Akvaryum Işıklandırma

yosun

yosun

Süper Yönetici
Akvaryumların iyice görülüp izlenebilmesinde en iyisi yapay ışıklandırmadır. Daha da önemli olarak ışık, akvaryumda fotosentez başta olmak üzere (bitkilerde) tüm sisteme canlılık verir. Işık sayesinde balıklar için suya daha az karbon dioksit bırakılırken, bitkiler daha fazla oksijen bırakırlar. Bütün bu etkin süreç için, ışığın dengeli ve sürekli olması istenir.


Su bitkileri, kara bitkilerine göre daha çok ışık isterler, çünkü sudan geçen ışık kırılıp etkisini yitirir. Yetersiz ışıkta bitkiler ölür veya zayıflar. Tropikal balıklar ve bitkiler alışılmış olduğu üzere daha çok ışık isterler. 38 cm derinliğe kadar, her 30 cm boy tank için 60 wat tungsten ve 20 wat flüoresan ampul gerekir


tankın günde 10-15 saat aydınlatılması lazımdır. 8-10 saatten sonra bitkiler yeter ışık alabilir, daha sonra azalır. Işığın ayarlanmasında "Dimmer" düğmesi ve kontrol tertibatından yararlanılabilir. Gececi balıklar için akşamın geldiğini gösteren ışık sisteminden yararlanmak lazımdır, böylece balıklar kulübelerine çekilecek gece uykusuna yatacaklardır tabii.

Işığın akvaryuma iyi yansıması, balıkların görülmesini sağlaması, hoş bir görünüm vermesi gerekir. Kapak, hem akvaryum içine toz bırakmaz, hemde balıkların dışarı çıkması için bir engeldir; ayrıca, lambaların yerleştirilmesi için uygun bir zemindir.


Işık etkinliğinin geliştirilmesi
Işık etkinliğinin sağlanmasında, kapağı, bir yansıtıcı olarak kullanmak için içinin beyaza boyanması gerekir. Kapağın hava geçirir olması ısı kaybına, bir takım gazların çıkmasına fırsat vereceğinden doğru değildir.


Lambaların konumu
Lambaları kapağa monte etmeli, ışığın akvaryumun gerisine yansımasını azaltmalıdır. Yani hazırlanacak gölge, balığın arkasında kalmalıdır, bakınca hemen göze çarpmamalıdır. Ortaya monte edilen lamba, hemen göze çarpacak, balıkların renk yansımalarını gizleyecektir.


Flüoresan lambası için, ya ayrı bir düğme sistemi, ya da bir transformatör gerekir. Bu kontrol aparatlarının lamba dışında, ayrıca kapağın üzerinde bir yere monte edilmesi istenir. Bu tertibatı kapak üzerine takmakla, yeni bir ağırlık ve dengesizlik ortaya çıkabilir. Çalışma sırasında bir kaza eseri, düşme ve cam akvaryum kabının kırılması söz konusu olabilir. Dahası, eğer birden çok lamba kullanılması söz konusuysa, birden çok kontrol tertibatı işi ağırlaştırıp sorun çıkarabilir.


Güvenlik unsurları
Sudan elektrik geçer ve tehlike yaratabilir. Akvaryumsuyu üzerinde duran lambaların, her an sudan etkilenmesi sıçrayan suyla ampulün patlayıp sakatlık çıkarması olasıdır. Güvenlik önlemleri alınması, su ve yoğunluk nedeniyle bir kaza çıkması bertaraf edilmelidir. En iyisi bu konuda, su geçirmez lambalar, su geçirmez kapaklar kullanarak su üzerinde ve kapak altında lambayı uygun bir konuma almalıdır. Cam tanklarda genellikle lambaların yerleştirilmesi için münasip bir boşluk bulundurulur. Tank tabalıkların yemlenmesi ve bakımı için uygun bir kapak ayrılmış olabilir, burası ana tankın bir kısmıdır, kolaylık sağlar. Bu hususu tankı edinirken sorup öyle tank satın almak lazımdır.


Yosun yetiştirme işi
Akvaryumlar genellikle alttan aydınlatılır. Yosun ışıkta gelişir, şartların uygun olması lazımdır. Işığı iki yönden göndermekle yosun üreme alanını belirli bir boşluğa yönlendirebilirsiniz, bu ustalık ister, deneyim gerektirir.

KAPAKLA İLGİLİ İŞLEMLER

o Lambaların, elektrik donanımının sudan korunması lazımdır.
o Akvaryum içine toz girmemelidir.
o Çocuklar tanktan uzak olmalıdır.
o Buharlaşma kayıplarını en aza indiriniz.
o Sıçrayan, uçan-kaçan balıkları pek tercih etmeyiniz.
o Üreme ve salyangoz yeri gibi alanlara pay ayırınız.


Akvaryum sahipleri genellikle, ışığın miktarını (yoğunluk) ve süresini kısıtlayarak, yosun üretimini azaltırlar. Daha kısa ve yararlı bir yol ise, akvaryuma bol miktarda bitki yerleştirerek ışıktan yararlanmak yosunlara pay bırakmamaktır.
Bitkiye düşkün olanlar, Avrupalı akvaryum sahiplerinin yaptıkları gibi; bol ve çeşitli lüks bitkilere ağırlık verip bol ışığı, bu yolla değerlendirebilirler. Her 30 cm'lik tank boyuna 60 vat ışık verebilirler.


IŞIKLANDIRMADA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

o Akvaryum camını (tank) temiz tutarak ışığın etkilerini ortadan kaldırmayınız.
o Işığı ikide bir açıp kapayarak balıkları kızdırmayın (stres). Oda ışığını kapamadan önce akvaryum ışığını kapayınız, bir süre sonra oda ışığını kapayınız. Akvaryumun ışığını açmadan önce bir süre oda ışığını açıp bekleyiniz.
o Su geçirmeyen lamba takımı, bağlayıcısı kullanmayınız.
o Kapağa ince metaller yapıştırarak geçirgenliği önlemeyiniz.
o Lambayı merkezi olarak yerleştirip fena gölge oluşturmayınız.
 
Nehir

Nehir

Admin
Akvaryum almayı çok istedim fakat temizliği detayı çok fazla sonuçta balıklarda bir canlı iyi bakamazsam diye pek cesaret edemedim.
 
Venom

Venom

Bölüm Yöneticisi
Akvaryum'da isik önemli bi meseledir, baliklar isigi ciddi derecede istiyorlar. Genelde geceleri kapatiyordum isigi eskiden bende akvaryum varken ama, bilmiyorum sureklimi acik tutulacak acaba?
 
Üst