Hamilelerin alması gerekli vitaminler

Hamilelik dönemi içerisinde anne ve bebek için gerekli olan vitaminler vardır. Anne yiyeceklerle ve destek ilaçlarla bu vitaminleri alırken bebek ise anne üzerinden bu vitaminlere ulaşır. Hamilelik döneminin ikinci üç aylık bölümünde eksiklikler başlar ve özellikle demir ve folik asit önemli olanlardır.

hamilelerin-almasi-gereken-vitaminler

Eksikliği önemli olan vitaminlerden biriside adını bolca duyduğumuz Omega 3 tür. Omega 3′ ü karşılayacağınız en güzel besin balıktır. Magnezyum, çinko ve selenyum gibi değerlerdede eksiklikler görülür. Selenyum oldukça önemlidir. Selenyum beyindeki nöron alış-veriş’ ini hızlandıran elementtir. Magnezyum ve çinko da saçlarınızdaki ve turnaklarınızdaki önemli olan minerallerdendir.

Demir ve folik asiti bir çok besinden karşılamanız mümkün. Bunlar için örnek verecek olursak ; maydanoz, ceviz,pancar,yumurta,brokoli, ve lahana verilebilir. C vitamini destekleride çok önemlidir. C vitamini içinde bolca limon ve portakal tüketebilirsiniz. Magnezyum ve çinko desteği için en kolay besinler kuruyemişlerdir. Kalsiyum eksiklikleriniz için süt ve süt ürünlerini tüketebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Hamilelerin alması gerekli vitaminler için yorumda bulun

    Hamilelerin alması gerekli vitaminler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hamilelerin alması gerekli vitaminler için ilk yorumu yapabilirsin.