2012 Model SSC Tuatara

D

dooris

Yeni Üye
Dünyanın en hızlı Arabası olarak kayda geçen SSC Tuatara resimleri
[url=http://img43.imageshack.us/img43/1903/ssctuatararesim.jpg]
[/url]

SSC Tuatara
Amerikalı Shellby Supercars, saatte 440 kilometre hız yapan Tuatara ile dünyanın en hızlı otomobiline imza attı. İsmini Yeni Zelanda kertenkelesinden alan Tuatara'dan sadece 100 adet üretilecek.

1350 beygir gücündeki 7.0 litrelik, Bi-TurboV8 motorlu yeni hız rekortmenini hafifletmek için, şasi, karoser ve jartlar tamamen karbondan üretilmiş. Tasarımı ise markanın Ultimate Aero modelini de çizen, aynı zamanda Ferrari, Maserati ve Saab gibi markalar için de çalışan İtalyan Jason Castriota tarafından yapılmış. Shellby her ne kadar otomobilin son hızının 440 kilometre olacağını açıklıyorsa da, satılacak araçlarda bu hızın 434 km/s olacağı belirtiliyor. Ancak bu bile Veyron'u açık bir farkla geçmeye yeterli olacak bir hız olarak kabul ediliyor.

[url=http://img807.imageshack.us/i/ssctuatara1.jpg/]
[/url]
[url=http://img41.imageshack.us/i/ssctuatara2i.jpg/]
[/url]


DÜNYADA SADECE 100 KİŞİNİN OLACAK
SSC Tuatara'dan sadece 100 adet üretileceği açıklandı. Yıllık üretim rakamının ise 16 ile 24 arasında, model ömrünün de 4-5 yıl olması bekleniyor. Otomobilin Amerika'daki satış fiyatı 970 bin dolar olarak açıklandı. Bu rakamın ülkelerin otomobile uyguladıkları vergi oranlarına göre değişiklik göstereceğini ise söylemeye gerek yok. Yaklaşık 2 milyon doları gözden çıkartıp, bu otomobilin Türkiye'de sadece kendisinde olmasını isteyen biri varsa da elini çabuk tutması gerekiyor. Çünkü sipariş bugünlerde verilirse, firma aracı ancak 2013 yılının temmuz ayında teslim edebiliyor. Bu tip bir otomobilde bulunması beklenen her türlü özellliğin standart olarak sunulduğu otomobilde, alıcılar sadece rengi ve içeride kullanılacak malzemenin cinsini belirleyebiliyor.

YENİ ZELANDA KERTENKELESİ
Otomobile ismini veren 'Tuatara' Yeni Zelanda'da yaşayan ve diğer sürüngenlere göre çok daha uzun ömürlü bir kertenkele türü ve Maori dilinde 'sırtı dikenli' anlamına geliyor.


Kaynak : haberturk
 
M

Misafir

Misafir
okadar hızlı bir arabayı türkiyede ne yapsınlarki onu 2güne kalmaz çalarlar gereksiz birşey 2milyon dolar ona verecegime gider bi lamborghini alırım artan parayıda harcarım 2milyon dolar arabayamı verilir::confused::eek:;)
 
Üst