1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

14 Ekim Lokman Hekim'i Anma Günü Hakkında Bilgiler

Konu, 'Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler' kısmında sebnemficici tarafından paylaşıldı.

 1. s

  sebnemficici Yeni Üye

  Lokman Hekimi Anma Günü 14 ekim
  Lokman Hekim Anma Günü hakkında bilgi
  Lokman Hekim Anma Günü hakkında yazı

  14 Ekim Lokman Hekim'i Anma Günü

  [​IMG]

  Heryıl ekim ayının 14'dü lokman hekimi anma günü olarak kutlanmaktadır..

  Lokman , Kur'an'da ve halk efsanelerinde bahsi geçen, hikmet sahibi olduğuna inanılan kişi.

  Lokman Hekim'in İslam'a göre peygamber olduğuna dair iddialar bulunmakla beraber İslam alimlerinin genel görüşü peygamber olmadığı yönündedir. Kur'an'da Lokman Hekim'den Lokman Suresi'nde bahsedilir. Allah tarafından Lokman'a hikmet verildiği belirtilir. Oğluna verdiği öğütler anlatılır.

  Lokman Hekim efsanesi

  Lokman Hekim'in ölümsüzlük iksirini buldugu ancak formülü kaybettiğine dair efsaneler mevcuttur. Formülü nasıl kaybettiği ise değişik kaynaklarda degişik sekillerde anlatılır. Bir efsaneye göre içinde ölümsüzlük iksiri bulunan şişeyi köprüden geçerken düşürüp kaybetmiş, bir başka efsaneye göre ise eline yazdığı ölümsüzlük formülü yağmurda silinmiştir. Bir rivayete göre de iksir, Allah'ın emriyle Cebrail tarafından yokedilmiştir.

  Bir rivayete göre Davud peygamber Lokman'a bir koyun kesmesini ve kendisine en iyi yerinden iki parça et getirmesini söyler. Lokman koyunun yüreğini ve dilini getirir. Başka bir gün Davud peygamber kendisine koyunun en kötü yerinden iki parça et getirmesini söyler. Lokman yine yüreğini ve dilini getirir. Davud neden böyle yaptığını sorunca Lokman şöyle cevap verir: "İyilik için kullanıldığında yürekten ve dilden daha iyi bir şey yoktur. Kötülük için kullanıldığında da yürekten ve dilden daha kötü bir şey yoktur."

  lokman hekim sözleri

  Ey oğul! Allah a hiçbir şeyi ortak koşma. Çünkü şirk çok büyük bir zulümdür. Hikmet sahibi olmak istersen,
  Sözü doğru söyle
  Emanetleri yerine getir
  Lüzumsuz sözü ve lüzumsuz işi terk et.
  Eğer ilim ile amel etmek istersen
  Yemede, içmede boğazını tut.
  Namazda gönlünü, halk arasında dilini, başkalarının evinde gözünü koru. Ulemanın yanında sesini kısık tut,
  İki şeyi sakın aklından çıkarma. ALLAH ve ÖLÜM
  İki şeyi hemen aklından çıkar. Başkalarına yaptığın iyiliği ve başkalarının sana yaptığı kötülüğü. Gemin TAKVA, yükün İMAN, halin TEVEKKÜL olursa umulur ki kurtulursun.
  Ey oğul! Âlimlere karşı öğünmek, akılsızlarla inatlaşmak, toplumda gösteriş yapmak için sakın ilim öğrenme.
  Sana nasihatim, Allah ı zikreden insanlarla birlikte ol. Âlim olsan da ilminin faydasını görürsün. İlmin artar, ehil olursan sana ilim öğretirler. Allah onların rahmetinden seni de faydalandırır.
  Allah ı zikretmeyenlerden uzak dur.
  Ey oğul! Horoz senden daha mı akıllı ki, o her sabah seher vakti zikrediyor ama sen uyuyorsun.
  Ey oğul! Seçilmiş kullara teslim ol ki onlar seni Allah'a götürsünler. Yalandan sakın, bu senin dinini bozar ve insanlar arasındaki değerini ve makamını kaybettirir.
  Kazaya rıza göster, Allahın verdiği rızka kanaat et. Sakın sabırsız olma, tövbeyi yarına bırakma. Çünkü ölüm ansızın yakalar. Sükût et, pişman olmazsın.
  Helal lokma ye. Her işini Allah'a teslim olmuş kullara sor. Onların meclislerine devam et, onların meclislerindeki hikmet nuru müminlerin kalplerini nurlandırır. Hata yaptığında tövbe et ve sadaka ver.
   
 2. R

  Ruhsar Yeni Üye

  Lokman Hekim sayesinde bitkilerin gücü ortaya çıkmıştır Lokman hekimi anma gününe herkesi bekliyoruz
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş