1. #1

  Yazar : Murat şimdi çevrimiçi

  Sponsorlu Bağlantılar

  Çalıkuşu Romanının Kısa Özeti

  Bir çok defa üzerinde proje yapılan Reşat Nuri Güntekin'in ölümsüz eseri Çalıkuşu'nun kısaca özetini popüler olan diziler ile birlikte tekrardan meraklısına sunuyoruz.

  Küçük yaşta annesini ve babasını kaybeden Feride Besime teyzesinin yanında büyümektedir. Fransız Kız lisesinde okurken yaramazlıkları nedeniyle arkadaşları ona Çalıkuşu lakabını takarlar.
  Çalıkuşu Romanının Kısa Özeti
  Teyzesinin oğlu Kamuran Feride'ye deliler gibi aşık olur. Feride'de onu çok sevmektedir. Kamuran'ın evlenme teklifini Feride kabul eder ancak evlilik tarihinden bir kaç gün önce bir kadın Feride'ye Kamuran hakkında bazı gerçekleri anlatır. Kamuran İsviçre'de yaşadığı dönemde hasta bir bayan olan Münevver'e evlenme sözü vermiştir. Feride bu gerçeği öğrenip mektupları okuduktan sonra evlenmekten vazgeçer ve evden kaçar.

  Hayatına yeni bir yön vermek zorunda kalan Feride Anadolu'ya öğretmen olarak atanır. Kimsenin onu bulamayacağı Zeyniler Köyünde öğretmenlik yapmaya başlar. Yeni hayatında pek çok zorlukla karşılaşan Feride öğrencilerini çok sever ve onlar sayesinde hayata yeniden tutunur.

  Munise adındaki küçük öğrencisi Feride için çok özeldir ve onu evlat edinir. Yaşlı bir doktor olan Hayrullah Bey ile tanışır... Hayrullah bey Ferideye çok değer verir ve onun iyi bir yerlere gelebilmesi için elinden geleni yapar.
  Zeyniler köyündeki okul bir denetim sonucunda kapatılır ve Feride Kuşadasında bir okulda öğretmenlik yapmaya başlar. Hayrullah beyde emekli olmuş ve Kuşadasına yerleşmiştir. Birgün evlat edindiği Munise hastalanır ve ölür. Bu olaydan sonra Hayrullah bey ile Feride hakkında dedikodular alır başını gider. Doktor kızı gibi sevdiği Feride'ye kötü söz gelmemesi için sadece kağıt üzerinde bir evlilik yapmaya ikna eder.

  Feridenin tuttuğu günlüğü okuyan Doktor Hayrettin Bey bunu bir zarfın içine koyar ve ölümünden sonra Kamuran'a verilmesini vasiyet eder. Yaşlı bir adam olan Hayrettin bey öldükten sonra Feride zarfın içinde ne olduğunu bilmeden zarfı Kamurana teslim eder. Günlüğü okuyan Kamuran Hayrettin beyin tavsiyelerine uyar ve Feride'yi bir daha kaybetmemek üzere kazanmaya çalışır.

  Romanın sonunda Kamuran ve Feride evlenir ve mutlu bir yuva kurarlar.

  Eklenmiş Resmin önizlemesi Eklenmiş Resmin önizlemesi -al-ku-u-roman-.jpg  
  PAYLAŞ

 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Çalıkuşu Romanının Kısa Özeti

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 7 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 3.86 puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

İstanbul Ne Zaman Fethedilmiştir ?

Resim Yükle

 Çalıkuşu Romanının Kısa Özeti

çalıkuşu romanının kısa özeti çalıkuşu özet kısa çalıkuşu kısa özet çalıkuşu romanın kısa özeti çalıkuşu kısa özeti çalıkuşu özeti kısa çalıkuşu roman özeti kısa çalıkuşu romanı kısa özeti çalıkuşu reşat nuri güntekin kısa özeti çalı kuşu romanın kısa özeti çalıkuşu romanın kısaca özeti çalıkuşu kamuran ın küçüklüğü reşat nuri güntekin çalıkuşu özeti reşat nuri güntekin çalıkuşu kısa özeti çalıkuşu romanının sonu

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz