1. #1

  Yazar : ceren çevrimdışı

  Sponsorlu Bağlantılar

  Pargalı İbrahim Paşanın Mezarı Nerede?

  Pargalı İbrahim Paşanın mezarı,Pargalı İbrahim Paşa nereye defnedildi?

  PAYLAŞ

 2. #2

  Yazar : Murat şimdi çevrimiçi

  İbrahim Paşanın idamı bile ayrıcalıklıdır: Kanuni’yle birlikte akşam yemeği yedikten sonra Paşa, kendisi için sarayın harem dairesinde hazırlatılmış olan odada, âdet olduğu üzere başı vurularak değil, padişah soyundan olanlara -kanı akmasın gerekçesiyle- uygulanan biçimde boğularak öldürülmüştür.

  Galata’daki Canfeda Zaviyesine defnedilmiştir.


 3. #3

  Yazar : Murat şimdi çevrimiçi

  Kanuni Sultan Süleyman Pargalı İbrahimi Neden Öldürttü
  Pargalı ibrahim neden öldü,Pargalı ibrahim paşanın boğdurulması
  pargalı ibrahim ölümü

  İbrahim Paşa'nın idamında birkaç faktör etkili oldu. En önemlisi İbrahim Paşa'nın iktidarda ulaştığı güç ve bu gücün yarattığı kişisel hırs ve iktidar sarhoşluğudur. İbrahim Paşa'nın Kral Ferdinant'ın elçilerine söylediği aktarılan şu sözler onun bu hırsını ortaya koyar: "Bu büyük devleti idare eden benim; her ne yaparsam yapılmış olarak kalır; zira bütün kudret benim elimdedir. Memuriyetleri ben veririm, eyaletleri ben tevzi ederim, verdiğim verilmiş ve reddettiğim reddedilmiştir. Büyük padişah bir şey ihsan etmek istediği veya ettiği zaman bile eğer ben onun kararını tasdik etmeyecek olursam gayr-ı vaki gibi kılınır. Çünkü her şey; harb, sulh, servet ve kuvvet benim elimdedir." Ve İbrahim Paşa'nın Serasker Sultan ünvanını kullanmakta ısrar edişi de bir tür meydan okuma olarak alınmış olabilir.

  Pargalı İbrahim İdamında Hürrem Sultanın Etkisi

  Bir başka faktör Kanuni'nin eşi Hürrem Sultan ile aralarındaki çekişmedir. Özellikle İbrahim Paşa'nın taht için Kanuni'nin ilk eşinden olan en büyük oğlu Mustafa'yı (Kanuni tarafından 1553'te boğdurularak idam ettirilmiştir.) açıkça destekliyor oluşu ve Kanuni üzerindeki Hürrem Sultan ile yarışan etkisi bu çekişmeyi yaratmıştır. İbrahim Paşa'nın Bağdat'ın Fethinin ardından Defterdar İbrahim Paşa'yı idam ettirmesi ve buna onay veren Kanuni'nin daha sonra duyduğu pişmanlık da İbrahim Paşa'nın gözden düşmesinde etkendir


 4. #4

  Yazar : Misafir

  iyi oldu kanuni sultan süleyman ibrahimi ii ki de öldürtmüş baksana tepesine çıkmişşşPargalı İbrahim Paşanın Mezarı Nerede?Pargalı İbrahim Paşanın Mezarı Nerede?


 5. #5

  Yazar : Misafir

  Osmanlinin sonu

  Vatan haİnİ pargalimiydi yoksa başkası mİ sakin pargalinin ÖlÜmÜ osmanlinin sonunum baŞlangici olmasin.


 6. #6

  Yazar : Muhibbi çevrimdışı

  arnavut asilli olmasi ciddi bir ihtimaldir, muhim bir olasiliktir.


 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Pargalı İbrahim Paşanın Mezarı Nerede?


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Türkiyenin güneyinde kalan Deniz hangisidir?

Resim Yükle

 Pargalı İbrahim Paşanın Mezarı Nerede?

ibrahim pasanin findikltaki mezari ibrahim pasa mezar

Gizlilik Bildirimi © 2013 yasambu.com All rights reserved.

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz