Kurban Eti Nasıl Saklanır 2014

 Öncelikle bilinmesi gereken olay kesilen kurban etlerinin biraz havalandırılmasıdır. Bunu se keislen etleri farklı farklı kaplarda bekletmektir. Bu şekilde yeni kesilen et sıcaklığını üstünden atacaktır. Eğer etlerinizi bu şekilde ayırıp sıcaklıklarını üzerinden atmasan saklarsanız etlerin belirli bölümleri kokmaya başlayacaktır.

Sıcaklığın üzerinden atılma işleminden sonra ertesi gün eğerki bu etleri kasapta kestirmeyi planlıyorsanız etlerinizi serin bir yerde saklayın. Bu havalar geceleri soğuk olduğundan isterseniz balkon gibi yerlerdede etlerinizi yeğen ve benzeri kaplarda saklayabilirsiniz.

Etlerin bozulmasını önlemenin en iyi yolu + 4 derece sıcaklığın üzerinde saklamamaktır. Eğerki gün içerisinde o et tüketilecekse hava alacak şekilde serin bi yerde saklanmalıdır. Hava alan et serin yerde 24 saat rahatlıkla kalabilir. Çok iyi muhafaza edilebilirse etlerin ömrü yaklaşık 6 aya kadar uzar.

Bizim önerilerimiz ise etlerin 2 ay içerisinde tüketilmesidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kurban Eti Nasıl Saklanır 2014 için yorumda bulun

    Kurban Eti Nasıl Saklanır 2014 için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kurban Eti Nasıl Saklanır 2014 için ilk yorumu yapabilirsin.