Şanlıurfa Balıklıgöl Hakkında Bilgi

Şanlıurfa Balıklıgöl Hakkında Bilgi
Mayıs 30 23:20 2014

 Balıklıgöl ve çevresi Urfa ilimizin kültür ve inanç turizmi açısından önemli bir bölgesidir. Balıklıgöl’ün hikayesi nice nesillerden günümüze anlatılır gelir. Bu göldeki balıkların oluşma hikayesi ise; Zamane kralı Nemrut, Hazreti İbrahimi ateşe atar ve o ateşin odunları balık olur ve ateş İbrahim Peygambere dokunmaz. Bir rivayete göre Nemrutun kızı Hz. İbrahime tabi olur ve İbrahim a.s ateşe atılırken oda kendisini ateşe atar Nemrutun kızı olan Zeliha’nın ateşe atladığı yerde Aynzeliha Gölü olarak anılır ve bu iki göl adını buradan alır.

Kuran-ı Kerim’de yer verilen Nemrut ile Hz. İbrahim kıssasının doğruluğu tartışılmazdır. Nemrutun aylar boyunca Hz. İbrahimi yakmak için odun toplattığı ve ateşin çevre ilçelerden göründüğü hararetinin bir çok yerleşim merkezini etkisi aldığını ve Allah’ın  O sırada Allah tarafından ateşe “Ey ateş, İbrahim’e karşı serin ve selamet ol“‘ emri veri ile ateşin Hz. İbrahime serin olması ve orada sağ salim durması yüce Allah’ın büyük bir ikramıdır.

  Article "tagged" as:
  Categories:
view more articles

About Article Author

write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.