Neden Zeytinyağı Tüketmeliyiz ?

Yüce Allah’ın bizlere armağanı olan zeytinyağının yararları saymakla bitmiyor. 7’sinden 70’ine kadar her insana faydalı olan zeytinyağının faydalarını bir kaç başlıkta ele alacak olursak;
Akdeniz insanın sıklıkla tükettiği zeytinyağında yüksek oranda tekli doymamış yağ asid bulunur. Antioksidan açısından zengin olan zeytinyağnın kalp krizini ve damar tıkanıklığını önlediğini biliyoruz.

 

A, D, E ve K vitaminlerini bolca içerisinde bulunduran zeytinyağı kendine özgü tat ve kokusu ile diğer bitkisel yağlara oranla dahab çok tercih edilen yağdır. Zeytinyağının içerigiğinde bulunan değerler nedeniyle birçok kanser türüne karşı koruyucu etki yapar. Düzgün koşullarda yetişmiş ve üretilmiş zeytinyağı cildi besler saç dökülmesine karşı etkili olur.

 

Midemiz tarafından hazmı en kolay yağ olan zeytinyağı vücudun mineral ve vitaminleri daha kolay almasını yardımcı olur. Mide asidini azaltır, mide tarafından en çok tercih edilen yağdır. Mide çeperini mide asitlerine ve ülsere karşı korumaktadır. Bu muhteşem besinin yağı kemik oluşumunu olumlu yönde etkileyerek vücudun iskelet yapısını güçlendirmektedir. Bu özelliği ile bir yandan sağlıklı ve hızlı büyümeye yardımcı olduğu için çocuklara mutlaka tavsiye edilerek sevdirilmelidir, Diğer yandan da kemik erimesini durduğu için yetişkinler; özellikle de osteoporoz riski olan kadınlar tüketime özen göstermeliler.

 

Bol zeytinyağlı mutluluk dolu bir yaşam dileriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Selen Memişoğlu dedi ki:

    güzel

  2. Ömür Akyel dedi ki:

    Bu güzel yazı için teşekkürler emeğinize sağlık Nehir