Glütensiz beslenme ne kadar faydalı ?

Beslenme trendleri ve diyet önerilerinin en hızlı yayılanı Glütensiz beslenme oldu. O kadar güvenilirliğini oturtmuşki çölyak hastalığı olmamasına rağmen milyonlarca insan ve bir çok ünlü isim Glütensiz beslenmeye çalışıyor. Bu beslenme türünü seçme sebepleri ise Glütensiz beslenmenin yararlı olduğu fikri.  Prki gerçekten Glütensiz beslenmenin bizlere faydası var mı?

Bu soruya öncelikle Glüten’ in ne olduğundan başlayalım. Glüten , Buğday, arpa ve çavdar içerisinde bulunan bir proteindir. Glüten bir çok unlu mamül için yapıştırıcı görevinde kullanıyorlar. İşte bu yüzdende Glüten intolerensı olan kişilerin bu ürünlerden yapılan yiyecekleri yememesi gerekiyor. Yedikleri taktirde ise halsizlik, bağ ağrısı, gaz problemleri gibi sorunlarla karşı karşıya kalıyorlar. Bu gibi durumların fazlalığı ve dahada ileri gitmesiylede çölyak dediğiniz hastalığa yakalanıyorlar. Çölyak dediğiniz hastalıkta ise durum küçük bağırsağın görevini tam yerine getirememesinden dolayı yiyeceklerin içerisinden kana karıştırılması gerekenleri kana karıştıramadığı için MS, Kısırlık ve nörolojik bazı hastalıklara neden olabiliyor.

glutensiz-beslenme-faydalimi

Glütensiz beslenme tercih edenlerin içerisinde glüten bulunan tüm ürünlerden uzak durmaları gerekiyor. Aldıkları ürünlerin üzerinde Glüten içermez etiketi olan ürünler sayesinde bu beslenme devam ediyor. Avrupalı araştırmacıların araştırmalarına göre Glütensiz beslenmenin sağlığa bir faydası olmadığını göstermiş. Cleveland Sağlık Merkezi Üniversite Hastanesi’nden Klinik Diyetisyen Lisa Cimperman, “Glüten tüketmek ne beslenme şeklimizin olmazsa olmaz şartı ama ne de zararlı olabilir” diyor ve şöyle devam ediyor: “Glütensiz beslenmenin bilinen sağlığa faydalı bir yanı yok. Buğday ve glüten nedensizce bazı diyetisyen ve beslenme uzmanları tarafından gündeme alındı. Bunu yayınlanan birçok kitap ve medya da destekledi. Maalesef bu tip mesajlar televizyon programlarında ünlü isimler aracılığıyla da sıkça iletiliyor. Ünlü isimler glütensiz beslenmeye referans oldukça da halk üzerinde etkili oluyorlar. Glütensiz beslenmenin sağlığa iyi olduğuyla ilgili çölyak hastaları dışında hiçbir kanıtlanmış araştırma yok.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Glütensiz beslenme ne kadar faydalı ? için yorumda bulun

    Glütensiz beslenme ne kadar faydalı ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Glütensiz beslenme ne kadar faydalı ? için ilk yorumu yapabilirsin.