Gençken yapıp, yaşlandıkça yavaş yavaş bırakılan şeyler…

Gençken yapıp, yaşlandıkça yavaş yavaş bırakılan şeyler…
Ocak 28 11:24 2015
Gençken yapıp, yaşlandıkça yavaş yavaş bırakılan şeyleri bir düşünün.
Mesela arkadaşlarla sabahlama muhabbetinin yaşla ters orantılı olarak, aşağı doğru ivme kazanması. 15-20 yaş aralığından bu eylem aile tedirginliklerinden ara sıra yapılabildiğinden;  içindeki adamı büyüten, bağımsızlığı sorgulatan, midede tuhaf heyecanlı biraz da delilik yapmaya istekli durumlar yaratan bir eylemdir. 20’li yaşlardan sonra biraz da palazlanmayla sadece sohbet muhabbet bir keyfe dönüşür. 30’lu yaşlarla birlikte; iş, güç derken, plaza ve şehir insanlarının ege kıyılarında geçirdikleri ve kendileri tekrar 20’li yaşlara döndüren birkaç gün dışında hamallıktan, azaptan öteye gidemez.       Hele ki hafta içleri… Sabahlamayı geç; gece yarısıyla birlikte minik minik vicdan azapları, sabah kalkamam ağrılarıyla yok olup, gider.
Rahata düşkünlük mevzusu da 30’lardan sonra başa dert konulardan biri halini alır. Önceleri öğrenci evi, anne baba yokluğundan mesken tutulan arkadaş odalarında yerlerde yatmak keyif verirken; sonraları kendi yatağını, kendi koltuğunu özlemeler; aman illa ki kendi halıma basayım düşünceleri başlar. Aslında yaş ileriye gittikçe dünyevi durumlardan maneviyata geçileceğine daha eşyaya bağımlı, maddeci insanlara mı dönüşürüz; bilinmez. Doyumsuzluk, ego, kibir hepsi büyüdükçe terk edilmesi gereken duygularken; birçoğumuz bu duyguları terk etmek yerine daha da sarılıp, büyütüyoruz belki de…
Yann Samuell’in Jeux d’enfants filminde geçen bir replikte de büyümenin ve sorumlulukların aslında sıkıcı ağırlığına çok yerinde bir tespittir;  “yetişkin olmak buydu; 200 km yapan bir arabayla 60 km’nin üzerine çıkamamak” .
Untitled(3)

Kaynak: Jeux d’enfants filminden bir kare

Büyümek bence hüzünlü bir durum. İnsan kendini hep kanıtlama peşinde oluyor sanki. Kanıtlamak derken başkalarına değil aslında öncelikle kendine. İnsanın tüm çıkmazları, tüm alıp veremediği kendiyle değil mi zaten. ..
  Categories:
view more articles

About Article Author

write a comment

0 Comments

No Comments Yet!

You can be the one to start a conversation.

Add a Comment

Your data will be safe! Your e-mail address will not be published. Also other data will not be shared with third person.
All fields are required.