GAYABEN Şurup

Etken Madde: Difenhidramin hidroklorür, Guafenezin, Karbetapentan, Potasyum sülfogayakolat   Difenhidramin hidroklorür………………………….2 mg/ml...

10 Aralık 2010 Cuma 15:29
Bu haber 831 kez okundu
GAYABEN Şurup

Etken Madde: Difenhidramin hidroklorür, Guafenezin, Karbetapentan, Potasyum sülfogayakolat 
 Difenhidramin hidroklorür………………………….2 mg/ml (5ml) 
 Guafenezin……………………………………………….20 mg/ml (5ml) 
 Karbetapentan sitrat…………………………………1.66 mg/ml (5ml) 
 Potasyum sülfogayakolat……………………………26.6 mg/ml (5ml) 
Marka İsmi: GAYABEN Şurup 

Gayaben Şurup Nedir?  

Gayaben Şurup bir öksürük kesicidir. Bunun yanında balgam söktürücü, antiseptik etkileri olan bir ilaçtır ve daha başka etkileri de mevcuttur.

Gayaben Şurup aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır: 
Soğuk algınlığı;
Gribal enfeksiyonlar ve alerji gibi nedenlerle boğaz ve bronşların tahrişine bağlı öksürükler.

Gayaben Şurup burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Gayaben Şurup Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

İlacınızı kullanmanıza rağmen öksürüğünüzün geçmediği durumlarda hekiminize başvurunuz.

Aşağıda sıralanan:
antihistaminikler [akrivastin (Semprex); desloratadin (Aerius); feksofenadin hidroklorür (Fexofen, Tavenic, Telfast); loratadin (Claritine, Loradif); setirizin hidroklorür (Allerset, Cetryn, Hitrizin, Zyrtec); buklizin hidroklorür (Longifene); difenhidramin hidroklorür (Allerjin, Benison, Fenotral); dimetinden maleat (Fenistil); hidroksizin hidroklorür (Atarax, Validol); ketotifen (Astafen, Zaditen); klemastin (Tavegyl); klorfenoksamin hidroklorür (Sistral); prometazin hidroklorür (Artu); siproheptadin hidroklorür (Prakten, Sipraktin); vb. ];
sedatifler [passiflora ekstresi (Passiflora, Sedaflora)];
hipnotikler [zopiklon (Imovane); doksilamin süksinat (Unisom) ];

bu ilaçları Gayaben Şurup ile birlikte kullanmayınız.

Nöbet türü hastalığı olan bebek ve çocuklar (epilepsi-sara gibi) Gayaben Şurup kullanımı sırasında yakından takip edilmelidir. Bu konuda dikkatli olunuz.

Gayaben Şurup ile birlikte alkol kullanmayınız.

Gayaben Şurup’u 2 yaşından küçük çocuklarda zorunlu tıbbi gerekçe olmadan kullanmayınız.

Gayaben Şurup’u 3 aydan küçük çocuklara vermeyiniz.

Gayaben Şurup Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer aşağıdaki durumlardan bir ya da birkaçına sahipseniz Gayaben Şurup’u kullanmayınız : 
Difenhidramin hidroklorür, guafenezin, karbetapentan ve/veya potasyum sülfogayakolat’a (Difenhidramin hidroklorür, Guafenezin, Karbetapentan ve Potasyum sülfogayakolat Gayaben Şurup’un etken maddeleridir.) alerji;
İlacın bileşiminde bulunan diğer maddelere alerji;
Antihistaminiklere [akrivastin (Semprex); desloratadin (Aerius); feksofenadin hidroklorür (Fexofen, Tavenic, Telfast); loratadin (Claritine, Loradif); setirizin hidroklorür (Allerset, Cetryn, Hitrizin, Zyrtec); buklizin hidroklorür (Longifene); difenhidramin hidroklorür (Allerjin, Benison, Fenotral); dimetinden maleat (Fenistil); hidroksizin hidroklorür (Atarax, Validol); ketotifen (Astafen, Zaditen); klemastin (Tavegyl); klorfenoksamin hidroklorür (Sistral); prometazin hidroklorür (Artu); siproheptadin hidroklorür (Prakten, Sipraktin); vb. ];

 karşı aşırı duyarlılık.

