2011 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali

A

abrek

Yeni Üye
2011 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali
Antalya Altın Portakal Film Festivali Rutkay Aziz
Rutkay Aziz Altın Portakal Film Festivali 2011

2011 Altın Portakal Rutkay Aziz'in konuşması

Antalya Büyükşehir Belediyesi AKSAV işbirliğinde düzenlenen 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, Açılış ve Onur Ödülleri Töreni ile başladı. Geceye Rutkay Aziz'in konuşması damga vurdu.

Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği Başkanı Rutkay Aziz'e ödülünü, Zuhal Olcay verdi. Olcay, Sen güzel ve aydınlık ülkemizin teminatı olarak gördüğüm sanatçılardan birisin dedi.

1979 ve 1980 yıllarında sansür ve darbe nedeniyle yapılamayan film yarışmalarının ödüllerinin 30 yıl sonra sahiplerini bulacağını belirten Rutkay Aziz, bunun tüm dünyaya örnek olması gerektiğini vurgulayarak,

şöyle konuştu:

''Umarım faşizm ve darbe döneminden geçen ülkelerin sinemacıları da bu örneği kendi ülkelerinde paylaşırlar. Dilerim bu ödülü hak etmişimdir. Ola ki moda deyimle 'bir döneklik' olursa, bu verdiğiniz ödülü özgürce geri alma hakkına sahipsiniz. Gerçek sanatçılar ülkesinin ve dünyanın gerçeklerine tanık olmakla yükümlüdür. Benim ülkemde tanık olduğum, hukukun üstünlüğünün yittiği, adaletsiz bir kalkınma girişiminin hızla yol aldığı, parasız eğitim pankartı açan öğrenci arkadaşımın 16 ay hapis yatması...
Dünyanın hiçbir ülkesinde kadın, çocuk bu kadar tacize, cinayete maruz kalmıyor. Dünyanın gerçeği, savaş çığlıkları, açlık, işgal, sömürü... Sinema, Şarlo'nun dediği gibi bir barış sanatıdır ve kendi içindeki barış niteliğini koruyarak dünyaya katkı sağlayacaktır.

Rutkay Aziz'in konuşmasını salondaki sanatçılar ve izleyiciler ayakta alkışladı.


alıntı
 
Üst