Adet Olmadan Önce Kızınıza Bunları Mutlaka Anlatmalısınız!

ender

ender

Yeni Üye
Kızınızın bedeni ile ve cinsel hayat ile barışık bir birey olmasını istemez misiniz? Ergenliğe girişte her genç kızın yaşayacağı adet olma olgusu kızlarınıza anlatmanız gereken temel olaydır. Kızınız adet olmaya başladıysa yumurta üretimi ve atım olayı gerçekleşmeye başlayacak; kısacası olgunlaşacak demektir. İlk adet olma yaşı 11- 14 yaşları arasıdır. Kimi zaman 16 yaşında da başlayabilir. Bu durum kişinini bedeninin gerekli fiziksel olgunluğa ulaşması ile doğru orantılıdır.

Adet olmak birçok genç kız için zor bir olgu olarak kabul edilmektedir. Hele genç kızlar erken adet gördülerse bu durumu daha zor kabullenmek isterler.

Adet olma ile ilgili olarak kızınıza aktaracağınız bilgiler şu şekildedir:

*İlk olarak kızınızı tebrik etmelisiniz. Korkuyorsa panik atak durumu varsa onu mutlaka sakinleştirmelisiniz. Adet olarak büyüdüğünü ergenliğe girdiğini ona anlatın.

*Her genç kızın adet gördüğünü bunun normal bir olay olduğunu ona anlatın. Artık çocuk gibi davranmaması gerektiğini büyüdüğünün farkına varması gerektiğini ona söyleyin.

*Adetin kirli ve pis bir durum olduğunu düşünüyorsa bunun aksini ona anlatın.

*Adet olduğun için büyüyünce anne olabileceksin kavramını ona anlatarak onu bu durumdan mutlu olması yönünde teşvik edebilirsiniz.

*Adet olduğu için utanmaması gerektiğini bu durumun kutlanacak kadar güzel bir olgu olduğunu ona anlatmalısınız.


13081.jpg


*Adet döneminde kimi genç kızların bu dönemi ağrılı geçirdiğinden bahsedebilirsiniz. Bu durum onunda başına gelirse bu durumdan korkması gerektiğinden bahsedebilirsiniz. Ağıyı azaltmak için doğru beslenmeli; egzersiz yapmalı gibi öğütlerde bulunabilirsiniz. Ağrın çok olursa bir doktor kontrolünden geçebiliriz diyebilirsiniz.

*Dışarıdaki kişilerin o söylemediği taktirde bu durumu anlamayacağını bu durumu bahane edip eve kapanmaması gerektiğini ona aktarmalısınız.

*Kendi bedenini sevmesini ve korumasını bilmesi gerektiğini ona anlatmalısınız.

*Tüm bu bilgileri anlattıktan sonra kızınızla iletişiminiz güçlenecek ve ergenlik dönemini daha sağlıklı bir şekilde atlatabilecektir.
 
Üst