Acemi Anneler İçin Birtakım Bebek Bakım Tüyoları

dilayim

dilayim

Bölüm Yöneticisi
Yenidoğan bebekler uykularında çok sıçrayacaklardır. Bu durumda ebeveyn olarak fazla panik yapmamalısınız. Daracık bir ortamdan geniş ve rahat bir ortama gelen bebek ilk zamanlar korktuğu için sıçramaktadır. Bu duruma zamanla alışır. Alışmasına yardımcı olmak amacı ile kundaklama tercihinde bulunabilirsiniz. İlk çişini 24 saat içinde; ilk kakasını da 48 saat içerisinde yapmalıdır.

Bebeğinizi çok yaşlıların önerilerine kulak asıp ta kat kat giydirmeyin. 23- 24 derecelik bir odada iki ince kat onun için yeterli olacaktır. Burnu ve ensesi soğuk ise bebeğin üşüdüğünden emin olabilirsiniz. Yenidoğan bebeklerin el ve ayaklarının ilk bir ay içinde soğuk ve mor olduğu gerçeğini unutmamalısınız.

Bebeğin burnu çok sık tıkanır; eczanelerde satılan serum fizyolojik ile burnu kolay bir şekilde açabilirsiniz. Fizyolojik serumu gün içerisinde 3 kere kullanabilirsiniz. Bebeklerin memeleri ilk dönemler şiş olur; bu durum sizi kaygılandırmasın.

Gözleri 4. ayına kadar şaşı görünebilir. Kalça ultrasonu yaptırmayı ihmal etmemeli; bu konuda bir tehlike varsa erken tedaviden yararlanabilirsiniz.

Sık sık emzirerek yenidoğan sarılığı kolay bir şekilde atlatılabilir. Bebek kaka yaptıkça sarılığı çabuk atlatır; bu nedenle emmesi gerekecektir. Kan uyuşmazlığı durumunda sarılık sık görülür. 3- 4 haftadan uzun süren sarılık durumlarında dikkat edilmelidir. Göbek bağı 7- 10 gün arasında düşer. %70'lik alkol ile göbek bakımı yapılmalıdır. Göbek bağı düşene kadar göbek bağının altına doğru bez bağlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Göbek bağı düştükten bir gün sonra bebeğinizi yıkayabilirsiniz.

Bebeğinizi tutarken başını ve vücudunu ellerinizle güzelce kavramalısınız; çünkü bebek ilk zamanlar başını dik tutamaz. Yüz üstü ya da yan yatırmamalısınız. Bir gün sağına diğer gün soluna gelecek şekilde yatırmalısınız.

Bebek yastığı 1,5 yaşına kadar kullanılmamalıdır. 20 cm uzağını görebilir. Her huzursuzlandığı zaman onunla konuşup sohbet edin; güvende olduğunu ona hissettirin. Günde bir iki kere ellerini sabunlu su ile yıkamalısınız.

Tırnakları kısa ve küt kesilmelidir. Bebeğinize 20 gün eldiven giydirmeli; sonrasında çıkarmalısınız. Dokunma duyusu gelişsin; anneye, memesine dokunarak keşfe başlasın.

Banyo suyu 37 derece olmalı. Bebek şampuanı kullanmalı; alt temizliğinde su, zeytinyağı ve pamuk kullanın. Bez temizliği ardından kuru peçete ile kurulama işlemi gerçekleştirin. İlk 2 hafta kaynatıp ılıttığınız su ile banyo yaptırın. Son banyo suyuna zeytinyağı damlatın; böylece cildi nemlensin. Saçında konak varsa saçına bir gece önce zeytinyağı sürün. Ertesi gün banyo sonrası bebek tarağı ile saçını tarayın. Yaz- kış her gün 15- 20 dakika dışarı çıkarın ve güneş ışığından faydalanmasına yardımcı olun. Soğuk havalarda bile bebek 15 dakika hava almalıdır.

Günde 18- 20 saat uyuyan yenidoğan bebekleri zamanla uyku süresini kısaltacaktır. Burun aspiratörü alarak burun tıkanıklarını gidermede yararlanabilirsiniz.
 
Üst