Neden Zeytinyağı Tüketmeliyiz ?

Neden Zeytinyağı Tüketmeliyiz ?
Ocak 29 15:10 2015
Yüce Allah’ın bizlere armağanı olan zeytinyağının yararları saymakla bitmiyor. 7’sinden 70’ine kadar her insana faydalı olan zeytinyağının faydalarını bir kaç başlıkta ele alacak olursak;
Akdeniz insanın sıklıkla tükettiği zeytinyağında yüksek oranda tekli doymamış yağ asid bulunur. Antioksidan açısından zengin olan zeytinyağnın kalp krizini ve damar tıkanıklığını önlediğini biliyoruz.

 

A, D, E ve K vitaminlerini bolca içerisinde bulunduran zeytinyağı kendine özgü tat ve kokusu ile diğer bitkisel yağlara oranla dahab çok tercih edilen yağdır. Zeytinyağının içerigiğinde bulunan değerler nedeniyle birçok kanser türüne karşı koruyucu etki yapar. Düzgün koşullarda yetişmiş ve üretilmiş zeytinyağı cildi besler saç dökülmesine karşı etkili olur.

 

Midemiz tarafından hazmı en kolay yağ olan zeytinyağı vücudun mineral ve vitaminleri daha kolay almasını yardımcı olur. Mide asidini azaltır, mide tarafından en çok tercih edilen yağdır. Mide çeperini mide asitlerine ve ülsere karşı korumaktadır. Bu muhteşem besinin yağı kemik oluşumunu olumlu yönde etkileyerek vücudun iskelet yapısını güçlendirmektedir. Bu özelliği ile bir yandan sağlıklı ve hızlı büyümeye yardımcı olduğu için çocuklara mutlaka tavsiye edilerek sevdirilmelidir, Diğer yandan da kemik erimesini durduğu için yetişkinler; özellikle de osteoporoz riski olan kadınlar tüketime özen göstermeliler.

 

Bol zeytinyağlı mutluluk dolu bir yaşam dileriz.
  Article "tagged" as:
  Categories:
view more articles

About Article Author

write a comment

1 Comment

  1. Selen Memişoğlu
    Aralık 24, 12:03 #1 Selen Memişoğlu

    güzel

    Reply to this comment

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.