9. Uluslar Arası Türkçe Olimpiyatları

Murat

Murat

Yönetici
Bu yıl dokuzuncusu düzenlenecek Türkçe olimpiyatları ne zaman başlayacak? Türkçe Olimpiyatlarına hangi Ülkeler katılacak?

9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları 15-30 Haziran 2011 tarihleri arasında yapılacaktır.

Geçen sene 120 ülke katılmıştı sanırım bu sene artış olacaktır. Ondan önceki sene 115 ülke katılmıştı.
 
E

elif_92

Yeni Üye
Türkçe Olimpiyatlarına katılan ülkelerin listelesi şöyle olacak gibi.

ABD
Afganistan
Almanya
Angola
Arjantin
Arnavutluk
Avustralya
Avusturya
Azerbaycan
Azb. Nahçıvan Ö.C.
Bangladeş
Belarus
Belçika
Benin
Birleşik Arap Emirlikleri
Bosna-Hersek
Brezilya
Bulgaristan
Burkina Faso
Cezayir
Çad
Çek Cumhuriyeti
Danimarka
Danimarka Grönland Ö.C
Demokratik Kongo Cumhuriyeti
Endonezya
Estonya
Etiyopya
Fas
Fildişi Sahili
Filipinler
Finlandiya
Fransa
Gabon
Galler
Güney Kore
Gana
Gine
Güney Afrika
Gürcistan
Hırvatistan
Hindistan
Hollanda
Irak
İngiltere
İran
İskoçya
İspanya
İzlanda
İsveç
İsviçre
İtalya
Japonya
Kamboçya
Kamerun
Kanada
Karadağ
Kazakistan
Kenya
Kırgızistan
Kolombiya
Kosova
Kuveyt
Kuzey İrlanda
Laos
Letonya
Liberya
Litvanya
Lüksemburg
Macaristan
Madagaskar
Makedonya
Malavi
Maldivler
Malezya
Mali
Meksika
Mısır
Moğolistan
Moldova
Moritanya
Mozambik
Myanmar (Burma)
Nepal
Nijer
Nijerya
Norveç
Orta Afrika Cumhuriyeti
Özbekistan
Pakistan
Papua Yeni Gine
Peru
Polonya
Portekiz
R.F.Tataristan Ö.C.
Romanya
Rusya Federasyonu
Senegal
Sırbistan
Singapur
Slovenya
Sri Lanka
Sudan
Suriye
Suudi Arabistan
Şili
Tacikistan
Tanzanya
Tayland
Tayvan
Togo
Türkmenistan
Uganda
Ukrayna
Ukrayna Kırım Ö.C
Ürdün
Venezuella
Vietnam
Yemen
Yunanistan
 
N

nehirim

Yeni Üye
Ön elemeler ve katılanların isimlerini ekleyeyim.

9. ULUSLARARASI TÜRKÇE OLİMPİYATLARI ÖĞRETMEN DERS ANLATIMI YARIŞMASI ÖN ELEME SONUÇLARI (10.05.2011)
Ülkesi Adı Soyadı
Abd Bilal Küçükyılmaz
Afganistan Soner Afat
Arnavutluk Hakan Kaçar
Azerbaycan Fatih Çevik
Bosna Hersek Ergin Adem
Kenya Yasin Dabancalı
Kırgızistan Aida Şamenova
Makedonya Yunus Kuş
Tacikistan Yusuf Çetin
Tanzanya Fatma Karadeniz
Türkmenistan Ahmet Yıldırım
Ukrayna Kırım Ö.C. Semih Kaya

TÜRKÇE OLİMPİYATLARI ORGANİZASYONU
9. ULUSLARARASI TÜRKÇE OLİMPİYATLARI ÖĞRETMEN BİLGİ YARIŞMASI ÖN ELEME SONUÇLARI (09.05.2011)
Ülkesi Adı Soyadı
Azerbaycan Mustafa Turmuş
Bangladeş Lütfi Ak
Bosna Hersek Ergin Adem
Irak Nazlı Vurgun
Irak Bahadır Bilir
Kazakistan Recep Kartal
Kenya Davut Erdem
Kırgızistan Kerim Tuzcu
Moğolistan Derya Yazıcı
Moldova Erkan Yılmaz
Moldova Osman Aytekin
Norveç Didem Şentürk
Tacikistan Mikail Ayman
Tacikistan Enes Dündar
Ukrayna Sibel Tekten

TÜRKÇE OLİMPİYATLARI ORGANİZASYONU

9. ULUSLARARASI TÜRKÇE OLİMPİYATLARI ŞARKI YARIŞMASI ÖN ELEME SONUÇLARI (20.04.2011)
Ülkesi Adı Soyadı Eser Adı
Abd Atlanta Jan De Los Santos Gökyüzünde Yalnız Gezen Yıldızlar
Abd Batı Katrine Berger Bahcede Yesil Çınar
Abd Midwest Jessica Maciuh Memleketim
Abd Teksas Elizabeth Chavez Kalp Kalbe
Abd Washington Vienara Sagel Hoş Gör Sen
Afganistan Rohin Yakubi Gönlüm Atlaslara Yandı
Afganistan Meb Hatıra Vahidi Gesi Bağları
Almanya Sarah Sorensen Yanarım
Angola Edna Andre Eklemedir Koca Konak
Arjantin Brian Nartallo Cerrahpaşa
Arnavutluk Sema Iva Shtraza İlahi
Arnavutluk Gülistan Elena Dida Tevhid
Avustralya Lamisa Potpuri
Avusturya Juliane Puhringer Arkadaş
Az. Nahcivan Ö.C. Rahim Cabbarov Bugün
Azerbaycan Takim 1 Hidayet Cihangiroglu Potpuri
Azerbaycan Takim 2 Gaffar Samilov Zahidem
Bangladeş Tasnia Naim Anika Zeytinyağlı
Belarus . Rüzgar
Belçika Jeffrey Vandendriessche Unutamadim
Benin Worou Elliotte Annem
Birleşik Arap Emirlikleri . Hasretinden Yandı Gönlüm
Bosna Hersek Sejla Kocan Telli Turnam
Brezilya Vitorya Matos Gelavera Deresi
Bulgaristan Takim 2 Nilgun Necati Izzet Doyamıyorum
Burkina Faso . Nar Danesi
Çad Makka Adam Togoi Sevilir
D. Kongo Cumhuriyeti Reina Luhonge Hanga Yetim Kız
Endonezya Rahmi Amalia Dert Bende
Etiyopya Neval Nasır Hazan Nedir
Fas Leyla Tatari Hadi Yüreğim
Filipinler Jonna Mae Mateo Gurbet
Fransa Imane Unutamadım
Gana Jasemin Bridi Biz Aşkı Meleklerden Çaldık
Gine Senay Sev Kardeşim
Güney Afrika Nonkululeko Celiwe Aşkım Bahardır
Güney Kore . Süt İçtim Dilim Yandı
Gürcistan Elene Okroşiaşvili Katip Arzuhalim
Hırvatistan . Yalan
Hindistan . Anla Artık
Irak Saya Latif Mavi Boncuk
İspanya Natalia Lopez Bana Bir Masal Anlat Baba
İtalya Elenora Padula Mavi Boncuk
Kamboçya Cambo Keng İmkansız
Kamerun . Cano Cano
Kazakistan Asel Amirova Sevdim Seni Mabuduma
Kenya . Bana Bir Masal Anlat Baba
Kırgızistan Meb Ayçarkın Bekturganova Ada Sahillerinde
Kırgızistan Sebat Aziz Seyitbaev Hekimoğlu
Kosova Sinera Kubati Anlıyorsun Değil mi?
Laos . .
Litvanya . Bu Gelen Bahar
Lüksemburg Isis Guillaume Bir Yangının Külünü
Madagaskar Lahatra Sitraky Ny Avo Vay Dünya
Makedonya Aida Sefa Dostom Dostum
Malavi Walinase Kayamba Adını Kalbime Yaz
Maldivler . .
Malezya . Bağa Gel Bostana Gel
Mali Fatoumata Guindou Koita Hoş Gör Sen
Meksika Adrian Ramirez Elizalde Olur Ya
Mısır Muhammed Husny Anne
Moğolistan . Ayyüzlüm
Moldova . Boş Çerçeve
Moritanya Abdulfettah Abdulfettah Fırat
Mozambik Rivaldi Samboco Söz Verdim Yollarına
Myanmar Kyaw Nyi Nyi Thein Belalım
Nepal Kancan Dungana Gözlerin
Nijer . Eftelya
Nijerya Ndubisi Akpuru Şu Dağlarda Kar Olsaydım
Norveç Anette Hoel Çile Bülbülüm
Orta Afrika Cum. Roberta Cecile Wegscheider Hasretinle Yandı Gönlüm
Pakistan Muhammed Ikbal Ömrüm Seni Sevmekle Geçti
Papua Yeni Gine Alberta Taligatus Gülüm Benim
Polonya Jagoda Lulka Rengarenk
Portekiz Inês Pinho Ah Edip Ağlamadan
R.F. Tataristan Fatihova Guzel Gel Tezkere
Romanya Takım 1 Roberto Pavel Pala Remzi
Senegal . Kaç Yıl Geçti Aradan
Slovenya Benjamin Bana Sen Lazımsın
Sri Lanka Mohammed Shezad Garibim
Sudan Nima İbrahim Dostum Dostum
Şili Matias Contreras Çayır Çimen Geze Geze
Tacikistan Sohruh Yunusov İkinci Bahar
Tanzanya . Elbette
Tanzanya (Zanzibar) Raşid Olmaz
Tayland Hassaneeya Kasem Gurbet
Tayvan Chang Lo Chi Zeytinyağlı
Togo Ibrahim Seyni Omar .
Türkmenistan Başkent Şirin Zeynettinova Bitliste Beş Minare
Ukrayna Liza Rüzgar
Ukrayna Kırım Ö.C. Emir Seyit Arifov Bir Gece
Ürdün Muaz Najep Elbet Bir Gün
Venezuella Brandon Agosta Ay Yüzlü
Vietnam Tran Hong Phuc Kıyamam Sana
Yemen Aya Abdulbari El-Arasi Dostum Dostum

TÜRKÇE OLİMPİYATLARI ORGANİZASYONU

9. ULUSLARARASI TÜRKÇE OLİMPİYATLARI YABANCI DİL TÜRKÇE ŞİİR YARIŞMASI ÖN ELEME SONUÇLARI (20.04.2011)
Ülkesi Adı Soyadı Şiirin Adı
Abd Atlanta William Uchegbu Her Şey Sende Gizli
Abd Batı Asra Yassini Annem
Abd Midwest Mansur Syed İstanbul'u Dinliyorum
Abd Teksas Dante Villianueva Sakarya
Abd Washington Taylor Schwartz Gözlerin İstanbul Oluyor
Afganistan Busra Sen Ağlama
Afganistan Meb Hanife Hasmi Anne
Almanya Nico Weber Bu Çağrı Sanadır
Arnavutluk Gülistan Ana Troka Kırk Yaşındasın
Avustralya Esra Ahmadi .
Avusturya Azra Sakic Herşey Sende Gizli
Az. Nahcivan Ö.C. Sehla İsayeva Kurbanım
Azerbaycan Takim 1 Saniye Mırzayeva Ellerimizin Büyük Boşluğu
Azerbaycan Takim 2 Mehpare Zeynelova Ruveyda
Bangladeş Nakibul Haque Shuvo Kaldırımlar
Belarus Vlad Voynich Farkında Olmalı İnsan
Belçika Diana Merseli Anne Özlemi
Bosna Hersek Vekas Murselovic Sen İstanbul Kokardın
Brezilya Nathalia Ta Gein Pacheco Ey Sevgili
Burkina Faso . Bir Yiğit Vardı
Burma Kyaw Nyi Nyi Thein Yağdıkça
Ekvator Ginesi Damian Riopo Boncance Çoban Çeşmesi
Endonezya Pralam Pita Zindandan Mehmet'e Mektup
Etiyopya Leyla Muhammed Sendedir Gizem
Fas Abir Tantaoui Yolcu
Finlandiya Maria Capkan Etme
Gana Suzanne Dunya Tek Hece
Gine . Sürgün
Gürcistan Leyla Kurbanova Koca Karı ile Ömer
Hindistan Asım Ahmed Nan Gibi
İtalya Poesia Francesco De Vita .
Kamerun Abdurrahman Sevgili
Kazakistan Bagjan Muratova Umarmıydın?
Kenya Wafaa Bachani Etme
Kırgızistan Meb Meerim Cakıpova Git Güzüm
Kırgızistan Sebat Gulera Canibekkızı Mehlika Sultan
Kosova Jeta Shatri En Sevgili
Lüksemburg Yasmine Faraji Anlatamıyorum
Macaristan . Etme
Madagaskar Ny Aina Fanomezantsoa Zindandan Mehmet'e Mektup
Makedonya Fiyola Mehmed Dağ Rüzgarı
Malezya . Ellerimizin Büyük Boşluğu
Mali Sanata Thera Bazılarına
Mısır Sara Khaled Beni Dünyaya Çağırma
Moğolistan Bilig Saikhan Kaldırımlar
Moldova . Daussıla
Moritanya . Bir Gül
Mozambik Angel Lazaro Hep Sen Gelirsin
Nepal Alisa Gurung Çocuk
Nijer Abdurrahim Moussa Ide Bu Bayramda Gelemedim
Nijerya Fatıma Barma Ummanında Kaybolduğum Nursun
Pakistan Aynoor Masood Hicret Ekseni
Papua Yeni Gine . Elveda
R.F. Tataristan Kutlayeva Aygul Barış
Romanya Takım 1 Szabo Cristian Genç Adam
Romanya Takım 2 Alaa Alzaitri Necid Çöllerinde
Rusya Çelyabinsk Ravil Guzairov Kaldırımlar
Senegal Aminata Sow Ihlamurlar Çiçek Açtığı Zaman
Slovakya Matus Celnar Memleket İsterim
Sri Lanka Fathima Nisma Kurbanım
Sudan Dua El Fadıl Ahmed Sen Gidince
Tacikistan Nigarabanu Rustamzade Gelseydin
Tanzanya (Zanzibar) . İnancın Ak ikliminde
Türkmenistan Başkent Devlet Hudayberdiyev Süleymaniye'de Bayram Sabahı
Türkmenistan Meb Kizilgul Berdinabatova Ne İleri Ne Geri
Ukrayna Kırım Ö.C. Müslime Abilyakimova Türküler Dolusu
Ürdün Salahattin Al Shaka Etme
Vietnam . Geçilmez
Yemen Abir Ahmed El-Ridai Mona Roza

TÜRKÇE OLİMPİYATLARI ORGANİZASYONU

9. ULUSLARARASI TÜRKÇE OLİMPİYATLARI ANA DİL ŞİİR YARIŞMASI ÖN ELEME SONUÇLARI (20.04.2011)
Ülkesi Şiirin Adı
Abd Atlanta Ey Balçık Dünya
Abd Batı Genç Adam
Abd Midwest Anne
Afganistan Sen Ağlama
Almanya Annem
S.Arabistan Medine'nin Gülü
Arnavutluk Sema Gelseydin
Avustralya Sürgün Ülkeden Başkentler Başkentine
Avusturya Babalar Güzeline Mersiye
Azerbaycan 1 Kime Emanet
Azerbaycan 2 İstanbul'a Kar Yağıyordu
Bangladeş Ben Seni Görmeden Sevdim
Belçika Gel
Finlandiya Buruk Bayram
Fransa Tatlı Hayaller
Güney Afrika Gelseydin
Gürcistan Ihlamurlar Çiçek Açtığı Zaman
Kazakistan Karacaahmet
Kırgızistan Beni Yalnız Bırakma
Kırgızistan Meb Gurbet
Kosova Dedim Ya
Makedonya Nerdesin
Mali Sen Varsın
Mısır Ferman
Moğolistan Ya Nebi
Moldova Anne
Nijerya Denizli'den Ayrılık Zamanı
R.F. Tataristan Ö.C. Dünyanın Bütün Çiçekleri
Romanya 1 Kurbanım
Romanya 2 Yürek Yangınları
Senegal Yağmur
Tacikistan Tut Elimden Ben Geldim
Tayland Bu Bayramda Gelemedim
Tunus Atiyi Karanlık Görerek Azmi Bırakmak
Türkmenistan 1 Atiyi Karanlık Görerek
Ukrayna Sen Gidince
Ukrayna Kırım Ö.C. Daussıla

TÜRKÇE OLİMPİYATLARI ORGANİZASYONU

9. ULUSLARARASI TÜRKÇE OLİMPİYATLARI ÖZEL BECERİLER YARIŞMASI ÖN ELEME SONUÇLARI (20.04.2011)
Ülkesi Özel Becerinin Adı
Abd Washington Yeşilçamdan Bir Esinti
Arnavutluk Gülistan Olimpiyatlara Nasıl Hazırlanırız?
Arnavutluk Sema Türkce Dersi
Kazakistan Nasreddin Hoca
Kenya Değişim
Moldova Yemekteyiz
Romanya Takım 1 Ünlülerin Taklidi
Türkmenistan Başkent Film Seslendirme

TÜRKÇE OLİMPİYATLARI ORGANİZASYONU

DENEME YARIŞMASI-1 ÖN ELEME SONUÇLARI (04.04.2011)
Ülkesi Adı-Soyadı Denemenin Adı
Afganistan Muhammed Nesim Mevlâna ve Sevgi Okulları
Azerbaycan Nahcıvan Ö.C. Elçin Aliyev Bahtiyar(ı) Olan Millet
Bosna Hersek Amina Durmisevic Gönülleri Fetheden Bilge Kral '"Aliya İzzetbegoviç"
Irak Dânâ Nawzar Jaf Müspet Değişimin Misali İmam-ı Gazzâli
İran Hasti Omoumi Şehriyar'a Selam
Kırgızistan Ayzat Bekbayeva Süymenkol Çokmorov
Kırgızistan Canara Sayirbekova Bizim Engin Deryamız Cengiz Aytmatov
Mısır M. Halit Yusuf İlk Hocam Nil
Moldova Victor Golubei Enderunda Yetişmiş Bir Moldovan Beyi
Pakistan Mübeşşir Şahzad Doğu’nun Bilge Şairi: Muhammed İkbal
R. F. Tataristan Ö.C Raynur Hamidullin Gabdullah Tukay
Rusya Yekaterina Svyazeva Pyotr İlyiç Çaykovski: Rus Dahinin Hayatı ve Eserleri
Tacikistan Farzona Vohidova Lisanul Gayb Şâiri Hâfız-ı Şirâzi
Ukrayna Kırım Ö.C Abduraim Abdurashytov Vladimir Fedorovich Utki

TÜRKÇE OLİMPİYATLARI ORGANİZASYONU

DENEME YARIŞMASI-2 ÖN ELEME SONUÇLARI (01.03.2011)

Ülkesi Adı-Soyadı Denemenin Adı
Az. Nahcıvan Ö.C. Serxan Memmedov Hak Fedaisi Hüseyin Cavid
Gürcistan Omar Abashidze Kutsala Saygı
Kazakistan Elmira Montanay Kenen Azerbayev ve Şiiri
Kırgızistan Bekmamat Muradalı Uulu Bozkırların İlk Öğretmeni
Mogolistan Yerbolat Soltamurat Kutsala Saygı
Moldova Dmitri Patraman Ştefan Cel Mare Şi Sfînt
Tacikistan İbrahim Nurmamadov Şemseddin Muhammed Hafız-ı Şirazi
Türkmenistan Altın Rejepova Kutsala Saygı

TÜRKÇE OLİMPİYATLARI ORGANİZASYONU
9. ULUSLARARASI TÜRKÇE OLİMPİYATLARI RESİM YARIŞMASI ÖN ELEME SONUÇLARI (25.03.2011)
Derecesi Ülkesi Adı-Soyadı
1.
Tacikistan Anastasiya Vasilenko
2.
Bosna Hersek Azra Sahinovic
3.
Tayland Sunisa Rungruang
Mansiyon Gürcistan Natali Todadze
Mansiyon Tayland Saikaew Wittayapreechakul
Mansiyon Türkmenistan Alyona Sarapova

İlk 3 dereceye giren öğrenciler Türkiye'deki finallere katılmaya hak kazanmışlardır.

TÜRKÇE OLİMPİYATLARI ORGANİZASYONU
9. ULUSLARARASI TÜRKÇE OLİMPİYATLARI HALK OYUNLARI YARIŞMASI ÖN ELEME SONUÇLARI (03.03.2011)
Ülkesi Oyun
Amerika (Dallas) Akçaabat Yöresi
Endonezya Silifke Yöresi
Gana Akçaabat Yöresi
Hindistan (Kalküta) Akçaabat Yöresi
Kazakistan Giresun Yöresi
Kosova Kırklareli Yöresi
Moldova İzmir Yöresi
Mozambik Burdur Yöresi
Türkmenistan Muş Yöresi
Yemen Artvin Yöresi
 
!pek

!pek

Admin
Tacikistanlı genç kardeşimiz şarkı yarışmasını kazandı dimi. Ganalı horon çekenler müthişti. Birde Kasılsın ve Utansın şiirlerinin düeti harikaydı.
 
Üst