1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

2015 Ramazan Fitre ne kadar

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Goksel tarafından paylaşıldı.

 1. Goksel

  Goksel Admin Yetkili Kişi

  Fitre( Fıtır sadakası ) Temel ihtiyaçlarının dışında belirli bir mala sahip olan Müslümanların, kendileri yada velayetinde bulunan kişiler için yerine getirmeleri yükümlülük olan bir ibadettir. Bu ibadet sayesinde yoksulların ihtiyaçlarını karşılamalarına imkan tanınmış olur. Bu ibadet varlıklı kişiler ile yoksul kişiler arasındada sevgi bağı kurar.

  Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığınca 2015 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2016 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar en düşük sadaka-i fıtır miktarı 11,50 TL (Onbir lira elli kuruş) olarak belirlenmiştir.

  Miktar belirlenirken hadis-i şerifler, ülkenin mevcut sosyal-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önüne alınmıştır.
  [​IMG]
  Belirlenen bu miktar, "asgari miktar" olup, sadaka-i fıtırda verilecek meblağ konusunda bir üst sınır bulunmamaktadır. Bu konuda ideal olan, herkesin kendi hayat standartlarına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağı vermesidir. Söz konusu meblağ, gıda gibi ayni olarak veya para şeklinde nakdi olarak ödenebilmektedir.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 20 Haziran 2015
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Ben bu konuyu açmıştım nerede ya göremiyorum :) benzer konular şunlar bunlar gel dedim mi geleceksiniz ve dedim mi vereceksiniz. Bu arada fitrelerinizi ihmal etmeyiniz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş