1. #1

  Yazar : sare çevrimdışı

  Sponsorlu Bağlantılar

  Tevfik fikret edebi kişiliği ve eserleri

  Tevfik Fikret (24 Aralık 1867, İstanbul - 19 Ağustos 1915), Edebiyat-ı Cedide şairi.


  Asıl adı "Mehmet Tevfik"tir  1888'de Galatasaray Sultanisi'ni birincilikle bitirdi ve yine aynı lisede öğretmenlik yaptı. Devlet dairelerinde memuriyet, okullarda öğretmenlik yaptı. Okul yıllarında başladığı şiirle ilgilenmeyi sürdürdü.


  Servet-i Fünun dergisinin çevresinde şekillenen topluluğa katıldı. İlk kitabı Rübab-ı Şikeste (Kırık Saz) 1900'de yayımlandı. Fikret Türk şiirinin Batılı bir kimlik kazanmasında rol oynamıştır.


  Abdülhak Hamit Tarhan'ın ve Galatasaray Sultanisi'nden hocası olan Recaizade Mahmut Ekrem'in tesiriyle Batılı anlayıştaki şiire yönelmiştir. Servet-i Fünun anlayışına bağlı şiirlerinde işlediği konular özelikle aşk, tabiat ve günlük yaşamda karşılaşılan bazı küçük sorunlardır.


  Servet-i Fünun topluluğunun dağılmasından sonra yazdığı şiirlerde toplumsal konulara yönelir. Bu şiirlerinin ana teması "hürriyet" ve "medeniyet"tir.1901'den sonraysa yöneldiği toplumsalcı nitelikteki şiirlerini topladı.


  İlk şiirlerinde sanat için sanat düşüncesinde olan şair, daha sonra ki şiirlerinde toplumcu bir anlayışa yönelir. Toplumu sıkan hürriyetsizliğe karşı yazdığı "Sis" şiiri, büyük yankı uyandırır. Fikret, sanatının bu ikinci döneminde insanları birbirine düşürdükleri için bütün dinlere düşmandır. Tarihe ve kutsal değerlere de karşıdır.Han-ı Yağma adlı şiiri toplumsal olaylara karşı duruşununun en iyi örneklerindendir.


  Şiirlerinde çoğu zaman aruz ölçüsünü kullanmıştır. Şiirde beyit bütünlüğünü kırarak anlamın bir beyitte tamamlanması geleneğini ortadan kaldırmıştır. Nazmı nesre (şiiri düzyazıya) yaklaştırmıştır. Fransız şiirinden alınan soneyi şiirlerinde kullanmış, Divan şiirinin müstezat nazım şeklini tanınmaz hale getirerek "serbest müstezat" biçimini geliştirmiştir. Fikret, parnasizm akımından etkilenmiştir ve parnasyenlere bağlıdır.


  Fikret'in "manzum hikaye" türünde şiirleri vardır; Balıkçılar, Nesrin, Ramazan Sadakası, Hasta Çocuk.


  Çocuklar için yazdığı şiirleri hece ölçüsünü kullanarak yazmıştır ve bu şiirlerini Şermin adlı bir kitapta toplamıştır. Şiirlerini "Rübab-ı Şikeste" ve oğlunun adını verdiği "Haluk'un Defteri" adlı kitaplarda toplamıştır.


  1915 yazında uzun süreden beri devam eden hastalığı ilerledi ve 19 Ağustos'ta Türk Şiirinin en büyük şairi henüz kırk sekiz yaşındayken vefat etti ve Eyüp Sultan mezarlığına defnedildi.1961'de ise mezarı Aşiyan'ın bahçesine taşındı.Şu an müze olarak kullanılan Aşiyan'ın bahçesinde, mezarının arkasındaki yazıtta, şairin şu dizeleri kazılıdır:


  Ey taş, sen ey kitâbe-i jengîn-i kün-fekân, Bir ser-şikeste heykel-i bül-hevli andıran Vaz'ınla seyr-i hilkat edersin, pür-iştibâh, Etdin mi bâri sen o büyük sırrı iktinâh? Sen bâri anladın mı, sen ey kalb-i zî-huzûr, Hep taş yüreklerin neye âlemde şevk u sûr?


  Edebi Kişiliği


  * Önce Sanat için sanat ardından toplum için sanat anlayışını benimsedi; şiirlerinde medeniyet ve hürriyet gibi konuları işledi.

  * Parnasizmden etkilendi.

  * Nazım şekillerinden ağırlıklı olarak sone ve terza rimayı kullandı.

  * Kullandığı yabancı kelime ve kalıplar nedeniyle yazı dili oldukça ağırdır.

  * Çoçuk şiirlerinden oluşan Şermin adlı kitabı hariç tüm şiirlerini aruz ölçüsü ile yazdı.

  * Nazım şekillerinde ve şiirin yapısında yaptığı değişikliklerle şiir dilinin düzyazıya yaklaştırmada rol oynamıştır


  Eserlerinden Bazıları


  * Rubabı şikeste


  * Rubabın Cevabı

  * Haluk' un Defteri

  * Doksan Beşe Doğru

  * Sis

  * Şermin

  * Ramazan Sadakası

  * Tarih-i Kadim

  * Bahar-ı Teranedar

  * Yağmur

  PAYLAŞ

 2. #2

  Yazar : I$ık çevrimdışı

  Ramazan Sadakası isimli eseri çok akıcıdır.

  [SIGPIC][/SIGPIC]
  [FONT=Book Antiqua][COLOR=Olive][B] Cisminin küçüklüğüne bakıpta günahlarını küçük zannetme.[/B][/COLOR][/FONT]

 3. #3

  Yazar : Nehir çevrimdışı

  Tevfik Fikretin eserlerini beğeniyorum Haluk' un Defteri ve Şermin eserini okumuştum.

  Kimi sevsem sensin,hayret sevgi hepsini nasıl değiştiriyor.Gözleri maviyken yaprak yeşili,senin sesinle konuşuyor,elbet yarım bakışları o kadar tehlikeli senin sigaranı senin gibi içiyor...


  LÜTFEN EMEĞE SAYGI.

 4. #4

  Yazar : firuze çevrimdışı

  Haluk' un defterini ortaokul zamanında okumuştum Tevfik fikret edebi kişiliği ve eserleri Bir çok eserini okudum ve çok begeniyorum.


 5. #5

  Yazar : Nursena çevrimdışı

  Tevfik fikret edebi kişiliği ve eserleri firuze Nickli Üyeden Alıntı Tevfik fikret edebi kişiliği ve eserleri
  Haluk' un defterini ortaokul zamanında okumuştum Tevfik fikret edebi kişiliği ve eserleri Bir çok eserini okudum ve çok begeniyorum.
  Halukun serüvenleri beni öldürürde Halit Biçer sürekli bu dersleri verirdi bana :P


 6. #6

  Yazar : Kelebek çevrimdışı

  Teyfik Fikret edebiyatın çok önemli şahseyitlerinden çok kaliteli eserleri var.


 7. #7

  Yazar : Murat çevrimdışı

  Tavfik Fikret gibi edebi kişiligi yüksek edebiyatcı yetiştirememek en büyük eksikliklerden olsa gerek.


 8. #8

  Yazar : Abdullah çevrimdışı

  tevfik fikret çok kaliteli eserleri var...


 9. #9

  Yazar : sedacım çevrimdışı

  Tevfik fikret edebi kişiliğini ele aldıgımızda ne kadar büyük bir edebiyatcı oldugunu yansıttıgı kişiligi ile daha iyi görebiliyoruz.


 10. #10

  Yazar : rodali çevrimdışı

  galatasaray için çok şey ifade eden büyük edebiyatçı. edebiyat hakkındaki fikirlerinin gelişmesinde, hocası olan recaizede mahmut ekrem'in büyük payı vardır.


 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Tevfik fikret edebi kişiliği ve eserleri

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 8 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 4.00 puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Türkiyenin Başkenti Neresidir ?

Resim Yükle

 Tevfik fikret edebi kişiliği ve eserleri

tevfik fikret edebi kişiliği tevfik fikret eserleri tevfik fikret edebi kişiliği ve eserleri tevfik fikret in edebi kişiliği tevfik fikret hayatı edebi kişiliği ve eserleri tevfik fikret in eserleri tevfik fikret in edebi kişiliği ve eserleri tevfik fikret hayatı ve eserleri tevfik fikretin hayatı edebi kişiliği ve eserleri tevfik fikret edebi kişiliği kısaca tevfik fikretin edebi kişiliği tevfik fikret edebi kisiligi tevfik fikret eserleri ve türleri tevfik fikret hayatı ve edebi kişiliği tevfik fikret in edebi kişiliği kısaca

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz