1. #1

  Yazar : Mina çevrimdışı

  Sponsorlu Bağlantılar

  Şanlıurfa Yemekleri

  Güneydoğu yemek kültürlerine hep hayran kaldım. Bölge olarak damak zevkine hitap eden yemekleri mevcut. Şimdilik Urfa bölgesini ele alalım.
  Urfalılar asırlardan bu yana damak zevkinin en güzel örneklerini gösterirler mutfaklarında. Yöre yemeklerinin besin değerleri de çok yüksektir. Yemek yapma becerisinin yanında yaptıkları yemekleri misafirleriyle paylaşmak geleneği bütün Anadolu insanına mahsus bir özelliktir aslında..

  "Halil İbrahim Sofrası" herkesçe bilinen bir deyimdir. Urfalılar bugün de misafir ağırlamak ve onlara çeşitli yemekler ikram etmekten büyük zevk duyarlar. Toplu yemek yemenin verdiği hazzı tatmış Urfalılar, yaptıkları her türlü toplantıyı başta "Çiğköfte" olmak üzere zengin yemek çeşitleriyle süslerler.

  Ayrıca Urfa’da diğer güneydoğu şehirlerinden başka yerde göremeyeceğiniz bir olay vardır: Urfalılar çoğu yemeklerini hazırlayıp fırınlara gönderirler. Kasapta hazırlatıp fırına da gönderirler. Her mahallede bir veya daha fazla pide fırını kasap ve manav üçlemesi vardır...


  Urfa mutfağının vazgeçilmez lezzetleri

  Çorbalar: Ayran çorbası, hamurlu, pıt pıt, sarı çorba.

  Yemekler: Çağala aşı, pakla aşı, hıttı bastırması, soğan tavası, su kabağı, bütün patlıcan (balcan), sarımsak aşı, kaburga, isot çömleği, bamya çömleği, acur annaziği, sac kavurması, tatlı bamya, erik tavası, lolaz dürmüğü, saca basma, döğmeç, ekmek aşı, kenger aşı, semsek, has (marul) dolması, bumbar, acır bastırması, soğan tavası, ağzı açık, ağzı yumuk, peynirli ekmek, elma aşı, masluka, lebeni, boranı.

  Pilavlar: Kuzu içi, duvaklı pilav, üzümlü pilav, meyhane pilavı, firikli pilav, ciğerli bulgur pilavı, baklalı bulgur pilavı, mığrıbi pilav.

  Köfteler: Basma köftesi, aya köftesi, lıklıkı köfte, dolmalı köfte, köfteli erik, tiritli köfte, yuvalak, kıyma, yumurtalı köfte, mercimekli köfte, firenkil köfte, yağlı köfte, etli köfte (çiğköfte).

  Kebaplar: Kıyma kebabı, patatesli kebap, haş haş kebabı, kemeli kebap, tike kebabı, kazan kebabı, tepsi kebabı, kemeli tas kebabı, balcanlı kebap, soğanlı kebap, müftehi tas kebabı, frenkli (domatesli) kebap, ciğer kebabı.

  Salata ve Cacıklar: Kemeli cacık, bostana, zeytin bostanası, koruk salatası, pencar cacığı.

  Tatlılar: Peynirli kadayıf, katmer, daş ekmeği, aşır aşı, palıza, fakir şıllığı, şıllık, haside, küncülü akıt, kuymak, zingil, zerde, kadı beyni, peynirli helva, un bulamacı.


  Bu yemeklerden bazılarını görsel bir şölen olarak birkaç hafta üst üste sizlere sunacağız...

  PAYLAŞ

 2. #2

  Yazar : Mina çevrimdışı

  Haşhaş Kebabı

  Haşhaş Kebabı
  Şanlıurfa Yemekleri
  Malzemeler:

  1/2 kg yağsız kıyma

  Tuz

  Hazırlanışı: Kıyma ile tuz bir kapta iyice yoğrulur. Karışımından bir miktar alınıp, kebap şişine eze eze saplanır. Şişler, önceden hazırlanan mangal ateşine dizilir, yavaş yavaş çevrilerek her tarafının iyice pişmesi sağlanır. Pişen haşhaş kebapları ateşten alınarak, şeklini muhafaza edecek şekilde şişlerden bir tabağa çekilir.İnce doğranmış maydanoz, yeşil soğan (yeşillik) karışım ile dürüm yapılarak sıcak yenir.


 3. #3

  Yazar : Mina çevrimdışı

  Urfa'nın Patlıcanlısı

  Şanlıurfa Yemekleri

  Malzemeler:

  500 gr. yağlı kıyma

  8 adet patlıcan

  1 çay kaşığı karabiber

  4 çay kaşığı tuz

  Hazırlanışı: Patlıcanları yıkayıp uç kısımlarını kesin, uzunluğuna göre 3'e ya da 4 parçaya bölün ve tuzlu suda bekletin. Kıymaya karabiber ve tuz koyup yoğurun. Kıymadan ceviz büyüklüğünde parçalar koparın. Elinizi arada suya batırarak yuvarlaklar yapın.

  Kalın kebap şişlerine sırayla bir patlıcan ve bir köfte dizin. Kömür ızgarada köfteler pişene kadar yavaş yavaş çevirerek pişirin. Közlenmiş yeşil biber, domates ve lavaş ekmeğiyle servis yapın.


 4. #4

  Yazar : denizz çevrimdışı

  Güneydoğu yemekleri gerçekten çok güzel oralarda yaşamış olsam kesin çok kilo alırım Şanlıurfa Yemekleri paylaşım için teşekkürler


 5. #5

  Yazar : Nursena çevrimdışı

  Şanlı urfanın yemekleri parmak ısırtan türdendir.


 6. #6

  Yazar : nesli çevrimdışı

  Urfanın kömbesi ayranı şiş kebabıda harikadır.


 7. #7

  Yazar : ozlmsel çevrimdışı

  Urfa lahmacun biraz uzun ve büyükçe olur en güzel lahmacun türüde bu yörededir en azından benim ağız tadıma göre.


 8. #8

  Yazar : kircicegi çevrimdışı

  Şanlıurfa Yemekleri Mina Nickli Üyeden Alıntı Şanlıurfa Yemekleri
  Şanlıurfa Yemekleri
  Teşekkür ediyorum. Mutlaka deneyecegim.


 9. #9

  Yazar : Murat çevrimdışı

  Gerel pilav gerek köfte ve hamur işleri olsun çok zengin kültürü vardır. Öyle böyle akıla gelen yemeklerde degil iceceklerde kendine has tadlar vardır.


 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Şanlıurfa Yemekleri

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 1 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 5.00 puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

İstanbul Ne Zaman Fethedilmiştir ?

Resim Yükle

 Şanlıurfa Yemekleri

şanlıurfa yemekleri urfa yemekleri urfa yemek isimleri urfa yemekleri isimleri urfa yemeklerinin isimleri urfanın yemekleri isimleri şanlıurfa yemekleri isimleri urfa mutfağı urfa fırın yemekleri sanliurfa yemekleri şanliurfa yemekleri şanlıurfanın yemeklerinin isimleri şanlı urfa ünlü yemekleri ve fotoğrafları şanlıurfa nın yemekleri patlıcan ve kabaktan yapılan yemekler

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz