27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü Etkinlikleri

  • Konbuyu başlatan Mahmut Hoca
  • Başlangıç tarihi
M

Mahmut Hoca

Yeni Üye
27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü
Dünya Tiyatrolar Günü Etkinlikleri Nelerdir
Dünya Tiyatrolar Günü 27 Mart

Tiyatro, eğitici bir sanat dalıdır. Günümüzdeki sinema ve televizyonun temeli tiyatroya dayanır. Gösteri sanatlarının en eskisi, hepsinin temelidir. İlk çağlardan günümüze kadar toplum üzerindeki etkisini sürdürmüştür.

Tiyatro sanatı, okullarda temsil çalışmaları ve piyesler şeklinde kendini gösterir. Okullarda belirli özel günlerde, yıl sonlarında, veda gün ve gecelerinde sunulan tiyatro eserleri, öğrencilerin bu alandaki becerilerinin gelişmesine, öğrencilerde sanata karşı ilgi uyanmasına sebep olur.Okullarda dramatizasyon çalışmaları diye adlandırılan etkenlikler tiyatro sanatına ve öğrenci başarısının artmasına katkıda bulunur.

Yurdumuzda tiyatro sevgisini yaygınlaştırmak, tiyatro sanatının toplumumuz üzerindeki etkilerine, eğitici ve yönlendirici görevlerine eğilmek, tiyatro’nun değerinin anlaşılmasına katkıda bulunmak amacıyla 27 Mart günü Tiyatrolar Günü” olarak belirlenmiştir. O gün tiyatrolar genellikle oyunlarını seyirciye ücretsiz olarak sunar. Tiyatro sanatına emek vermiş, saygın, önde gelen tiyatro sanatçıları çeşitli etkinliklerde bulunurlar. 1962’den beri “Tiyatrolar Günü” tüm dünyada değerlendirilmektedir.
 
Üst