Gayaben Şurup’u 3 aydan küçük çocuklara vermeyiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Gayaben Şurup’u Kullanabilir Miyim? 

Guafenesin, karbetapentan sitrat ve difenilhidramin hidroklorür’ün (Guafenesin, karbetapentan sitrat ve difenilhidramin hidroklorür Gayaben Şurup’un etken maddeleridir.) gebelik kategorisi C’dir. Guafenesin ‘in emziren annelerde kullanımı ile ilgili güvenilirliğine dair yeterli kanıt yoktur, bu nedenle emziren annelerde kullanılması tavsiye edilmez.

Araç ve Makine Kullanırken Gayaben Şurup’u Kullanabilir Miyim?

Gayaben Şurup; uyuşukluk, uyuklama hali ve refleks kaybına neden olabileceğinden tehlikeli makine ve motorlu araç kullanımı, yüksek yerlerde çalışmak gibi durumlarda bu ilacı kullanmayınız. 

Gayaben Şurup’u Nasıl Almalıyım?  

İlacınızı tam manasıyla hekiminiz tarafından size öngörüldüğü şekilde ya da prospektüsünde yazan yönergeler doğrultusunda alınız. Eğer bu yönergeleri anlamazsanız eczacı, hemşire ya da hekiminize size açıklamalarını rica ediniz. Hekiminiz tarafından size uygun görülenden daha yüksek dozda ya da daha uzun süre ilacınızı kullanmayınız. Reçetenizde size tarif edilen yönergelere uyunuz.

İlacınızı alırken, ilaçla birlikte verilen ölçeği kullanınız.

Gayaben Şurup’u 3 aylıktan küçük bebeklere vermeyiniz.

Gayaben Şurup’u 2 yaşından küçük çocuklarda zorunlu tıbbi gerekçe olmadan kullanmayınız.

Eğer şikayetleriniz iyileşmezse ya da daha kötüye giderse, hekiminizle görüşünüz.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti gelmişse almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız bir acil servisi arayarak destek alınız. Uyuşukluk, uyuklama, baş dönmesi, ağız kuruluğu doz aşımı belirtilerindendir.

Gayaben Şurup’u Alırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Gayaben Şurup ile birlikte alkol kullanmayınız.

Gayaben Şurup’un Yan Etkileri

Allerjik reaksiyon belirtileri olan bu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz ilacı kullanmayı bırakınız ve acil yardım desteği alınız: ürtiker(kurdeşen), nefes almada zorluk, yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir ancak bunların varlığında hekiminizle konuşup ilacınızı kullanmaya devam edebilirsiniz:
uyuşukluk ve uyuklama;
baş dönmesi;
ağız kuruluğu.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir; burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.

Gayaben Şurup ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir? 

Aşağıda sıralanan ilaçlarla Gayaben Şurup’un bir arada kullanılması olası ilaç etkileşimleri açısından sakıncalı olabilir ya da yeterli etkinlik sağlanamayabilir. Bu nedenle Gayaben Şurup’u hekiminize danışmadan bu ilaçlarla birlikte almaktan kaçınınız. Eğer aşağıdaki ilaçların bir ya da birkaçını kullanıyorsanız Gayaben Şurup’u kullanmaya başlamadan önce hekiminize söyleyiniz;
sedatifler [passiflora ekstresi (Passiflora, Sedaflora)];
hipnotikler [zopiklon (Imovane); doksilamin süksinat (Unisom) ].

Gayaben Şurup ile etkileşen diğer başka ilaçlar da mevcut olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün ilaçlar ve diğer alternatif tıp methodları hakkında bilgi veriniz; bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Gayaben Şurup’u Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?  

Gayaben Şurup’u 30 derecenin altındaki oda sıcaklığında, nem ve ışıktan uzak bir yerde saklayınız.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
    Hava Durumu
    Tümü Anket
    En Çok Kullandığınız Sosyal Medya Aracı ?

    NAMAZ VAKİTLERİ
    Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

    SPOR TOTO SÜPER LİG

    Tür seçiniz:
    Arşiv