2015'in 5 Moda Yiyeceği

dilayim

dilayim

Bölüm Yöneticisi
Dünya beslenme uzmanlarının görüşlerine bakılırsa 2015'te podyumlarda karnabahar,kaniwa, su yosunu, dondurmalı sandiviç, turşular popüler gıdalar arasında yer almaktadır.

Kaniwa kızılkahve tohumunun tadını andırmaktadır. Güney Amerika'da And dağlarının yükseklerindeki köylerde yetişiyor. Demir, lif ve kalsiyum açısından çok yüksek olan bu yiyecekte glutende bulunmamaktadır. Kahvaltılık gevreklerde 2015'te en çok tercih edilecek olan kahvaltılıklar arasında yer almaktadır. Bu gevrekler salata, pilav, çorba üzerlerine serpilerek de tüketilebilecektir. 2015 senesinde ayrıca bu gevreklerle yapılan yemek sayısında da artış görülebilecektir.

Dondurmalı sandviç ise 2015 senesinin en beğenilen tatlıları arasında yer alacaktır. Çikolata tanecikli kurabiye ya da çikolatalı kek dilimleri arasında yapılacak olan dondurma sandivic bu sene herkesin beğenisi kazanacaktır. Kağıt helvayı sevenler bu lezzetten asla vazgeçemeyecekler.

Bütün çiğ yiyecekler 2015 senesinin vazgeçilmezleri arasında yer alacaktır. Turşu bu çiğ yiyecekler arasında en popüler olarak bilinenler arasında yer alacaktır. Leziz turşularınızı kendiniz yapabilirsiniz.

2015'in en tercih edilebilir sebzelerinden biri de su yosunu olacaktır. Balık, çorbalar, et yemekleri, pilavlar, yemeklerde sos olarak sos yosunu sıklıkla kullanılacak; ama Türkiye'de kullanımının çok az olacağını düşünüyorum. Kuvvetli bir antioksidan deposu, kanı temizleyici, selülit önleyici ve zayıflamaya yardımcı bu su yosunu keşke ülkemizde de rağbet görebilse.

Anavatanı Türkiye olan karnabahar da 2015 senesinin vazgeçilmez sebzeleri arasında yer almaktadır. Vitamin ve mineral deposu olan karnabahar B1, B6, magnezyum ve niacin deposudur. Kanser düşmanı bir sebzedir. Haşlayıp üzerine zeytinyağı, limon ve sarımsaklı sos dökebileceğiniz gibi kızartabilirsiniz. Püre haline getirip çorbasını yapabilir; ya da yoğurtlu sos hazırlayıp fırına sürebilirsiniz. Kıymalı yemeğini yapabilir; turşusunu kurabilirsiniz.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Netice

Netice

Yeni Üye
Yiyecekte bile moda olmuş, biz nerelere gidelim ne edelim bilemedim. Akşama kadar helal lokma için çabalarken yok birde modası çıktı uff ya.
 
dilayim

dilayim

Bölüm Yöneticisi
Bu takıntılar moda takipçilerinin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.
 
Üst