28 Ocak 2015 Çarşamba, 11:40
Nehir
Nehir nehir@yasambu.com Tüm Yazılar

Göz Yaşı Kanal Tıkanıklığı

Gözyaşı üst kapaktan salgılanır ve aşağı doğru akarken gözün kurumasını önlediği gibi dış ortama açık olan gözde biriken toz ve mikropları beraberinde sürükleyerek göz yaşı kesesine ve buruna akmasını sağlar.

Göz ile burun arasındaki ince kanallar  doğuştan, enfeksiyonlardan ve travmadan kapanabilir ve bu hastalığa “gözyaşı kanalı tıkanıklığı” denir.

Gözyaşı kanalı tıkalı doğan bebeğin kanalı birkaç hafta veya ilk aylar  içinde kendiliğinden açılır. Bebeğin doğumdan itibaren gözlerinde ağlıyormuş gibi sulanma ve çapaklanma görülmesi gözyaşı kanalı tıkanıklığının belirtisidir.

Masaj ile kanaldaki  basıncı artırarak tıkalı olan kanalın açılması bazen mümkündür. Benim uygulamadaki tespitlerimde ilk 6 ayda kendiliğinden açılma olmaz ise sonda ile açmayı erkenden denemek gerekir. 6 aylık bebekte genel anestezi ihtiyacı olmadan sondalama işlemini gerçekleştirebilmekteyim bu bir avantajdır. 6 ay bir yıl arasında hastaneye yatırmadan ve genel anestezi  ihtiyacı olmadan sonda yapılabilir. Bebek 1 yaşına geldiyse artık genel anestezi altında hafif uyutma ile işlem gerçekleştirilir.

Tedavide geç kalınması durumunda dakriyosistorinostomi (DSR) operasyonu Multidiyot lazer ileendoskopi kullanılarak hem görerek hem iz bırakmadan yapılabilir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir