1. #1

  Yazar : sare çevrimdışı

  Sponsorlu Bağlantılar

  Cenap şahabettin,edebi kişiliği ve eserleri

  Cenap Şahabettin, 1870 - 1934 yılları arasında yaşamış Servet-i Fünun dönemi şair ve yazarıdır.  1870'te Manastır’da doğdu. Babasının Plevne'de şehit düşmesinden sonra ailesiyle İstanbul'a geldi. İlköğrenimini Tophane'deki Fevziye Mektebi'nde yaptı. Gülhane Askeri Rüşdiyesi 'ni bitirdi. Tıbbiye İdadisi 'nden sonra Askeri Tıbbiye 'den mezun oldu. Hekim yüzbaşı oldu.


  Paris’te 4 yıl cilt hastalıkları ihtisası yaptı. Yurda döndükten sonra Mersin, Rodos, Cidde’de karantina hekimliği, sıhhiye müfettişliği yaptı. 1914’te emekliye ayrıldı.


  Darülfünûn ’da Türk Edebiyatı Tarihi dersleri okuttu. Kurtuluş Savaşı sırasında Kuva-yı Milliye’ye karşı olumsuz tutumu nedeniyle öğrencileri tarafından istifaya zorlandı. Daha sonra Cumhuriyeti destekledi ama yalnızlıktan kurtulamadı.


  İlk şiiri 1885’te daha öğrencilik yıllarında Saadet gazetesinde yayımlandı. Önceleri Muallim Naci’nin etkisiyle divan türü şiirle uğraştı. Daha sonra Recaizade Mahmut Ekrem ve Abdülhak Hamit Tarhan’dan etkilenerek Batı tarzı şiire yöneldi. Servet-i Fünun dergisinde şiirleri yayımlandı. Tevfik Fikret ve Halit Ziya Uşaklıgil’le birlikte Servet-i Fünun edebiyatının üç önemli isminden biri oldu. Gelenekçi şairlerin en çok saldırdığı yenilikçi şairdi. Diğer Servet-i Fünun’cuların tersine bireysel şiiri tercih etti. Edebiyat-ı Cedide’nin en aşırı örneklerini verdi. Şiire "nesir-musikisi" dedi. Şiirlerinde kullandığı "Sâât-i semenfâm", "çeng-i müzehhep", "nay-i zümürrüt" gibi deyimler, imgeler döneminin sanat dünyasında önemli tartışmalar yarattı. Heceleri müzik düzeyinde uyumlu kullanmayı savundu. Bu tarzda yazdığı en iyi iki örnek: "Yakazat-ı Leyliye" ve "Elhan-ı Şita" şiirleridir. 12 Şubat 1934’te beyin kanaması nedeniyle İstanbul’da yaşamını yitirmiştir. Kabri Bakırköy'dedir.


  EDEBİ KİŞİLİĞİ


  * türk şairlerine sembolizmi ve parnasizmi öğretmiştir.

  * sembolizmden etkilenmiştir.

  * sanat sanat içindir anlayışını benimsedi.

  * eserlerinde ahenge ve müzikaliteye önem verdi.

  * eserlerini aruzla yazdı.

  * serbest müstezat ı kullandı.


  ÖNEMLİ ESERLERİ: tamat,hac yolunda,avrupa mektupları,evrak-ı eyyam,tiryaki sözleri,körebe,yalan..


  Eserleri


  Şiir:


  * Tâmât (1887)

  * Seçme Şiirleri (1934, ölümünden sonra)

  * Bütün Şiirleri (1984, ölümünden sonra)


  Tiyatro:


  * Körebe (1917)


  Düzyazı:


  * Hac Yolunda (1909)

  * Evrak-ı Eyyam (1915)

  * Afak-ı Irak (1917)

  * Avrupa Mektupları (1919)

  * Nesr-i Harp, Nesr-i Sulh ve Tiryaki Sözleri (1918)

  * Vilyam Şekispiyer(1932)

  * Tiryaki sözleri

  PAYLAŞ

 2. #2

  Yazar : I$ık çevrimdışı

  Ek olarak

  SANATI VE KİŞİLİĞİ

  Cenap Şahabettin edebiyat dünyasına, sanat çevrelerini yadırgatan değişik bir hava ile girdi. Avrupa'da yeni sanat akımlarını görmüş, öğrenmişti. Bir aşk şairi olarak tanınmakla birlikte şiirlerinde derin duygulardan çok o zamana kadar görülmemiş sözcükler ve tamlamalar kullanmasıyla ün kazandı. Edebiyatı Cedide şairlerinin kullandıkları tamlamalardan birçoğunu icat edip herkesi şaşırtan odur. «Berf-i zerrin» (altın kar), «lerze-i ruşen» (ışıklı titreme) gibi şiir başlıkları bugün için şaşırtıcı olmasa da o zaman için yadırganacak isim tamlamalarıydı.

  Cenap Şahabettin, şiirlerini kitap halinde yayımlamadan öldü. Düzyazı türünde olan «Hac Yolunda», Servetifünun'da tefrika edilmişti. «Suriye Mektupları» (1917) ve «Avrupa Mektupları» (1919) adıyla gezi notları yayımlandı. Sohbet, eleştiri ve deneme yazılarını «Evrakı Eyyam» (1915), «Nesri Harp», «Nesri Sulh» ve «Tiryaki Sözleri» (1918) adlı kitaplarında topladı. Tiyatro oyunları da yazdı: « Valan», «Körebe», «Merdud Aile». İki de biyografi yayımladı: «Kadı Burhanetlin» (1922) ve «Shakespeare» (1931).

  [SIGPIC][/SIGPIC]
  [FONT=Book Antiqua][COLOR=Olive][B] Cisminin küçüklüğüne bakıpta günahlarını küçük zannetme.[/B][/COLOR][/FONT]

 3. #3

  Yazar : Nehir çevrimdışı

  Teşekkür ederim bilgiler için emeğinize sağlık

  Kimi sevsem sensin,hayret sevgi hepsini nasıl değiştiriyor.Gözleri maviyken yaprak yeşili,senin sesinle konuşuyor,elbet yarım bakışları o kadar tehlikeli senin sigaranı senin gibi içiyor...


  LÜTFEN EMEĞE SAYGI.

 4. #4

  Yazar : Nursena çevrimdışı

  cenap şahabettin edebi kişiliği hakkında çok kaynak gördüm ancak özeti ancak bu kadar net ve yararlı olabilene rastlamamıştım.


 5. #5

  Yazar : rodali çevrimdışı

  ilk adını duyduğuma bir süre şahab cenabettin olarak çocuk aklımda yer etmiş servet-i fünun yazarı.


 6. #6

  Yazar : Muhibbi çevrimdışı

  "nereye çıktığını bilmediğin yolun basiret gereği en iyi çaresi, ortasında durmaktır."


 7. #7

  Yazar : Şaban çevrimdışı

  parnasizmden etkilenmiştir


 8. #8

  Yazar : Misafir

  s

  çoooooooook saolunnnnnnnnnnnCenap şahabettin,edebi kişiliğive eserleriCenap şahabettin,edebi kişiliğive eserleriCenap şahabettin,edebi kişiliğive eserleriCenap şahabettin,edebi kişiliğive eserleriCenap şahabettin,edebi kişiliğive eserleri


 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Cenap şahabettin,edebi kişiliği ve eserleri

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 11 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 3.55 puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Türkiyenin kuzeyinde kalan Deniz hangisidir?

Resim Yükle

 Cenap şahabettin,edebi kişiliği ve eserleri

cenap şahabettin edebi kişiliği cenap şahabettin cenap şehabettin edebi kişiliği cenap şahabettin edebi kişiliği maddeler halinde cenap şahabettin edebi kişiliği ve eserleri cenap şehabettin in edebi kişiliği cenap şahabettin in edebi kişiliği cenap şahabettin hayatı ve edebi kişiliği cenab şahabettin edebi kişiliği cenab şahabettin cenap şahabettin edebi kisiligi cenap sahabettin cenap şahabettinin edebi kişiliği cenap şahabettin eserleri ve edebi kişiliği cenap sahabettin edebi kisiligi

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz