Gırtlak Kanserinin En Büyük Nedeni

Kulak burun boğaz uzmanı Ali Şişman, erken tanı konulabilmesi nedeniyle, daha iyi ilerleyen tümörler arasında yer alan gırtlak kanseri risk faktörünün bşaında sigaranın geldiğini söyledi. Sigara dumanında yer alan kimyasalların içeriğinde bulunan bazı maddelerin kansere neden olarak, rahatsızlığın ortaya çıktığını belirtti.

Sigara tüketimi bırakıldığında bu riskin gitgide azaldığı ve gırtlak kanserinin erkeklerde kadınlara oranla 10 kat daha çok görülüyor. Son dönemlerde kadınlarda sigara içimindeki artışla beraber, Avrupa ve ABD’deki kadınlarda gırtlak kanseri görülme sıklığı arttığı görülüyor.

img22

Gırtlak kanserinin ortaya çıkmasında alkol ile birlikte, sigara kullanımı rahatsızlık riskini artırıyor. Tek başına alkol tüketiminin risk faktörü olup olmadığı kesinlik kazanmamıştır. Bununla beraber lökoplazilerle beraber yanaklarda ve dilde yer alan beyaz plakalar, akur ve kronik gırtlak enfeksişyonları, virüslere bağlı enfeksiyonlar, sesin kötü kullanılması, gırtlağı etki altına alan ve tahriş eden faktörlerdir.

Gırtlak kanseri, daha iyi seyir eden tümörler arasında gösterilir. Bunun en önemli sebebi, bu rahatsızlığa erken tanı koyabilme şansının yüksek olmasıdır. Erken belirtiler, gırtlakta tümörün yerleştiği bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Örneğin, ses telinde bulunan tümörler ses kısıklına sebep olurken, gırtlağı üst kısmına yerleşen tömörlerde yutma fonksiyonu esnasında ağrı meydana gelebilir.

Değişik bölgelerde görülebilen, gırtlak kanserinin erken zamanda yakalanmasını sağlayan belirtiler vardır. Gırtlak kanserinin erken zamanda anlaşılmasını sağlayan belirtiler ses kısıklığı, yutma zorluğu, nefes darlığı, kulakta ağrı, ilerleyen evrelerde boyun şişmesi ve öksürmedir. Yutma zorluğu bazen insanlar tarafından nefes darlığı olarak görülür ve goğazda gıcıklanma, dolgunluk, yabancı madde, boğazı temizleme ihtiyacı ve takılma hissi olarak tarif edilmektedir.

Gırtlak kanserinde tedavi tümörün yerleşmiş olan yeri, evresi ve insanın durumuna göre değişiklik gösterir. Kanser erken zamanda fark edildiği zaman, hasta soluk fonksiyonunu değişmeden, sadece sesin bir miktar kısılmasıyla sonuçlanacak tedavi ile hayat devam eder.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Gırtlak Kanserinin En Büyük Nedeni için yorumda bulun

    Gırtlak Kanserinin En Büyük Nedeni için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Gırtlak Kanserinin En Büyük Nedeni için ilk yorumu yapabilirsin.