Like Tree1kez beğenildi
 1. #1

  Yazar : Nehir çevrimdışı

  Sponsorlu Bağlantılar

  Bademcik şişmesine ne iyi gelir

  Bad*****lerinizmi şişiyor? peki bu durumda ne yapmalıyız?
  İşte size bununla ilgili güzel bir makale.

  Özellikle kışın soğuk algınlığının en büyük belirtisi olarak gelen bademcik şişmesi insana çok fazla acı verdiği gibi yemek yemeyi de zorlar.

  Çocuklarda daha fazla ortaya çıkan bademcik problemleri hakkında şimdi sizlere yasambu.com/forum olarak bilgileri sunuyoruz Bademcikler boğazımızın her iki yanında bulunan dokulardır. Bu dokular elle kontrol edildiğinde parmak uçlarıyla hissedilebilir. Bademcikler vücudun savunma sisteminin bir parçasıdır ve vücuda giren mikroplarla savaşmak için antikor denilen maddelerin oluşumunda rol oynarlar.

  Bademcik(Şişmesi) iltihabı nasıl olur? Tonsilit de denilen bademcik iltihabı, bademciklerde mikropların birikmesi sonucu olur. Bademcik iltihabı genelde kızarıklık şeklinde kendini gösterir. Ancak daha kötü durumlarda bademciklerin üzeri sarımtırak beyaz veya yeşile çalan bir renk alabilir. Bu iltihaplanma olayı tekrarladığı sürece bademciklerin boyutu büyür ve yutkunma gibi sorunlara yol açar. Bazen bademciklerin üzeri gözenekleşir ve noktalar tarzında yaygın iltihaplanma görülebilir. Bütün bunlar bademcik iltihaplanmasının derecelerini gösteren bulgulardır.

  Bademcik iltihabı nasıl belirti verir?

  * Boğaz ağrısı, * Yutma güçlüğü, * Yutma sırasında takılma hissi, * Ateş, * Halsizlik, * Ağızda kötü koku, * Boyun bezelerinde şişme, * Ses tonundaki değişiklikler gibi yakınmalar bademcik iltihabını düşündürmelidir.

  Bademcik iltihabında antibiyotik kullanmak gerekli midir? Evet, kesinlikle gerekir. Son yıllarda gelişen tedavi yolları sayesinde bademcik iltihabı önemli şikâyet olmaktan çıkmıştır. Bademcik iltihabını ne tür bir etkenin yaptığının araştırılması için boğazdan alınan doku kültüre alınır ve mikrobun türü belirlenir daha sonra bu türe uygun bir antibiyotik hastaya tavsiye edilir. Burada dikkatli olmanız gereken şey rasgele antibiyotik almamanızdır.

  Bademcikler ne zaman ameliyat edilmelidir? Bademcikler vücudumuzdaki savunma sisteminin bir parçasındır. Ancak bademcikler sıksık iltihaplanarak vücudun bağışıklık sisteminin bir parçası olmaktan çıkıp bizzat kendisi sorun olmaya başlar.

  * Sürekli mikrop üretmeleri * Nefes almayı ve yemek yemeyi zorlaştırmaları * Yakın organlara zarar vermeye başlamaları gibi durumlarda bademciklerin alınması zorunluluk demektir.

  Ameliyat uyutularak mı yapılır? Bademcik ameliyatı çocuklarda genel anestezi ile yapılır. Ancak kendisini kontrol edebilecek olgunluktaki 18 yaşını geçmiş bireylerde bu ameliyat bölgesel uyuşturmayla da yapılabilir.

  Bademcik ameliyatı risklimidir? Şu bilinmelidir ki irili ufaklı önemli önemsiz dediğimiz her türlü ameliyat operasyonu risk taşır. Bademcik ameliyatının riski; anesteziden kaynaklanacağı gibi ameliyatın kendisinden de kaynaklanabilir. Ayrıca ameliyattan sonra boğazda iki açıklık kalmaktadır bu açıklıkların zamanla kabuk bağlayarak iyileşmesi beklenir. Bu durum da başlı başına bir risktir. Diğer yandan ameliyat sırasında kanama bademcik ameliyatının en büyük riski konumundadır ancak son yıllardaki gelişmiş teknikler ve aletler sayesinde bu riskler en aza inmiş durumdadır.

  Sonuç olarak; mecbur kalındığında ameliyatın riskleri bademciğin zararından daha azdır.

  Genel olarak;

  * Bademcikler alındığında vücudun savunma sistemi zayıflamaz çünkü vücudun savunma sistemi birden fazla faktör tarafından desteklenmektedir. Bademcikler bunlaran yalnızca birisidir * Bademcik alındığında kişi daha sık hasta olmaz. Ancak aşırı sıcak ve soğuk yiyecekler alındığında farenjit(yutak iltihaplanması) geçirme riski artar. * Bademcik ameliyatı sonrası bazı durumlarda kanama görülebilir. Bu uyanma esnasında veya ıkınma durumunda karın iç basıncıyla alakalıdır. * Bademcik ameliyatı sonrasında hasta kontrol edilmelidir. Kontrol zamanı ve periyodunu doktorunuz belirleyecektir. * Son olarak bademcik ameliyatı sonrasında ilaç olarak genellikle ağrı kesici verilir bu ağrı kesici ilaç damla veya şurup şeklinde olacaktır.

  Bademcik şişmesine iyi gelen şifalı bitkiler nelerdir?

  Yaban mersini, Hatmi, Papatya, Keten tohumu, Dut, Soğan, Zeytinyağı, Üzüm suyu Hazırlanış Şekli:

  · Yaban mersini on dakika süre ile sıcak suda demlenir. Süzülerek elde edilen sıvıya dut pekmezi ilave edilerek şurup kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Hastalık süresince hazırlanan bu şuruptan günde üç çorba kaşığı içilir.

  · Hatmi çiçeği ve papatya birlikte demlenir, süzül*dükten sonra iki saat dinlendirilir. Hazırlanan bu karışım şurup kıvamına gelinceye kadar üzüm suyu ile tat*landırılarak karıştırılır. Hastalık süresince bu şuruptan ısıtılarak bir fincan içilir.

  · Zeytinyağı ile pişirilen soğan lapa halinde ezilir. Hazırlanan lapa ılık bir vaziyette temiz bir tülbente yayıldıktan sonra hastanın boğazına sarılır. Kurutulmuş papatyalar gün boyu sirke dolu bir kapta bekletilir. Sıkılarak elde edilen lapa ısıtılarak bir tülbente yayılır. Hazırlanan yakı hastanın boğazına sarılır.

  PAYLAŞ
  Goksel likes this.
  Kimi sevsem sensin,hayret sevgi hepsini nasıl değiştiriyor.Gözleri maviyken yaprak yeşili,senin sesinle konuşuyor,elbet yarım bakışları o kadar tehlikeli senin sigaranı senin gibi içiyor...


  LÜTFEN EMEĞE SAYGI.

 2. #2

  Yazar : mervesnr çevrimdışı

  Bademciklerim sürekli şişerdi benim ameliyat oldum ve aldırdım.


 3. #3

  Yazar : I$ık çevrimdışı

  Bademcik Şişmesi Hastalığına Bulunması Gereken Şifalı Bitkiler:Yaban mersini, Hatmi, Papatya, Keten tohumu, Dut, Soğan, Zeytinyağı, Üzüm suyu
  Hazırlanış Şekli:
  * Yaban mersini on dakika süre ile sıcak suda demlenir. Süzülerek elde edilen sıvıya dut pekmezi ilave edilerek şurup kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Hastalık süresince hazırlanan bu şuruptan günde üç çorba kaşığı içilir.
  * Hatmi çiçeği ve papatya birlikte demlenir, süzül*dükten sonra iki saat dinlendirilir. Hazırlanan bu karışım şurup kıvamına gelinceye kadar üzüm suyu ile tat*landırılarak karıştırılır. Hastalık süresince bu şuruptan ısıtılarak bir fincan içilir.
  * Zeytinyağı ile pişirilen soğan lapa halinde ezilir. Hazırlanan lapa ılık bir vaziyette temiz bir tülbente yayıldıktan sonra hastanın boğazına sarılır.
  * Kurutulmuş papatyalar günboyu sirke dolu bir kapta bekletilir. Sıkılarak elde edilen lapa ısıtılarak bir tülbente yayılır. Hazırlanan yakı hastanın boğazına sarılır.

  [SIGPIC][/SIGPIC]
  [FONT=Book Antiqua][COLOR=Olive][B] Cisminin küçüklüğüne bakıpta günahlarını küçük zannetme.[/B][/COLOR][/FONT]

 4. #4

  Yazar : güzide çevrimdışı

  Bademciklerimizin şişmemesini engellemek gerekir bence öncelikle.


 5. #5

  Yazar : cavss çevrimdışı

  Bademciklerin şişmesini engelleyecek pratik bir bilgi paylaşmak isterim. Yaz geldi haliyle dondurma tüketimi artıyor dondurma yedikten sonra arkasından ılık bir bardak su içerseniz bogazınızı ve bademciklerinizi korumuş olursunuz.


 6. #6

  Yazar : Nursena çevrimdışı

  Hassas yapıya sahip bazı bogazlar çok çabuk etkilenir.


 7. #7

  Yazar : Murat çevrimdışı

  Bademcik şişmesi bir çoğumuzun sorunu yanlış zamanda yanlış gıdaların tüketimide buna en etken sebepler.


 8. #8

  Yazar : Abdullah çevrimdışı

  bademcik şişmesine şurup çok iyi gelir ve hemen iyileşir...


 9. #9

  Yazar : kduranli çevrimdışı

  Peki hangi şurup iyi gelir Bademcik şişmesine ne iyi gelir Bunu istersen doktorumuza soralım degilmi. Abdullah çok bilimsel cevap vermiş gerçekten doktor kontrolü çok önemli.


 10. #10

  Yazar : Ziyaretci

  merhaba arkadaşlar.Rizenin Güneysu ilçesinde oturuyorum.Benim de bogazim ağrıyodu.Yöntemi kendim buldum.Sabah 2 bardak ıhlamur çayı içtikten sonra bal ve fındık yedim.Öglen ise nanelimon ile çorba içtim.Akşam 2 bardak ıhlamurdan sonra tarhana çorbası içtim.Suan iyiyim ama asıl önemlisi bence sabahtan akşama kadar hiç konuşmamamdı.Cünkü profösör Mustafa Güner'e göre boğazı ağrıyan bir kişi eğer hızlı bir şekilde iyileşmek istıyorsa ses tellerini yormamalı. Mümkünse hiç konuşmamasını ve olabildiğince ıhlamur yada adaçayı tüketmesini tavsiye ederim.Bende işe yaradı.Sağlıklı günler dilerim.


+ Cevap Ver
Sayfa 1/6 123 ... SonSon
 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Bademcik şişmesine ne iyi gelir

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 23 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 2.87 puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

İstanbul Ne Zaman Fethedilmiştir ?

Resim Yükle

 Bademcik şişmesine ne iyi gelir

bademcik şişmesine ne iyi gelir boğaz şişmesi boğaz şişmesine ne iyi gelir boğaz şişliğine ne iyi gelir bademciğe ne iyi gelir bademcik ağrısına ne iyi gelir bademcik şişmesi bademcik sismesine ne iyi gelir bademciklere ne iyi gelir bogaz sisligine ne iyi gelir bademcik şişmesi ne iyi gelir bademcik iltihabına ne iyi gelir bademciklerin şişmesine ne iyi gelir bademciklerim şişti bademcik şişmesine iyi gelen

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz