadı buldurur, yollar Ferhat a. Su kanallarını takip edip, külüngün sesini dinleyerek Ferhat a ulaşır. Ferhat ın dağları delen külüngünün sesi cadıyı korkutur korkutmasına da, acı acı güler sonra da. Ne vurursan kayalara böyle hırsla, Şirin'in öldü. Bak sana helvasını getirdim der. Ferhat bu sözlerle beyninden vurulmuşa döner. Şirin yoksa dünyada yaşamak bana haramdır der. Elindeki külüngü fırlatır havaya, külüng gelir başının üzerine bütün ağırlığıyla oturur. Ferhat'ın başı döner, dünyası yıkılmıştır zaten ŞİRİN ! seslenişleri yankılanır kayalarda.

  Ferhat'ın öldüğünü duyan Şirin, koşar kayalıklara bakar ki Ferhat cansız yatıyor. Atar kendini kayalıklardan aşağıya. Cansız vücudu uzanır Ferhat'ın yanına.

  Su gelmiştir, akar bütün coşkusuyla, ama iki seven genç yoktur artık bu dünyada. İkisini de gömerler yan yana. Her mevsim iki mezarda da birer gül bitermiş, sevenlerin anısına, ama iki mezar arasında bir de kara çalı çıkarmış. İki sevgiliyi, iki gülü ayırmak için.
   
 2. R

  Ruhsar Yeni Üye

  Neden iğneci baba denmiş acaba değişik bir isim
   
 3. N

  Nida Yeni Üye

  Ferhat ile Şirin efsanesini çok seviyorum sevdikleri için insanlar neler neler yapmışlar
   
 4. M

  Misafir Misafir

  birde ejderha efsanesi vardı:rolleyes:

   
 5. M

  Misafir Misafir

  amasyanın efsanelerinden en güzeli ferhat ve şirin
  ;):eek:
   
 6. M

  Misafir Misafir

  iğneci baba efsanesi
   
 7. M

  Misafir Misafir

 8. M

  Misafir Misafir

  amasyanın ejderha efsaensi spr dmi :confused::confused::eek:................:mad:......;)...............:p.............:(.............
   
 9. E

  Elma Yeni Üye

  Efsaneler asla unutulmaz
   
 10. M

  Misafir Misafir

  amasya nın ejderha diye bir efsanesi var süper acaba neden buraya koymamışlar ???:confused::confused::confused:
   
 11. M

  Misafir Misafir

  bence amasya efsanelerİnİn en gÜzelİ ferhad İle Şİrİn
   
 12. M

  Misafir Misafir

  sen amasyali misin kİ ?
   
 13. K

  Kurban Yeni Üye

  Amasyayı sadece elmasıyla bilirdim meğer efsaneside varmış
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş