İlaçlar Yapımında Hangi Bitkiler Kullanılır ?

İlaçlar Hangi Bitkilerden Yapılır ?
İlaç Yapımında Kullanılan BİTKİLER ,
İlaçlardan Hangi Bitkiler KULLANILIR ?

İlaç sanayisinde kullanılan bitkilere birkaç örnek olarak şunları verebiliriz:

Kekik; İlaç sanayinde antiseptik imalatında kullanıldığı gibi bronşlardaki koyu kıvamlı salgıyı sıvılaştırdığından öksürük şuruplarının bileşimine girer. Antibiyotik etki olarak mikroorganizmaların üremesini geciktirdiği veya tamamen durdurduğu için, ağız antiseptiği olarak gargara yapımında faydalanılmaktadır. Derideki mantar hastalıklarına karşı inhibitör etkisi olduğundan, mantar ilaçlarının bileşiminde de yer almaktadır. Kimya sanayinde ise değerli bir kimyasal madde olan timolun elde edilmesinde kullanıldığı gibi parfümeri sanayinde ve banyo köpüklerinin yapımında ve problemli ciltlerin tedavisinde kullanılmaktadır.

Adaçayı; Yapraklarının enfüzyonu ilaç sanayinde gargaralar ve şurupların bileşimine girerek boğaz ağrıları ve iltihaplarına karşı kullanıldığı gibi dezenfekten, antiseptik olarak bunun yanında da mide ve barsak spazmlarını çözücü ilaçların yapımında değerlendirilir.

Nane; Birçok ilaçların yapımında, şekercilik, diş macunu, çiklet, sabun, parfümeri sanayinde hammadde olarak kullanılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. su yanar dedi ki:

    benim aradığım bu değil ama yaaaa