Adet Sancısı Nasıl Geçer ?

Goksel

Goksel

Admin
Yönetici
Adet Sancısı Nasıl Önlenir ? ,
Sancılı Adet Görme Sebepleri ,
Adet Neden Ağrılı Olur ? , Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Adet gören kadınların en az %50’ si dismenore yada ağrılı adet görmeden şikayetçidir ve bu şikayetlerden dolayı hastaların %10 u normal günlük aktivitelerini ve iş hayatlarını kısıtlamaktadırlar.

Ağrılı adetin sebepleri nelerdir ?

Ağrılı adet (dismenore ) iki sebepten olmaktadır. Bu sınıflama adet sancılarının görülme zamanına göre yapılmaktadır.

Primer (birincil) dismenore , herhangi bir organik bir hastalık tarafından meydana gelmeyen ve sadece adet sırasında görülen ağrıdır. Tipik olarak primer dismenore ilk görülen adetin hemen ardından, ortalama 6 ay veya 2 yıl sonra gözükür.Ağrı alt karın bölgesindedir.Kıvrandırıcı tarzdadır ve sırta, dış genital organlara ve bacakların iç yüzüne yayılabilir.Baş ağrısı,bulantı,kusma, sinirlilik ağrıya eşlik edebilir. Şikayetler genellikle adetin başlamasından bir kaç saat önce başlar ve 1-2 gün devam eder.

Bu ilk adet görme ile başlayan ağrıların sebebinin rahim içinde fazla üretilen prostaglandin olarak isimlendirilen maddeler olduğu sanılmaktadır. Bu prostaglandinler rahimde kasılma yapar, sinir uçlarını hassaslaştırır ve adet kanama miktarını azaltarak ağrıya sebep olurlar .Primer (birincil ) dismenore tipik olarak 30 yaşından sonra azalmaya başlar ve genellikle çocuk doğurduktan ve lohusalıktan sonra yavaş yavaş kaybolur.Ve çok belirgin olarak adet kanamasından 1 gün önce başlar ve 2-3 günde geçer.Irsi faktörlerin de rol oynadığı sanılmaktadır.

Tedavi: Adet sancısına ne iyi gelir veya adet sancısı nasıl geçer sorusu dismenore şiakyeti olan kadınların bize başvuru sebeplerinin başında gelir. Primer dismenorenin tedavisi ağrı kesiciler ile yapılabilinir.Fenamat derivasyonları (Mefanemik asid) ve Arilpropionik asit formasyonları (İbuprofen ve Naproksen) uygun seçeneklerdir. Kanama başladığı zaman ilaçlar verilmeye başlanmalıdır ve şikayetler devam ettiği sürece verilmelidir.Alternatif olarak adetin başlamasının öncesinde kramplar başladığı için ilaçlar şikayetler başladığında da başlanabilir. Eğer ağrı kesiciler ile tedavi yeterli gelmiyor ise doğum kontrol hapları kullanılmaktadır. Doğum kontrol hapları primer dismenore üzerinde %90 düzeyinde faydalı olurlar. Önemli olan uygun şekilde ve doğru ilacı kullanmaktır.Adet sancısı bitki sel ilaçlar kullanarak alternatif bir şekilde tedavi etmek de bir tartışmalı seçenektirç
 
Üst