Paleo diyeti nedir, nasıl yapılır ?

Paleo diyeti sağlıklı beslenmek ve bir yandanda zaman içerisinde kilo vermenizi sağlayacak ve uzman diyetisyenler tarafından yaşam kalitenizi yükselteceği söylenen bir diyet çeşiti. Aslında paleo diyeti için bir çok diyetisyen taş devri diyeti diye bahsediyor.

E boşuna taş devri diyetine benzetmiyorlar tabikide. Bu diyet türündeki aşamalar taş devri insanların yediklerinden çok farksız değil. Beslenirken doğal  ve sağlıklı ne bulursanız yiyeceksiniz : )

Teknolojik yöntemler ile üretilen paketler içerisinde raflarda ömür çürüten yiyeceklerden tamamen arınma diyetidir bu. Bu diyet aslında sadece zararsız yiyeceklerden uzak durmak yerine daha kaliteli bir hayat tarzı benimsemek..

paleo diyetinde neler var

Paleo diyetinde neler yenir

Paleo Diyeti Hangi Hastalıklara İyi Geliyor ?

Paleo diyeti sayesinde doğal ve sağlıklı beslenmeye başlamanızla birlikte kısa süre içerisinde hipertansiyon, obezite, sindirim sistemi ve sinir sistemindeki problemlerinizden uzaklaşacaksınız. Bu problemlerin çözümüyle birlikte kanser ve kalp hastalıklarında düzelmeler ve iyi gözlemlerde başlayacak.

Paleo Diyeti Aşamaları

 • Paleo diyetiyle birlikte yeme alışkanlıklarınızda değişikliklere biran önce başlamanz gerekiyor. Un, şeker ve tuz’u hayatınızdan çıkartacaksınız. Beslenme programınıza sokacağınız şeyleri olabildiğinde kutulara sokulmamış, dondurulmamış ve işlenmemiş halleriyle seçeceksiniz. yemekte bir sınır yok sadece ne yediğinize dikkat edeceksiniz.
 • Dedik ya yemede bir sınırlama yok şart olarakta yediklerinizin % 60 lık bölümünü çiğ gıdalardan oluşturacaksınız. Etler az pişmiş , balıklar doğal , yumurta ise organik olacak. Eğerki bir yoğurt 10 gün bozulmuyorsa ondan uzak durun. Sebzeler oldukça az pişmiş olacak. Sebzeleri buharda pişirmekten en doğru iş olacaktır.
 • Meyve tüketimide çok önemli. Şartımız ise aşırı şekerli meyvelerden uzak durmak yada kararında yemek.
 • Yağ kullanımında dikkat edeceğiniz şey çok basit. Sadece margarin yasak diğer yağları tüketmenizde sorun yok. Özellikle zeytinyağı tüketin.
 • Doğal bal ve pekmez dışında tüm şekerliler yasak. Özellikle reçeller.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Zekiye Yaylı dedi ki:

  taş devri diyeti olarak duymuştum bende televizyonda bi diyetisyen bahsetmişti çok işe yarıyormuş. Bu diyeti uygulamak için biraz sabır gerekli.

 2. Munise Kıldacı dedi ki:

  gerçekten işe yaradığını söylüyorlar. Bizden geçti artık diyet falan yaş oldu 50 : )

 3. Gamzegül Dizbay dedi ki:

  süper diyetttttt

 4. Alayça Koyun dedi ki:

  Paleo diyeti nedir, nasıl yapılır ?

 5. İlkim Çenetoğlu dedi ki:

  çok başarılı bir anlatım olmuş. Bende deneyeceğim teşekkürler.

 6. Esengül Sarıtiken dedi ki:

  bende paleo diyeti yani taş devri diyetini yapmak istiyorum. zahmetli ama olacak o kadar. Aradığım bir konuydu teşekkürler.